Bitcoin je na rekordných hodnotách a veľa ľudí sa snaží porovnávať rast z roku 2017 s terajším rastom. Vtedy sme sa vyšplhali na magických 20 000 USD a nasledujúce 3 roky sme ju nevedeli prekonať. Čím sú však tieto rasty iné a naopak čo majú spoločné?
Rok 2017
Toto obdobie by som zaradil hneď do niekoľkých dôležitých bodov :
1. Retailoví obchodníci
Nie je tajomstvom, že v roku 2017 poslali na maximálne hodnoty Bitcoin retailoví obchodníci čiže bežní ľudia. Vtedy bolo v Bitcoine ešte minimum inštitúcií a Bitcoin bol záležitosť najmä informatikov a ekonómov. Drvivá väčšina populácie a inšticúcií si toto aktívum vôbec nevšímali.
2. Je to podvod?
Rovnako v tomto období bolo úplne bežné, že sa množstvo ľudí aj inštitúcií vyjadrovalo o Bitcoine ako o podvode. Vtedy sa vôbec neriešila technológia a možné využitie blockchainu. Riešila sa len cena a množstvo ľudí, ktorí nemali správne informácie sa domnievali, že Bitcoin je len PONZI schéma.
3. Burzy nefungovali
Ak ste zažili rok 2017 na kryptomenách, tak si iste pamätáte, že v novembri a decembri sa už nedalo registrovať na kryptomenové burzy a zmenárne. Tieto inštitúcie nezvládali nápor nových ľudí a drvivá väčšina z nich zablokovala prístup novým ľuďom. Ak ste v tom čase už nemali založený účet, tak ste si ho už ani nezaložili. Kam by sa až vyšplhala vtedy cena ak by to burzy zvládli?
Rok 2020 a 2021
Rok 2018 a 2019 sa niesol v znamení poklesu a veľkého ,,bear marketu.“ Z hladiny 20 000 USD sa Bitcoin prepadol až na 3 000 USD. Netreba však zabúdať, že ešte pred pár rokmi sa Bitcoin obchodoval za pár dolárov čiže aj napriek veľkému poklesu bola jeho hodnota stále vysoká. Zvyšné kryptomeny sa prepadli ešte viac a ich bežný pokles bol kľudne od 85 – 95%. Čo sa teda zmenilo a prečo začal zase rast?
1. Halving – Stock to flow
Ako jeden zo zásadných faktorov treba spomenúť halving – polenie. Zatiaľ čo v roku 2017 sa každých 10 minút vyťažilo 12,5 Bitcoinu, tak od mája 2020 je to už len 6,25 Bitcoinu. Tento jav znamená to, že nové Bitcoinu na trh prichádzajú v menšom množstve. Keďže má Bitcoin len 21 miliónov mincí a nikdy ich nebude viac, tak svojím obmedzeným množstvom je tak povediac vzácny.
2. Inštitúcie
To, čo v roku 2017 ešte chýbalo, tak dnes už vidíme v plnej kráse. Kryptomenami viete platiť v najväčšom slovenskom eshope – v Alze. Rovnako si kryptomeny viete nakúpiť cez Paypal. Čerešničkou na torte je aj veľká investícia do Bitcoinu od najbohatšieho sveta Elona Muska a jeho Tesly. Tesla však nie je jediná firma, ale pridávajú sa aj zvyšné inštitúcie.
3. ETF či Mastercard a Visa?
Keď som hovoril, že v roku 2017 nefungovali burzy a neprijímali nových zákazníkov, tak logicky nemohli do Bitcoinu ani tiecť nové peniaze, ktoré by jeho cenu vytiahli znova hore. To sa však rovnako zmenilo. Dnes si už Bitcoin nakúpite cez Revolut či Paypal a do konca roka by sa mala pridať aj Mastercard. V hre je aj Bitcoinové ETF, ktoré by otvorilo cestu obrovským inštitúciám a hedgovým fondom aby si Bitcoin jednoducho vedeli nakúpiť do portfólia.
V prvom rade si treba uvedomiť, že za posledné 3 roky sa toho v kryptomenách veľmi veľa zmenilo. Teraz sa už o Bitcoine nehovorí ako o podvode, ale ako o ,,uchovateľovi hodnoty.“ Okrem bežných ľudí vidia veľký potenciál tejto novej technológie aj inštitúcie a to tu v roku 2017 nebolo. Stále si myslím, že kryptomeny majú stále to najlepšie ešte pred sebou.