12 najlepších smartfónov do 250 € pre tohtoročné Vianoce

ZDROJ | Matyas Prochy

Nový smartfón pod vianočným stromčekom dokáže potešiť, aj keď cenou nepresahuje hranicu 250 €. Po výbere 8 najlepších modelov do 500 € sme sa rozhodli zamerať na tie najlepšie modely, ktoré kúpite aj za polovicu a vedzte, že je skutočne z toho vyberať.

Ďalšie rady a tipy na produkty aj z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček 2020.

ZDROJ | Unsplash

Všetky produkty a služby, ktoré vám odporučíme v predvianočnom seriáli nebudú dosadené od žiadneho výrobcu alebo distribútora. Všetky sú a budú iba náš redakčný výber produktov a služieb, o ktorých si myslíme, že by vás mohli zaujať. Ani my ale nie sme dokonalí, takže sa môže stať, že odporučíme niečo, čo by sme v reálnom teste vôbec nepochválili.

Ak vás teda niektorý produkt, alebo služba u nás zaujme, nezabudnite si pozrieť aj ich recenzie ešte pred samotnou kúpou. A pred kúpou z prvého obchodu sa pozrite aj na Heureka.sk a Pricemania.sk, či ich náhodou niektorý e-shop nepredáva lacnejšie.

Pre pokoj v duši ale odporúčame aj článok – 14 tipov ako nakupovať on-line bezpečnejšie.

ZDROJ | Samsung

Na čo si dávať pozor a dbať pred kúpou smartfónu do 250 €?

  • Dávajte si pozor, či ste si mimo nášho výberu nenašli vo výpredaji niekoľkoročný model. V ponuke internetových obchodov sa najmä v tejto cenovej kategórii objavujú kúsky, ktoré už často nemali byť niekoľko rokov vôbec v predaji. Nájdený model si stačí vygoogliť a overiť rok vydania,
  • súčasťou nášho výberu sú iba modely, ktoré spadajú do nášho cenového limitu oficiálnou uvádzacou alebo aspoň dlhodobou cenou. Je však možné, že najmä pred Vianocami nájdete v obchodoch aj v tejto cenovej hladine modely, ktoré do nej zvyčajne nezapadajú,
  • mnohí výrobcovia ponúkajú v tejto cenovej kategórii viacero podobných modelov, ktoré sa od seba často líšia iba fotoaparátmi, batériou či čipsetom. Rozhodne sa teda rozhliadnite, či vami vyhliadnutý model nemá aj lacnejšiu či drahšiu, lepšiu či horšiu dvojičku, ktorá vám bude vyhovovať viac,
  • viac fotoaparátov nezaručuje vyššiu kvalitu fotografií či videa, kvalitou môže prekvapiť aj smartfón s jedným či dvoma snímačmi. Pokiaľ je toto jedna z vašich priorít, nájdite si na internete reálne fotografie a videá z týchto smartfónov pomocou frázy „názov-telefónu camera test“,
  • výrobcovia v tejto cenovej kategórii výrazne skáču od tých najmenej výkonných čipsetov až po pomerne slušné modely vyššej strednej triedy. Ak nestrpíte sekanie alebo vám ide o hranie hier, dávajte si na čipset spolu s kapacitou operačnej pamäte pozor,
  • USB-C je štandardom, NFC v prípade platieb mobilom taktiež, pri väčších kapacitách batérie by ste tiež mali požadovať výkonnejšie nabíjanie,
  • čím novší Android, tým lepšie. Štandardom je dnes Android 10 a Android 11.

12 najlepších smartfónov do 250 €

Alcatel 3X (2020)

149,90 €

ZDROJ | Alcatel

Prečo kúpiť?

