Ako poraziť hluk nielen v kancelárii? Riešenie ponúkajú slúchadlá AKG N200NC

Hlučné prostredie v kancelárii, domácnosti či vo vlaku alebo v lietadle môže byť výraznou brzdou v produktivite. So slúchadlami AKG N200NC sme si však overili, že pred hlukom netreba utekať. Pohodlne sa od neho môžete aj izolovať.

Ujsť pred hlukom je čoraz komplikovanejšie, či už hovoríme o pohybe po väčšom meste, alebo práci v otvorenej kancelárii. Štúdie pritom potvrdzujú, že hluk v práci dokáže zvýšiť náš krvný tlak, tep a teda aj negatívne ovplyvniť našu produktivitu. Aj preto sú z roka na rok čoraz populárnejšie slúchadlá s aktívnym potláčaním okolitého hluku.

Do redakcie nám na test dorazili bezdrôtové slúchadlá AKG N200NC, ktoré sa môžu už podľa názvu pochváliť funkciou Noise Cancelling (NC). Je pravda, že táto funkcia je dnes už pomerne rozšírená a ponúkajú ju už takmer všetky prémiové slúchadlá, no podstatné je aj to, ako a do akých slúchadiel je aktívne potláčanie okolitého hluku implementované. Slúchadlá AKG N200NC sú v tomto smere skutočne unikátne.

Aktívne potláčanie hluku bolo zo začiatku výsadou veľkých náušných slúchadiel a až postupom času sa dostali aj do menších štupľov, ktoré sa už často zaobídu aj bez káblov. Veľké slúchadlá sa však nehodia do každej situácie a prostredia, zatiaľ čo malé štuple môžete práve kvôli ich úplnej nezávislosti od káblov veľmi jednoducho stratiť.

Takúto dilemu som riešil aj ja a riešenie mi ponúkli až slúchadlá AKG N200NC, ktoré dokázali skombinovať všetky moje požiadavky a očakávania do nevšedného, no praktického dizajnu.Štuple sú káblom pripevnené k týlovému mostu, ktorý so sebou oproti plne bezdrôtovému dizajnu prináša hneď niekoľko výhod.

Nie tak technickou, ale skôr konštrukčnou výhodou týchto slúchadiel je, že ich môžete kedykoľvek bez obáv zhodiť z uší. Sú to síce štuple a sú bezdrôtové, no pri pauze v počúvaní pre nich nemusíte hľadať žiaden prenosný obal, resp. nabíjačku. Keď si štuple vyberiete z uší, pod krkom sa vám pomocou magnetov na vonkajšej strane slúchadiel elegantne spoja.

AKG mohlo do tohto mostu vložiť li-ion batérie s poriadnou kapacitou, ktoré vám zaručia až 12-hodinovú výdrž pri počúvaní hudby a 10-hodinovú výdrž pri telefonovaní. Pri telefonovaní, ale aj pri používaní hlasových asistentov, sa môžete spoľahnúť na mikrofón umiestnený na ľavom kábli slúchadiel.

Na ľavej strane mostu sú umiestnené tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a prehrávania médií. Na konci tejto strany mostu nájdeme 2,5-mm jack pre pripojenie slúchadiel priamo k zdroju napríklad aj v lietadle, kde sa vám zíde pribalený adaptér na dvojitý jack.

Na opačnej strane nájdeme tlačidlo pre zapnutie slúchadiel a ich párovanie cez Bluetooth, ako aj tlačidlo pre aktiváciu funkcií TalkThru a Ambient Aware. Ktorá z týchto dvoch funkcií sa po stlačení tlačidla aktivuje, si môžete vybrať v sprievodnej aplikácii AKG Headphones pre iOS a Android.

Funkcia TalkThru vám umožní rozrávať sa s ľuďmi vo vašom okolí aj bez toho, aby ste si museli vypínať slúchadlá, zatiaľ čo funkcia Ambient Aware vám do uší prepustí zvuk z okolia a hlásenia na stanici, vo vlaku alebo v lietadle. Ak si tieto funkcie vypnete, ocitnete sa v nemom filme sprevádzanom iba vašou vlastnou hudbou či podcastom v skutočne skvelej kvalite.

Aktívne potláčanie hluku ruka v ruke so samotným tvarom štupľov skvele izoluje okolitý ruch, či už sedíte v kancelárii, autobuse, vlaku alebo v lietadle. Isté zvuky sa do vašich uší samozrejme dostanú, no v porovnaní s bežnými slúchadlami je ich ignorovanie oveľa jednoduchšie. Do rozpakov dostáva slúchadlá jedine silný vietor, ktorý bohužiaľ dokáže obísť konštrukciu slúchadiel.

Slúchadlá AKG N200NC určite neponúkajú ten najlepší pomer medzi kvalitou zvuku a cenou, čo však neznamená, že hrajú zle. Nepatrím síce medzi audiofilov, no kvalite zvuku týchto slúchadiel skutočne nemôžem nič vytknúť. Navyše, skutočné „audiofilné“ slúchadlá vám určite neponúknu toľko funkcií, v tak praktickom „balení“, ako práve AKG N200NC.

Zvuk je vo všetkých úrovniach bohatý a hoci slúchadlá pôsobia pomerne konzervatívne, neštítia sa ani precítených basov. AKG to však našťastie neprehnalo a tak slúchadlá ulahodia celému spektru fanúšikov rôznych žánrov. Náročnejší používatelia si navyše môžu v mobilnej aplikácii nastaviť ekvalizér podľa svojich predstáv.

Na druhej strane by som ocenil, ak by aplikácia ponúkala niekoľko základných zvukových profilov používateľom, ktorí si nechcú alebo nevedia nastaviť zvukové hodnoty sami. Potešila by aj štedrejšia ponuka funkcií, ktorá je v aplikácii obmedzená iba na nastavenie tlačidla Smart Ambient, ekvalizér a automatické vypnutie slúchadiel pri nečinnosti.

AKG N200NC samozrejme nie sú určené iba do kancelárie, no práve do tohto prostredia zapadajú perfektne vďaka svojim funkciám a konštrukcii, ktorá pôsobí elegantne aj vo formálnom prostredí. Slúchadlá vás navyše vďaka skvelej výdrži môžu sprevádzať aj po ceste do práce a z práce, kde si budete užívať dokonalú izoláciu od ruchu veľkomesta a dopravných prostriedkov.

Slúchadlá AKG N200NC nie sú perfektné, no ich mínusy sa dajú vo veľkej miere vyriešiť softvérovými aktualizáciami, ktoré spoločnosť vydala aj počas nášho testovania. Ak hľadáte kompaktné bezdrôtové slúchadlá s aktívnym potláčaním okolitého hluku, ktoré však nie sú „true wireless“ (teda plne bezdrôtové), kúpu tohto modelu určite neoľutujete.

Slúchadlá AKG N200NC si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku