Reklama

ČO je to QR kód, na čo je dobrý a ako ho používať?

Števo Porubský

V nepravidelnom seriáli o tom, čo je čo sa vám pokúsime priblížiť zvláštne štvorčekové kódy, ktoré vidíte čoraz častejšie a častejšie. Čo sú to, ako ich používať a na čo všetko sú dobré? Čítajte ďalej, dozviete sa všetko!

QR TECHBOX

QR (Quick Response) kódy sú populárne už nielen v rozvinutejších krajinách, kde ich prakticky každá väčšia či menšia firma využíva najrôznejšími spôsobmi, ale už konečne aj u nás. Určite to má na svedomí aj rozšírenie smartfónov a dátových balíčkov, resp. zlacnenie dátových spojení cez sieť operátora. Aj vďaka tomu nerobí problém používateľom rýchlo a jednoducho naskenovať podivný kód v časopise, na citylighte či v obchode. V redakcii ich používame už roky v tlačenom vydaní časopisu TECHBOX, aby sme rozšírili jeho informačnú hodnotu. Časom sa pridali aj ďalšie médiá a tak QR kódy robia z tlačených periodík interaktívnejšie médiá. Ako ich ale správne a jednoducho čítať?

QR TECHBOX

Ako to začalo?

V roku 1994 divízia spoločnosti Toyota, Denso-Wave, vytvorila systém QR (Quick Response) kódov pre účely automobilky a jej prepracovaného Just-in-time manažmentu. Veľmi rýchlo sa však QR kódy stali v Japonsku populárne a vďaka svojmu otvorenému štandardu, rozšíreniu mobilov s fotoaparátmi a jednoduchým čítačkám ich začali využívať prakticky všetky firmy či jednotlivci.

POZRITE SI: Mercedes Benz použije QR kódy, ktoré vám môžu zachrániť život

QR TECHBOX

Tatko vyzerá QR kód v časopise TECHBOX pri každej recenzii. Odkazuje prevažne na živú fotogalériu na webe a tým zvyšuje informačnú hodnotu každého článku.

Čo je QR kód?

Quick Response kód je špecifickým dvojdimenzionálnym bar kódom, pričom ho tvorí špeciálne usporiadanie malých (väčšinou) čiernych a bielych štvorčekov. Tri väčšie štvorce v rohoch a jeden menší pri 4. rohu kódu súžia na informáciu pre QR čítačku, v ostatných, na prvý pohľad chaoticky usporiadaných štvorčekoch, je zakódovaná informácia. Usporiadanie môže byť od matice s 21 x 21 štvorcami až po 177 x 177 štvorčekmi, pričom v sebe kódujú od 10 – 25 znakov až po 1 852 – 4 296 znakov.

V súčasnosti sú QR kódy využívané prakticky kdekoľvek a na čokoľvek. Či už ide o reklamu, tlačené materiály, výrobky, atď. Do QR kódu je totiž možné zakódovať akúkoľvek správu do dĺžky 3 000 bajtov, teda takmer 4 300 znakov alebo vyše 7 000 číslic. Takto si môžete napríklad na vizitku umiestniť QR kód s ďalším informáciami o sebe, vašej firme či priamo odkaz na firemnú alebo osobnú web stránku. Využití je naozaj veľa.

POZRITE SI: Do roka budeme platiť pomocou QR kódov, snáď!

QR code struktura

Ako čítať QR kódy?

Na čítanie QR kódov nemusíte byť nijako zdatný v kryptológii, stačí mať správne vybavený mobil, smartfón či tablet čo je v súčasnosti takmer každý. Na čítanie kódov pre bežných používateľov sa používajú mobilné telefóny s fotoaparátom a príslušnou aplikáciou. Niektoré smartfóny čítačku QR kódov v sebe majú už nainštalovanú rovno pri kúpe mobilu, do tých ostatných si ju musíte nainštalovať manuálne. Na čítanie QR kódov nepotrebujete však nutne smartfón, stačí vám aj bežný mobil s podporou Java aplikácií. Po spustení aplikácie sa objaví akoby aplikácia fotoaparátu. Potom stačí už len „namieriť“ na QR kód a aplikácia ho automaticky preloží. V prípade zakódovanej web stránky sa objaví jej URL a vy sa môžete jednoducho prekliknúť na jej obsah. QR kódy je však možné čítať aj pomocou web kamery vo vašom počítači. Stačí si taktiež stiahnuť niektorú z množstva aplikácií a potom sa už len „hrať“.