Cenou značne podlieza náš limit, no za to prekvapuje skutočne bohatou výbavou. Z tej vonkajšej si určite na prvý pohľad všimnete štyri fotoaparáty na zadnej strane, z tej vnútornej papierovej zas batériu s nadštandardnou kapacitou 5 000 mAh, ktorú môžete využiť aj v rámci reverzného nabíjania vďaka USB-C koncovke. Nechýba mi ani čítačka odtlačkov, 3,5-mm jack a Android 10.

Prečo nekúpiť?

Displej ponúka pri obrovskej uhlopriečke 6,52“ rozlíšenie iba 720 x 1 600 pixelov, takže pri výslednej hustote pixelov 269 PPI nebude pôsobiť nijak oslnivo. Smartfón neohúri ani čipsetom Helio P22, ktorý patrí medzi najmenej výkonné na trhu a nepoteší ani absenciu NFC modulu.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

CAT S42

249,00 €

ZDROJ | CAT

Prečo kúpiť?

Chcete čo najodolnejší smartfón do 250 €? Ďalej ani nečítajte, tu ho máte. CAT S42 disponuje krytím IP68, takže odolá vode, prachu a vďaka spevnenému pogumovanému povrchu aj pádom, čo sme si mali možnosť v redakcii vyskúšať osobne pri viacerých modeloch tejto značky. Pod týmto odolným povrchom nájdete síce menej výkonný, no pomerne moderný smartfón s operačným systémom Android 10 aj so všetkými funkciami, ktoré k nemu už patria.

Pozrite siCAT S42 – nový prírastok do rodiny nerozbitných telefónov

Prečo nekúpiť?

Toto nie je smartfón pre technologických nadšencov, ale pre tých, ktorí si chcú byť v prvom rade istí jeho odolnosťou voči drsným podmienkam a zaobchádzaniu. Náročnejších používateľov sklame slabým výkonom, HD+ obrazovkou, absenciu snímača odtlačkov prstov či používaním microUSB konektora.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Honor 10X Lite

219,00 €

ZDROJ | Honor

Prečo kúpiť?

Honor 10X Lite ponúka z každého rožku trošku. Zaujme 6,67“ Full HD displejom, v ktorom je v drobnom výreze umiestnený 8 Mpx selfie fotoaparát. Na opačnej strane zas ponúka až štyri fotoaparáty na čele so 48 Mpx hlavným senzorom, no v tejto zostave mu nechýba ani ultraširokouhlý a makro fotoaparát. Čipset Kirin 710A poháňajúci Android 10 dopĺňa o nadštandardnú batériu s kapacitou 5 000 mAh, pričom mu nechýba ani 3,5-mm jack a slot na microSD karty.

Prečo nekúpiť?

V smartfónoch značky Honor a Huawei nie sú zabudované Google služby a tak si do nich nenainštalujete všetky aplikácie vytvorené pre operačný systém Android. Ponuku aplikácií, ktorá sa však stále rozrastá, si môžete overiť vopred cez webovú stránku App Gallery.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Huawei P Smart 2021

199,00 €

ZDROJ | Huawei

Prečo kúpiť?

Ak máte chuť odštartovať rok 2021 predčasne, Huawei tu má pre vás nový P Smart. Vtipy bokom, tento model je takmer na vlas identický s vyššie spomínaným smartfónom Honor 10X Lite a tak preň platia úplne rovnaké odporúčania. V predaji ho však nájdete v porovnaní s týmto kolegom o pár eur lacnejšie, navyše v o niečo elegantnejších farebných verziách.

Prečo nekúpiť?

V smartfónoch značky Honor a Huawei nie sú zabudované Google služby a tak si do nich nenainštalujete všetky aplikácie vytvorené pre operačný systém Android. Ponuku aplikácií, ktorá sa však stále rozrastá, si môžete overiť vopred cez webovú stránku App Gallery.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Motorola Moto G9 Plus

209,00 €

Prečo kúpiť?

