ČO pod stromček? Do 1 000 € zoženiete Ultra HD televízor alebo 58“ obrazovku

Televízory sú oblasť elektroniky, ktorá sa vyvíja citeľne pomalšie ako napríklad smartfóny. Napriek tomu svojím tempom vytrvalo napredujú. Priznám sa, že som ich pomerne dlho nesledoval a tak som príjemne prekvapený aktuálnym stavom i cenami. O revolúcii sa síce hovoriť nedá, ale pokrok je zjavný.

ČO pod stromček? Kompakt do 400 €, ale nájde sa aj lacnejší!
Čo pod stromček? Smartfón do 150 € dokáže divy
ČO pod stromček? Výkonný tablet do 450 €, ale aj za 200
ČO pod stromček? Príjemný notebook zoženiete pod 500 €
Čo pod stromček? Smartfón do 300 € obdarovaného nadchne
VYZNAJTE SA V TV – zobrazovacie technológie a 3D
VYZNAJTE SA V TV – parametre obrazu, výbava a ostatný hardvér
VYZNAJTE SA V TV – smart TV a technologické parádičky
VYZNAJTE SA V TV – zhrnutie a pohľad do budúcnosti (pred rokom)
Ultra HD – Ešte detailnejšia budúcnosť

LG

Prečo si (ne)kúpiť nový televízor

Kúpe každého technologického zariadenia by malo predchádzať aspoň krátke zamyslenie, na čo ho plánujete vy alebo obdarovaný používať. Trh je totiž dostatočne široký na to, aby ponúkol modely optimalizované na niektoré špecifické vlastnosti a činnosti. V prípade televízora prichádza do úvahy aj otázka, či už potrebujete nový model, resp. či vôbec potrebujete televízor. Pri naďalej klesajúcej kvalite televízneho vysielania (myslíme obsahovú, nie obrazovú – hoci tá tiež napreduje pomalšie, než by mohla), pri rozvoji iných médií (internet svojou efektivitou strčí televíziu do vrecka) a pri množstve agresívnych reklám, ktoré sotva môžu mať pozitívny vplyv, bude počet ľudí rušiacich televíziu skôr pribúdať ako ubúdať. Každopádne televízor nemusíte využívať iba na sledovanie televíznych staníc, môžete z neho urobiť zobrazovač vašich rodinných videí, DVD a Blu-ray filmov, hernej konzoly, veľkú obrazovku obývačkového počítača a podobne. Toto si treba pred kúpou ujasniť, môžete ušetriť značné percento z ceny. Pri neustálom zväčšovaní všetkých displejov sa dá uvažovať o „nahradení“ televízora monitorom. Možno zistíte, že veľký televízor nepotrebujete a bežný 22“ PC monitor vám postačí – veď pred pár rokmi bola táto (55 cm) uhlopriečka pre televízory typická. Ďalšou dobrou alternatívou je projektor. Kvalite obrazu dobrého televízora sa väčšinou nevyrovná (najmä cez deň počas zdrojov „rušivého svetla“), ale niekoľkometrová uhlopriečka je predsa len iný zážitok. Full HD projektory začínajú niekde na hranici 600 €. Ak sme vás ešte neodradili, poďme už konečne vyberať televízor.

Panasonic

LED je stále kráľom, uhlopriečka hlavným motívom

Na poli zobrazovacích technológií sa toho za rok veľa nezmenilo. TFT-LCD televízory už kúpite nanajvýš u najlacnejších noname výrobcov, IPS zatiaľ predstavuje poriadny príplatok, OLED je otázkou niekoľkých tísícov eur a tak je stále kráľom v najlepších rokoch LED technológia. Niežeby televízory so stále vylepšovanými panelmi zobrazovali nekvalitný obraz, to ani náhodou. No zo smartfónov sme zvyknutí na viac. Medzi jednotlivými LED panelmi samozrejme existujú rozdiely, a často nie malé, žiaľ tie sa bez priameho kontaktu posúdiť nedajú a navyše si výrobcovia odvykli uvádzať základné parametre obrazu (pokiaľ nie sú na rekordnej úrovni), takže ak sa vám pošťastí, hľadajte recenzie, sledujte televízory v kamenných predajniach či vyhľadávajte skúsenosti iných zákazníkov.

