ČO je to HbbTV a ako túto TV funkciu využiť aj počas MS 2019?

ZDROJ | Markíza

HbbTV, alebo hybridná televízia, je kombinácia televízneho vysielania a internetu, vďaka ktorému môže používateľ využívať interaktívne služby a zobrazovanie multimediálneho obsahu.

Konzorcium HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) vzniklo v roku 2009 z francúzskeho projektu H4TV a nemeckého HTML profilu. Na začiatku HbbTV ponúkalo hlavne vylepšený teletext, neskôr k nim pribudlo viacero zaujímavých služieb – videopožičovňa, televízny archív, elektronický programový sprievodca (EPG), počasie, sociálne siete, hry a ďalšie multimediálne funkcie.

ZDROJ | Samsung

Definícia HbbTV

Širokopásmová televízia s hybridným vysielaním je globálna iniciatíva zameraná na harmonizáciu vysielania a širokopásmového poskytovania služieb používateľom prostredníctvom televízorov, set-top boxov a multiscreen zariadení.

Špecifikácie HbbTV vyvinuli spoločnosti, aby zlepšili užívateľské skúsenosti s videom pre spotrebiteľov tak, že umožnia inovatívne, interaktívne služby vo vysielacích a širokopásmových sieťach. Špecifikácia využíva prvky existujúcich špecifikácií z iných noriem, napríklad OIPF, CEA, DVB, MPEG-DASH a W3C.

Pozrite si5 dôvodov prečo vyskúšať službu otta

Výhody HbbTV

Veľkou výhodou služby HbbTV je to, že je voľne dostupná pre každého. Platforma HbbTV spája výrobcov prijímačov a vysielateľov s cieľom, aby boli dostupné interaktívne služby v televízoroch rôznych výrobcov a používateľ nemusel zisťovať, ktorá služba mu bude fungovať a ktorá už nie. O univerzálnosti tejto služby ho informuje logo HbbTV – červené tlačidlo.

ZDROJ | Towercom

HbbTV sa môže na prvý pohľad zdať ako mutácia SmartTV, ale nie je to tak. Aj keď sa SmartTV takisto pripája na internet, potrebuje špeciálne aplikácie (widgety), ktoré si vyvíja každý výrobca zvlášť a nezaručuje tým automatickú podporu HbbTV. SmartTV sú teda predchodcom HbbTV.

Pre využívanie HbbTV aplikácií je nutný televízor, resp. set-top box s podporou HbbTV a stabilné internetové pripojenie. K interaktívnemu HbbTV obsahu sa divák dostane stlačením červeného tlačidla na diaľkovom ovládači.

HbbTV na Slovensku

Na Slovensku poskytujú túto službu všetci relevantní hráči, napríklad Towercom, Orange, Telekom, Antik, RTVS, Markíza či JOJ. Ako prvá túto službu spustila verejnoprávna televízia RTVS v roku 2014 (MS vo futbale), v apríli 2016 sa pripojila Markíza.

Pozrite siJazdili sme v policajnej kolóne v aute pre MS 2019

HbbTV a MS v ľadovom hokeji 2019

Výhody tejto služby ocenia aj športoví fanúšikovia. Ak nestihnú priamy prenos, radi využijú televízny archív. Vďaka spojeniu s internetom im interaktívna televízia prinesie aktuálne informácie a zaujímavosti. Pomocou aplikácie môžu diváci sledovať paralelný zápas, ktorý nebude prenášaný v rámci klasického vysielania.

ZDROJ | Markíza

Napriek nesporným výhodám, ktoré HbbTV ponúka, je penetrácia tejto technológie na Slovensku pomerne nízka, len okolo 5 %. Dôvodom môže byť slabá propagácia poskytovateľov tejto služby, ale aj fakt, že dnes má už takmer každý divák po ruke inteligentné zariadenie s internetom. To mu však niektoré funkcie v televízii nenahradí.

ZdrojHbbTV,Wikipedia

Komentáre k článku