V tomto prípade ide o model, ktorý sme mali možnosť v redakcii priamo testovať. Kolega Richard na tomto modeli ocenil jeho priestranný 6,8“ Quad HD IPS displej s tenkými rámčekmi, ako aj výkonné 30 W nabíjanie, k čomu sa pridáva aj výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 730G, batéria s kapacitou 5 000 mAh a štvoritý fotoaparát na čele so 64 Mpx senzorom, ktorý je pripravený aj na nahrávanie videa v rozlíšení 4K Ultra HD.

Pozrite siMotorola moto g9 plus – vydarený model, ale nie pre každého

Prečo nekúpiť?

Smartfón je doslova nabitý zaujímavou výbavou a tak môže pôsobiť v ruke pomerne mohutne. Sklamať tiež môže slabším výkonom, za ktorým stojí najmä malá operačná pamäť. Jeho slabinou môže byť pre niektorých používateľov aj dedikované tlačidlo pre funkciu Google Assistant, ktoré nie je možné preprogramovať.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Nokia 5.3

199,00 €

ZDROJ | HMD Global

Prečo kúpiť?

Nokia nestavia iba na nostalgii, ale aj zaujímavom pomere medzi výbavou a cenou. Tá sa v prípade modelu Nokia 5.3 prejavuje v podobe zaujímavého dizajnu, v ktorom nájdeme zaobalenú 6,55“ obrazovku a najmä štyri zadné fotoaparáty, ktoré majú prekvapiť vysokou kvalitou snímok aj možnosťou nahrávania 4K Ultra HD videa. K tomu sa pridáva čistý Android so zárukou pravidelných bezpečnostných aktualizácií a slušná výdrž batérie.

Prečo nekúpiť?

Ďalší zo smartfónov, ktoré ponúkajú príliš nízke rozlíšenie na príliš veľkej ploche. Použitý čipset Snapdragon 665 síce poteší svižnosťou v systéme a aplikáciách, no sklame hráčov nízkym grafickým výkonom.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

OnePlus Nord N100

199,00 €

ZDROJ | OnePlus

Prečo kúpiť?

Stále pomerne čerstvá novinka zaujme 6,52“ IPS obrazovkou s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. To platí aj pre stereo zostavu hlasných reproduktorov. Vo výbave tiež poteší batéria s kapacitou 5 000 mAh, ktorá má poskytovať až 2-dňovú výdrž a trojitý fotoaparát pripravený s obstojnou kvalitou obrazu.

Pozrite siOnePlus Nord dostáva cenovo dostupnejšie dvojičky N10 5G a N100

Prečo nekúpiť?

Spomínaný displej opäť neohúri rozlíšením a rovnako neohúri ani čipset Snapdragon 460 so 4 GB operačnou pamäťou, ktorý ktorým tento model výkonom zaostáva za podobne nacenenou konkurenciou.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Realme 7 (8 GB + 128 GB)

249,90 €

ZDROJ | Realme

Prečo kúpiť?

Realme 7 je nabitý zaujímavou výbavou, ktorá začína už pri 6,5“ Full HD+ displeji s obnovovacou frekvenciou a pokračuje cez 5 000 mAh batériu s podporou 30 W nabíjania až k prekvapivo výkonnému čipsetu MediaTek Helio G95 v prípade nami vybranej verzie s až 8 GB RAM. Nechýba mu ani čítačka odtlačkov umiestnená na boku, 3,5-mm jack či USB-C a NFC.

Prečo nekúpiť?

Realme 7 má síce na zadnej strane štyri fotoaparáty, no tie aj napriek svojej početnosti nezabezpečujú dostatočne vysokú kvalitu obrazu, či už pri fotografovaní alebo nahrávaní videa.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Samsung Galaxy A41

249,00 €

ZDROJ | Samsung

Prečo kúpiť?

Na hrane nášho cenového limitu nájdeme v ponuke od Samsungu slušne vybavený Galaxy A41, ktorý disponuje 6,1“ Full HD Super AMOLED displejom, pod ktorého povrchom je priamo zabudovaný optický snímač odtlačkov a ktorého kvality patria aj medzi jeden z jeho plusov v našej recenzii. Model tiež poteší kompaktnými rozmermi a plnohodnotným slotom s podporou Dual SIM.