LG

Motívom ku generačnej výmene televízora tak paradoxne nebýva zlepšenie obrazu, ale skôr väčšej obrazovky či bonusových funkcií. Tu sa za rok udial asi najväčší pokrok. Kým pred rokom sme vám odporúčali držať sa v rozmedzí optimálneho pomeru cena/uhlopriečka 40-45 palcov, tento rok už za normálnu sumu dostanete až na 50 palcov, s výraznejším príplatkom na 58“. To je v slovenských mierach 147 cm, taký televízor má 130 cm na šírku a je ho potrebné sledovať zo vzdialenosti minimálne 3,7 metra, takže už je reálna možnosť, že sa vám na vyhradené miesto do obývačky televízor nezmestí alebo že bude pre vašu miestnosť a sledovaciu vzdialenosť priveľký. Nie vždy teda platí väčší = lepší.

UHD

Skoro žiadny pokrok nenastal na poli rozlíšenia, čomu sa však nečudujeme a v podstate to až tak nevadí. HD ready (1 366 x 768 px) rozlíšenie nájdete na najlacnejších obrazovkách, ešte stále má zmysel pre ľudí, ktorí vedia, že kvalitnejší obraz ešte niekoľko rokov neuvidia. No pre veľkú väčšinu je jasnou voľbou Full HD. Využitia sa nájde veľa, veď už aj smartfón za 150 € vám natočí (za dobrých podmienok) kvalitné Full HD video a každý notebook zvládne prenášať takýto obraz. Pri našej hornej hranici (1 000 €) už sa objavujú aj prvé Ultra HD televízory. Majetnejší už o nich môžu začať uvažovať, obsahu pomaličky pribúda, aj keď ste ešte stále odkázaní predovšetkým na vlastnú tvorbu. Je to však vklad do budúcna.

Philips

3D zobrazenie má svoje najlepšie roky za sebou – alebo sa k nim nikdy ani nedopracovalo. Keďže však jeho implementácia neznamená v podstate žiadne náklady a niekoľkí zákazníci sa ešte naň chytia, 3D televízory zostávajú v ponuke. Prevažne v pasívnom princípe, ktorý prináša síce menej kvalitný obraz, ale bez negatívnych vplyvov na oči a hlavu diváka. Zobrazovacej frekvencii v Hz netreba pripisovať zvlášť veľkú váhu, aj 60 Hz je v poriadku. Možno sa oplatí pozorovať integrované tunery – pre káblovú (DVB-C), satelitnú (DVB-S) alebo pozemnú (DVB-T) televíziu. Varianty s dvojkou na konci (napríklad DVB-T2) sú pripravené na kvalitnejšie štandardy v HD rozlíšení. Integrovaný tuner znamená elimináciu samostatnej „krabičky“, mnohí zákazníci však set-top-box používajú aj tak, zväčša asi kvôli ich bonusovým funkciám. Dôležité sú aj konektory. Možno nie moderné, najpoužívanejšie HDMI (ktorých je všade dostatok), ale paradoxne tie staršie, ktoré postupne miznú – najmä pokiaľ používate nejaký starší typ zariadenia.

Philips

Dnešné televízory aj „múdrejú“, získavajú takzvané inteligentné funkcie. Pojem smart TV je nielen všeobecne dobre známy, ale o rok už budú smart možno všetky televízory od 500 € nahor. Reálne kroky vpred však nastali až vtedy, keď sa začal využívať otvorený operačný systém. Modely LG s webOS už sú na trhu vrátane dostupných kúskov tejto kategórie, čakáme čo prinesie kombinácia Philips + Android a čo na to ostatní výrobcovia. Kartami by mal zamiešať Android 5.0 lepšie pripravený na veľké obrazovky. V každom prípade sú zatiaľ smart funkcie vrátane webového prehliadača, sociálnych sietí a ďalších aplikácií vždy otázkou kompromisu. Pripojením skutočného počítača, ale aj jednej z premnohých „smart krabičiek“ získate vyššiu hodnotu, i keď samozrejme za cenu potreby ďalšieho zariadenia. Podobne je to so schopnosťou televízora pripojiť sa na internet. Mnoho ich to dokáže aj cez Wi-Fi, ale bez pripojenia poriadnej klávesnice a myši je to iba núdzové surfovanie, i keď obrovská obrazovka má svoje výhody. S množstvom dostupných aplikácií pre televízory je to zatiaľ veľmi slabé. Napokon zrejme aj tak skončíte pri riešení obývačkového počítača.

Toshiba

Medzi smart funkcie môžeme opatrne zaradiť aj vylepšovanie spolupráce so smartfónmi. Cez kábel sa dá hovoriť o MHL rozhraní (na strane mobilu bežný microUSB, na druhej strane upravený HDMI so schopnosťou napájania), no keďže MHL káble sú drahé, je ich málo a hlavne si nemôžete byť pri ich kúpe istí kompatibilitou s vaším prístrojom, odporúčame postupovať opatrne. Postupne sa presadzuje bezdrôtový prenos obrazu Miracast, ktorý by mal zvládať každý smartfón či tablet s Androidom 4.2 a vyšším, aj keď ruku do ohňa za to nedáme.

Sony

Dôležitý samozrejme nie je len obraz, ale aj zvuk. Dva reproduktory po 10 W bežné v tejto kategórii uspokoja bežného diváka a s prehľadom ozvučia bežnú obývačku, nároční si ešte stále budú dokupovať domáce kino. Ďalšie watty sledujte pri spotrebe energie, to je však pozitívna oblasť, aj vďaka tlaku EÚ spotreba televízorov klesá napriek rastu uhlopriečok. Z ostatných záležitostí spomeňme ešte moderné diaľkové ovládania, s ktorými sa výrobcovia vyhrávajú, aby dokázali lepšie ovládať nové funkcie, najmä internet – touchpad či QWERTY klávesnica tak nie sú výnimočnou záležitosťou. V ďalších riadkoch nasledujú naše tipy na zaujímavé modely od jednotlivých výrobcov, s cenami bežnými pre spoľahlivé e-shopy.

LG 55LB670V

Začneme zhurta, 55“ Full HD modelom s pasívnym 3D, IPS panelom, webOS, MHL, Miracast, 24 W reprákmi, DVB-C/S2/T2 a spotrebou 66 W.

LG 55LB670V

Produktová stránka

986,00 €

Panasonic TX-48AX630E

48“ LED televízor s Ultra HD rozlíšením (podpora až v 60fps), smart funkciami, 3D, 20 W reproduktormi a spotrebou 90 W.

Panasonic TX-48AX630E

Produktová stránka

980,00 €

Philips 42PFH6309

42“ LED Full HD televízor s pasívnym 3D, bez smart funkcií, zato s jedinečnosťou výrobcu – s technológiou Ambilight, ktorá po stranách obrazovky žiari svetlo a opticky tak zväčšuje obraz, v tejto triede po dvoch stranách. Nechýba podpora Hue žiaroviek.

Philips 42PFH6309

Produktová stránka

490,00 €

Samsung UE58H5203

Najväčší televízor vo výbere má 58 palcov, LED technológiu, Full HD rozlíšenie, 20 W reproduktory, smart funkcie a spotrebu len 68 W.

Samsung UE58H5203

Produktová stránka

800,00 €

Sony Bravia KDL-48W585B

48“ LED Full HD model Sony má 16 W reproduktory so zameraním na basy, Wi-Fi, internetový prehliadač či spotrebu iba 45 W.

Sony Bravia KDL-48W585B

Produktová stránka

600,00 €

Toshiba 50L2456DG

Pre tých, ktorí hľadajú lacný veľký televízor, sme našli 50“ model bez smart funkcií so 14 W reproduktormi, MHL či spotrebou smiešnych 38 W.

Toshiba 50L2456DG

Produktová stránka

432,00 €

Foto: Archív TECHBOX, výrobcovia (LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sony, Toshiba)

Komentáre k článku