Ako si chrániť zrak a zapnúť režim ochrany?

ZDROJ | Pixabay

Do smartfónov, tabletov a obrazoviek počítačov hľadíme oveľa viac, ako je nutné a najmä zdravé. Najväčší producenti softvéru už dávno ponúkajú môžnosť aktivovať si filter modrého svetla. Práve ten totiž podľa vedcov stojí za problémami so spánkom a bolesťami hlavy.

Pri príležitosti dnešného Svetového dňa ochrany zraku sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ako si môžete jednoducho eliminovať modré svetlo, ktoré vyžarujú rôzne zariadenia a ochrániť si tak svoj zrak.

ZDROJ | Rob Hampson

Prečo je modré svetlo škodlivé? Ide o biologickú príčinu. Spánok je súčasťou cirkadiánneho rytmu, čo je cyklus biologických procesov, ktoré sú čiastočne určené hladinami svetla a tmy vystavenými nášmu telu.

Veľký vplyv má aj druh použitého displeja. V smartfónoch je najlepšou voľbou OLED displej. Vyžaruje podstatne menej modrého svetla, oproti LCD je oveľa šetrnejší k očiam. Modré svetlo sa okrem poškodenia očí spája s ďalšími zdravotnými problémami (rakovina, obezita, cukrovka, srdcové problémy). OLED emituje 3,1-krát menej modrého svetla, ako bežné LCD obrazovky.

ZDROJ | TCL

Android

Zariadenia s OS Android ponúka nespočetné množstvo výrobcov, ktorí pre svoje filtre modrého svetla vymysleli odlišné názvy. Podstatné je, že ich už má väčšina. Možnosti rýchleho nastavenia spravidla nájdete ukryté medzi upozorneniami a možnosťami plánovania v časti Nastavenia > Displej.

Motorola túto funkciu nazýva Night Display, Xiaomi Reading mod, Huawei Eye Care, HTC a OnePlus Night Mode, LG Comfort View.

Pozrite siToto je aktualizovaný zoznam smartfónov, ktoré dostanú Android 12

Samsung Galaxy

Aj nové Samsung Galaxy ponúkajú možnosť aktivácie filtra modrého svetla. Stáči ak stiahnete panel upozornení a prejdením prstom nadol získate prístup k rýchlym nastaveniam. Jeden z nich sa nazýva Filter modrého svetla a klepnutím ho môžete zapnúť a vypnúť. Prípadne sa pozrite do Nastavenia > Displej > Štít pre oči.

Priehľadnosť môžete upraviť posuvníkom a tiež môžete klepnúť na Zapnúť podľa plánu a potom vybrať Západ slnka na východ slnka alebo Vlastný rozvrh, ak chcete určiť svoje preferované hodiny podľa vašich požiadaviek.

Pixel

Smartfóny Pixel od Google, ale i niektorých ďalších bežných zariadení s OS Android od verzie 8.0 Oreo ponúka filter modrého svetla v menu Nastavenia > Displej > Nočné svetlo.

Rozbalením ponuky Rozvrh si nastavíte vlastné hodiny, tam si môžete upraviť aj úroveň filtrovania pomocou posúvača Intenzita. Voľba Zapína sa od západu slnka do východu slnka sa postará, aby sa funkcia automaticky zapínala po zotmení a vypla ráno.

Čo robiť, ak to vaše zariadenie neponúka?

V tomto prípade je jedinou možnosťou vyskúšať aplikáciu tretej strany. Jednou z obľúbených aplikácii je napríklad Twilight.

Pozrite siNo počkaj, zajac! Túto legendárnu hru si už môžete zahrať aj na vašom smartfóne

Apple iPhone

Apple túto funkciu volá Night Shift. V systéme iOS a iPadOS umožňuje filtrovať modré svetlo a upravovať teplo farieb na displeji. Automaticky upraví farby displeja keď nastane západ slnka. Ráno sa vráti displej do bežných nastavení.

Night Shift môžete zapnúť Nastavenia > Displej a jas. Ideálne je upraviť nastavenia Night Shift tak, že zadáte časy, kedy sa má automaticky zapnúť a vypnúť. Prednastavené je zapnutý od 22.00 do 7.00 hod. Môžete to tiež manuálne povoliť do nasledujúceho dňa.

Windows

Aj Windows ponúka funkciu eliminujúcu modré svetlo. Nazýva ju Nočné svetlo posúva nastavenie displej systému Windows 10 tak, aby zobrazoval teplejšie farby.

Zapnete si ho cez Štart > Používateľ > Nastavenia, alebo cez klávesovú skratku WindowsX a potom kliknúť na položku Nastavenia. V rozbaľovacom menu kliknite na položku Systém a otvorí sa vám menu Zobrazenie. V spodnej časti nájdete ponuku Nočné osvetlenie.

macOS

Kliknite na logo Apple v ľavom hornom rohu a otvorte si z menu Predvoľby systému > Displeje > Night Shift. Tam si môžete vybrať kedy sa má Night Shift automaticky spustiť, zapnúť ju do nasledujúceho východu slnka a nastaviť teplotu farieb. Aj tu máte možnosť zapnúť a vypnúť režím pri západe a východe slnka podľa vašej polohy, alebo si nastaviť svoj vlastný rozvrh.

Chromebook

Aj Chrome OS od Google má vstavaný filter modrého svetla, označil ho Night Light. Najjednoduchší spôsob, ako povoliť túto funkciu, je kliknúť na Systémové hodiny > Nočné osvetlenie. Obrazovka sa automaticky zmení na tmavý odtieň. Väčšie možnosti nastavenia dostanete ak si otvoríte System ClockGearNastavenia > Zariadenie > Displeje a povolíte zmeny posunutím prepínača napravo od Nočného osvetlenia.

Podobne môžete postupovať aj na novších externých monitoroch. V prípade, že vám natívne nastavenia z nejakého dôvodu nevyhovujú, môžete vyskúšať aplikácie tretích strán.

Komentáre k článku