Ako si ľudia predstavovali prvý iPhone?

ZDROJ | Apple

Už je to presne 15 rokov, čo Steve Jobs predstavil niečo, čo kompletne zmenilo trh s mobilnými telefónmi. Prvý iPhone sa stal hitom, rovnako ako každá jeho generácia. Pred uvedením nikto nevedel, ako bude vyzerať, a tak ľudia často upustili svojej vlastnej fantázii.

Pozrite siiPhone sa predáva už 12 rokov, spomeniete si ešte na vôbec prvú generáciu?

Vo vývoji mobilných telefónov by sme mohli označiť rok 2007 ako významný míľnik. Práve od tohto momentu sme sa čoraz častejšie stretávali s dotykovými displejmi a tie tlačidlové ostali už iba ako exkluzivita pre seniorov. Prvý iPhone nebol dokonalý a chýbali mu elementárne veci ako nahrávanie videa alebo pripojenie k 3G sieti.

Pozrite siPrvý iPhone neponúkal nahrávanie videa, MMS, ani appky, aj tak bol revolučný

Viete, čo „letelo“ pred iPhonom? To bola doba, keď tu už boli pokusy o vyspelejšie operačné systémy. Na trhu boli mobily s operačným systémom Symbian a Windows Mobile. Vtedy bola na koni najmä švédska Nokia. Po predstavení iPhonu a prechode Nokie na Android sa tejto spoločnosti akoby prestalo dariť a už nikdy sa na vrchol nedostala.

ZDROJ | Apple

Svoj podiel na biznis trhu mala aj spoločnosť BlackBerry, ktorá nedávno vypla svoje servery a ukončila podporu pre BlackBerry OS. Populárna bola vtedy aj plnohodnotná QWERTY klávesnica, ktorú iPhone pretavil do dotykového displeja. Vtedy sa novým hráčom stal operačný systém iOS.

Pozrite siZajtra umiera BlackBerry! Pamätáte si ešte na nich?

Tieto operačné systémy často využívali stylus, ktorý Steve Jobs ihneď pri prezentácii prvého iPhonu zatrhol. Pre neho bolo riešením zväčšiť displeje a ovládať ich prstami. To sa mu aj podarilo a po prvom iPhone sa prakticky neprestali displeje zväčšovať.

Už skôr unikli správy o tom, že spoločnosť Apple začala vývoj vlastného mobilu. Nikto ale nepoznal jeho dizajn a ten sa Applu podarilo utajiť až do oficiálnej konferencie. Ľudia si často jeho dizajn spájali s iPodom a mysleli si, že sa tento vzhľad zachová a Apple iba začlení miesto na SIM kartu.

ZDROJ | appleiphone.blogspot

Len málo z týchto predstáv počítalo s dotykovým displejom. Apple všetky tieto návrhy zavrhol a okrem už dnes ikonického „home buttonu“ sa na prednej strane nenachádzalo ani jedno tlačidlo. Smartfón sa ovládal cez, na tú dobu, obrovský dotykový displej.

Zaujímavým počinom bol aj mobilný telefón Motorola ROKR, nazývaný aj iTunes Phone. Tento model bol uvedený na trh v septembri 2005 a mal integrovaný prehrávač iTunes. Možno aj týmto modelom sa niekoľko konceptov inšpirovalo.

ZDROJ | Motorola

Niektoré koncepty vyzerali naozaj futuristicky, ale ani jedného z nich sme sa nedočkali. Apple skrátka udal nový trend a ďalším míľnikom vo vývoji smartfónov by sme mohli nazvať skladacie smartfóny. Tých dnes čoraz viac pribúda a je len otázkou času, kedy na tento vlak nastúpi aj Apple.

Ako by sa vám páčil prvý iPhone, keby vyzeral ako niektorý z týchto konceptov?

ZDROJ | Isamu Sanada
ZDROJ | Techeblog
ZDROJ | Techeblog
ZDROJ | Idgugu
ZDROJ | appleiphone.blogspot
ZDROJ | Techeblog

Komentáre k článku