Pozrite siBude Samsung Galaxy A41 hit u operátorov? Vyskúšali sme ho

Prečo nekúpiť?

Smartfón pokryvkáva v oblasti výkonu a stopercentný nie je ani pri trojici svojich fotoaparátov prítomných v zostave 48 + 8 + 5 Mpx. Optický snímač pod displejom je síce praktický a štýlový, no oproti bežným snímačom nespoľahlivý.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Sony Xperia L4

199,00 €

ZDROJ | Sony

Prečo kúpiť?

Smartfóny z rodiny Sony Xperia spoznáte na prvý pohľad vďaka ich unikátnemu hranatému dizajnu. V ňom tentokrát model Xperia L4 ponúka praktický 6,2“ displej s filmovým pomerom strán 21:9, ako aj tri fotoaparáty na zadnej strane zastúpené aj superširokouhlým a hĺbkovým snímačom, ktoré údajne kvalitou nesklamú. Vo výbave mu nechýba ani USB-C, NFC, 3,5-mm jack a slot pre microSD karty.

Pozrite siAký bol týždeň so Sony Xperia L4 za 199 €?

Prečo nekúpiť?

Kameňom úrazu je opäť čipset Helio P22, ktorý neohúri výkonom a nepomáha tomu ani operačná pamäť s kapacitou 3 GB. Podľa posledných informácií smartfónu taktiež chýba aktualizácia na Android 10.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

TCL 10L

199,90 €

ZDROJ | TCL

Prečo kúpiť?

Spoločnosť TCL sa pri svojich smartfónoch zameriava v prvom rade na kvalitu obrazu a tak 6,53“ IPS LCD displej modelu TCL 10L môže ponúknuť ostrý obraz s hustotou pixelov 395 PPI, aj s podporou formátu HDR. Zahanbiť sa ale nedá ani čipsetom Snapdragon 665, ktorý má v najnovšom systéme Android 11 k dispozícii až 6 GB RAM. Jeho zadná strana hostí štyri fotoaparáty v zostave 48+8+2+2 Mpx pripravené na každý druh fotografie od klasických cez ultraširokouhlé a makro, až po tie portrétové. Na záver mu tiež nechýba ani NFC, 3,5-mm jack či nabíjanie cez USB-C.

Pozrite siNová séria smartfónov TCL 10 konečne odhaľuje svoj hardvér

Prečo nekúpiť?

Fotoaparát podľa ohlasov exceluje pri dennom svetle, no v horších svetelných podmienkach už stráca dych. Sklamať tiež môže lacnejšie pôsobiace plastové spracovanie tela či nízka kvalita zvuku.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Xiaomi Redmi Note 9

229,00 €

ZDROJ | Xiaomi

Prečo kúpiť?

Note 9 zaujme v prvom rade veľkým a kvalitným 6,54“ Full HD+ displejom, ktorý disponuje certifikáciou TÜV Rheinland Low Blue Light označujúcou displej chrániaci váš zrak voči škodlivému modrému svetlu, blikaniu a odleskom. Jeho silnou stránkou je však aj pomerne výkonný 8-jadrový procesor s grafickým jadrom Mali-G52 MC2 a skvelá výdrž batérie, ktorú zabezpečuje jej 5 020 mAh kapacita. Vo výbave má tiež štyri fotoaparáty, opäť v zostave 48+8+2+2 zastrešujúce každú oblasť fotografie.

Prečo nekúpiť?

Podľa svetových ohlasov má Redmi Note 9 z času na čas problémy s nespoľahlivou nadstavbou MIUI a nerovnomerným podsvietením obrazovky najmä v oblasti predného fotoaparátu. S tým sa však v praxi nemusíte stretnúť.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Komentáre k článku