Čo je to iSIM? Nástupca SIM a eSIM bude integrovaný priamo do procesora

ZDROJ | Qualcomm

Čipsetový gigant Qualcomm, operátor Vodafone a francúzska technologická spoločnosť Thales spoločne predstavili nový štandard identifikačného modulu zariadení v mobilných sieťach – iSIM. Po plastových kartách (SIM) a vložených elektronických kartách (eSIM) tu máme kartu integrovanú priamo v čipsete.

Hoci sme si to ešte v roku 2017 mysleli, plastovým kartám aj napriek príchodu štandardu eSIM úplne neodzvonilo a prím elektronické SIM karty pred-inštalované do smartfónu zrejme nebudú hrať ani tento rok. Chystá sa však inovácia, ktorá by ich mohla veľmi rýchlo nahradiť – iSIM.

Aktuálny štandard eSIM, ktorý postupne začína podporovať čoraz viac operátorov a zároveň mobilných zariadení, nahrádza plastové SIM karty elektronickou kartou integrovanou do hardvéru smartfónu. Namiesto fyzického vloženia karty do smartfónu tak stačí, aby ste napr. naskenovali QR kód od vášho operátora, ktorý vás automaticky prihlási do jeho siete. Toto riešenie vám umožní využívať mobilné služby operátora okamžite, bez čakania na kartu, ktorá navyše zaberá istý priestor v zariadení.

ZDROJ | T-Mobile

Podobne funguje aj nový štandard iSIM, ktorého príchod ohlasujú spoločnosti Qualcomm, Vodafone a Thales. Na rozdiel od eSIM, ktorá si pre svoje fungovanie vyžaduje špeciálny čip v smartfóne, je však iSIM integrovaná priamo do procesoru smartfónu. V útrobách zariadení tak ušetrí ešte viac miesta.

ZDROJ | Qualcomm

Nová iSIM má navyše ponúkať lepšiu integráciu identifikačného modulu so zvyškom hardvéru, lepší výkon a viac pamäte. Qualcomm hovorí aj o potenciálom rozšírení mobilného pripojenia do zariadení, ktoré ho doteraz neponúkali – napr. VR headsety, IoT zariadenia, nositeľná elektronika a ďalšie.

Pozrite siWi-Fi 7 prinesie bezdrôtové AR/VR a plynulý stream 8K UHD videa

Qualcomm už v spolupráci s partnermi túto technológiu otestoval v sieti Vodafone pomocou upraveného smartfónu Samsung Galaxy Z Flip3 5G poháňaný jeho čipsetom Snapdragonn 888 5G. Teoreticky ale iSIM môže podporovať akýkoľvek operátor, ktorý už dnes podporuje eSIM.

Vďaka priamej integrácii iSIM do procesora sa dá predpokladať, že tento štandard veľmi rýchlo uvidíme v prakticky všetkých mobilných zariadeniach poháňaných mobilnými čipsetmi, minimálne tých od Qualcommu. Túto pomyselnú prihrávku však budú musieť akceptovať ešte operátori, ktorí sa do podpory týchto inovácií príliš nehrnú a ak áno, často za dodatočné poplatky pre klientov.

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku