Reklama

Čo je to ANT+, technológia, ktorú používame každý deň a nevieme o nej?

Zdroj | Garmin
Michal Biznár
Zdroj | Garmin
Zdroj | Garmin

V ďalšej časti seriálu „Čo je to…“ si povieme niečo viac o technológii ANT+, ktorú mnohí z nás používajú každodenne, no nevieme, ako funguje a o čo sa stará.

V skratke

ANT+ je bezdrôtový komunikačný protokol, ktorý spracováva dáta z monitorovacích senzorov ako napríklad snímač srdcovej aktivity alebo snímač tlaku v pneumatikách. Protokol je určený pre využitie v športe a slúži k vytváraniu bezdrôtových sietí senzorov. Výhodou je rýchly a bezpečný prenos dát. Skratka ANT predstavuje Advanced and Adaptive Network Technology.

Pozrite si

ČO je to QR kód, na čo je dobrý a ako ho používať?

Zdroj | Garmin

ANT alebo ANT+?

Ak si odmyslíme +, samotný protokol ANT používa rovnakú frekvenciu ako Wi-Fi či Bluetooth, čiže 2,4 GHz. Samotný prenos dát je pomalší než pri Wi-Fi a Bluetooth, no ANT presúva veľmi malé množstvo dát, takže to postačuje.

Hlavný rozdiel medzi ANT a ANT+ je interoperiabilita, čiže možnosť komunikovať so všetkými ANT+ zariadeniami. Protokol sa napríklad využíva aj pri množstve fitness strojov v posilňovni. Stačí, keď si všimnete, či niektorý z bežiacich pásov nemá toto označenie.

Zdroj | Garmin
Pozrite si

Čo je to Near Field Communication – NFC?

Kto sa stará o ANT+?

Protokol spadá pod ANT+ Alliance, ktorá patrí pod velikána na trhu s navigáciami, Garmin, ktorý má protokol integrovaný do všetkých fitness zariadení. ANT+ sa však nevyužíva len pri športe, ale má oveľa širší záber. Protokol sa napríklad zvykne integrovať do systému ovládania inteligentného osvetlenia, televízie  alebo teplotných čidiel, ktoré si môžete prepojiť s inými senzormi. Dalo by sa povedať, že technológia vlastne prepája všetky senzorové dáta cez svoju bezdrôtovú technológiu.

Ak by sme to mali vysvetliť zjednodušene, jedná sa o alternatívu protokolu Bluetooth, ktorá však slúži primárne na senzorovú komunikáciu.

Ak by ste chceli protokol využívať, potrebujete tzv. ANT+ certifikáciu, ktorú vám môže dať aliancia. Tento krok je potrebný, aby sa zabránilo zneužitiu technológie.

ANT+ spadá do tzv. siete PAN, čiže Personal Area Network. Dosah siete je cca 10 metrov a komunikačná rýchlosť protokolu je 20 kb/s, ktorá umožňuje live výsledky vo všetkých podporovaných zariadeniach.

Zdroj | Garmin
Pozrite si

Čo je to Bluetooth, najzákladnejšia bezdrôtová technológia?

Výhody a využitie

Pri využívaní ANT+ sa vytvoria tzv. profily zariadení, ktoré sú kompatibilné s inými ANT+ zariadeniami. Každý profil komunikuje so senzorom na konkrétnu aktivitu, ako napríklad srdcový tep, teplota domu či rýchlosť.

Výhodou protokolu je nízka spotreba zariadení, ktoré komunikujú s ANT+. Senzory dokážu pracovať aj niekoľko rokov bez potreby ich výmeny. Zároveň ako plus môžeme uviesť, že zariadenia, ktoré disponujú touto technológiou, dokážu spolu navzájom komunikovať a nie sú obmedzené značkou produktu.

ANT+ sa využíva po celom svete množstvom firiem pre celý rad športových senzorov či zariadení ako sú napríklad smart hodinky, cyklopočítače, navigácie či smart náramky.

Niektorí výrobcovia predávajú aj USB s podporou tohto protokolu, ktoré slúži na zapojenie do PC a prenos zameraných hodnôt z rôznych senzorových prístrojov. Iní vývojári pracujú na kombinácii rôznych protokolov pre urýchlenie činnosti. Napríklad kombinácia Bluetooth a ANT+ umožní až dvojnásobný dosah technológie.

Protokol ANT+ používajú vo svojich zariadeniach firmy ako Shimano, Samsung, Garmin, Fujitsu, Mio, Sony, Pioneer, Epson, Adidas a mnoho ďalších.

Protokol využívame mnohí z nás skutočne každý deň a ani si to neuvedomujeme. Možno je to aj tým, že ANT+ nie je taký bežný názov technológie ako Bluetooth a tiež to, že pri väčšine zariadení neprichádzame s týmto názvom ani do styku. Smart hodinky jednoducho spárujú dáta o vašej aktivite s telefónom a o viac sa nestaráte. To, že sa o celú túto komunikáciu stará technológia ANT+, ostáva pre mnohých tajomstvom.

Pozrite si

Čo je to USB, Universal Serial Bus?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.