POZRITE SI: Appka MasterCard Mobile už vie používať aj NFC a čítať QR kódy

QR citacky

Stiahnite si top bezplatné čítačky pre jednotlivé platformy

Android OS

Barcode Scanner – vynovená čítačka azda najpopulárnejšej aplikácie pre QR kódy, ktorá umožňuje popri prejdení na odkaz aj zdieľanie cez SMS, Bluetooth, e-mail, Facebook a iné komunikačné kanály.

QR Droid Code Scannerešte vybavenejší program, ktorý odkazy dokáže aj generovať (z kontaktov, URL adries, aplikácií, telefónnych čísel, kalendára, GPS pozície…), čítať aj z uložených obrázkov a webu (nielen z fotoaparátu) a plnohodnotne zdieľať.

NeoReader QR & Barcode Scanner – čítačka QR kódov, ktorú nájdete v mnohých smartfónoch už predinštalovanú. Ponúka jednoduché rozhranie a rýchle čítanie nielen QR kódov, ale aj klasických EAN kódov, DataMatrix, Aztec či iných.

QuickMark Barcode Scanner – k vyššie spomínaným funkciám pridáva i ručné zadávanie číslic čiarových kódov (u nás EAN 13).

QR Droid Code Scanner

Apple iOS

QR Reader for iPhonePopulárna čítačka v slovenčine pre iOS 5.0 a vyšší a možnosťou skenovania QR kódov a EAN kódov či exportu do PDF.

QR Code Reader and Scanner – veľmi jednoduchá čítačka QR a EAN kódov s históriou skenovaní.

Bakodo – Barcode Scanner and QR Bar Code Reader – čítačka QR a čiarových kódov pre s možnosťou zdieľania na sociálnych sieťach, vyhľadávania informácií a cien produktov.

Quick Scan – QR Code Reader – jednoduchá, ale praktická a rýchla čítačka pre všetky Apple iOS zariadenia.

QR Reader for iPhone

Windows Phone 8

QR Code Scanner – skener QR kódov na všetko od web stránok až po schôdzky či mapové dáta

QRCode Proaplikácia na čítanie a vytváranie QR a EAN kódov priamo vo vašom Windows smartfóne s možnosťou zdieľania on-line

QR čtečka – jednoduchá česká čítačka QR a niektorých DataMatrix a EAN kódov s možnosťou vyhľadávania produktov

NeoReader – známa appka si našla cestu aj do Windows sveta

Smart QR Code Pro

BlackBerry OS

QRCRJednoduchá čítačka pre QR a EAN kódy zvláda čítať nielen web stránky, ale aj e-mailové adresy, či ďalšie dáta a ukladať ich priamo do telefónu.

QR Code Scanner – čítačka (len) QR kódov s históriou a možnosťou zdieľania cez e-mail, SMS a sociálne siete

QR.arg – Prepracovaná čítačka QR kódov s okamžitou možnosťou volania, SMS-kovania či posielania e-mailov skenovaným kontaktom

QR Code Scanner Pro – Free – jednoduchá bezplatná čítačka štvorcových QR kódov pre BlackBerry. Nezválda čítať EAN a iné kódy, no je aspoň rýchla

Java

Java aplikácií na čítanie QR kódov pre mobily (nie smartfóny) je taktiež požehnane. Ak by ste mali problém s niektorou z nasledujúcej trojice, stačí do vyhľadávača zadať váš typ mobilu a „QR code reader“ a určite sa k nejakej špeciálnej pre vás dostanete.

Kaywa – je jednou z najpopulárnejších aplikácií aj pre Java platformu. Podporuje množstvo modelov telefónov, niekoľko jazykov a svojou jednoduchosťou vyhráva na plnej čiare medzi Java QR aplikáciami.

BeeTagg QR Reader – ďalšia veľmi populárna multiplatformová aplikácia, ktorú je možné stiahnuť aj zaslaním SMS či priamo SMS-kou od výrobcu.

UpCode – opäť multiplatformová aplikácia s jednoduchým používaním.

QR TECHBOX

Tak ČO? Už viete na čo je dobré používať QR kódy a čo všetko z nich môžete „vydolovať“? Dúfame, že medzi množstvom čítačiek QR kódov si vyberiete tú najvhodnejšiu pre váš mobil a budete ju aj využívať. Do QR kódov výrobcovia ukrývajú všeličo, my v časopise sme napríklad zakódovali web stránky fotogalérií a občas aj videí testovaných produktov, na klasickej vizitke zas máme v QR kóde zakódovanú kompletnú elektronickú vizitku.

Vizitka

Foto: Kaywa, BeeTagg, BlackBerrycool.com, QRcoded.org, QR Code Reader, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.