10 tipov na vianočný darček pre milovníkov hudby

ZDROJ | Technics

O menej ako dva týždne tu máme Štedrý deň a pokiaľ ešte stále nemáte kúpené darčeky, prinášame vám tipy pre audiofilov a pre všetkých, ktorí milujú počúvať kvalitný zvuk a hudbu.

Pokiaľ máte doma partnera, partnerku či iného rodinného príslušníka, ktorý si potrpí na kvalitný zvuk a vo svojom voľnom čase miluje počúvanie hudby, pripravili sme si pre vás viacero tipov z rôznych audio produktov.

Ďalšie rady a tipy na produkty aj z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček (ČPS).

ZDROJ | Bang & Olufsen

V tomto článku si predstavíme tipy na darčeky určené tým, ktorým ide o kvalitu pri počúvaní. Zamerali sme sa najmä na slúchadlá a gramofóny, no v zozname nájdete aj iné zaujímavé kúsky. Napriek tomu, že pre audiofila sú určené aj stĺpové reproduktory, rozhodli sme sa ich nezaradiť do nášho výberu, keďže tento druh reproduktorov do domácnosti je najlepšie vyskúšať priamo u predajcu. Pri kúpe Hi-Fi reproduktorov za pár tisíc eur by asi nebolo pekným vianočným darčekom, ak by ste následne zistili, že nehrajú podľa vašich predstáv a museli by ste ich vrátiť.

Zvukový zážitok si najlepšie vychutnáte doma pri odhlučnených podmienkach. Audiofil ale neprestáva byť audiofilom, keď opustí dom, preto sme do zoznamu zaradili aj zariadenia, ktoré sa dajú využiť pri cestovaní.

ZDROJ | Focal

Čo treba vedieť pred kúpou?

Pri kúpe kvalitného audio zariadenia sa neorientujte podľa ceny. V drvivej väčšine prípadov platí, že za kvalitu si treba priplatiť. Preto kvalitné slúchadlá nemôžu stáť 50 € či dobrý gramofón 100 €. Napriek vyšším cenám niektorých darčekových tipov sme sa snažili vybrať tie najlepšie aktuálne ponuky, ktoré sa dajú zohnať za rozumnú cenu.

Bezdrôtové, podpora Bluetooth či smart. Na tieto vlastnosti neberte pri výbere kvalitného audio zariadenia až taký ohľad. Stále platí, že analógový zvuk je lepší než ten digitálny, preto ak uvidíte, že slúchadlá ponúkajú bezdrôtový prenos zvuku alebo, že reproduktor je smart, neznamená to, že ponúka aj kvalitný zvukový zážitok. Napriek tomu, že káble už vyšli z módy, stále ponúkajú lepší zvuk než Bluetooth či Wi-Fi.

Na značke záleží. V prípade audio-produktov je dobré si dať záležať a vyberať podľa značky, ktorá má dlhú históriu na trhu s audiom. Nič proti novým značkám, no pri kúpe audia je lepšie dôverovať osvedčeným klasikám ako Sony, Audio-Technica či Bang & Olufsen.

Na dizajne sa odráža cena. Pokiaľ budete vyberať kvalitné audio zariadenie, niekedy sa treba pripraviť na to, že si priplatíte aj za dizajnové spracovanie. To okrem okrasnej funkcie, plní aj úlohu pri samotnom prenose zvuku. Atypicky tvarované či masívne reproduktory ponúkajú dokonalejší prenos zvuku.

Pri výbere gramofónu je dôležité, aby nebol tzv. all-in-one systém, čiže bude disponovať aj prehrávačom, zosilňovačom, predzosilňovačom a reproduktorom. Takéto gramofóny bývajú veľmi nekvalitné a môžu vám poškodiť platne, prípadne výsledný zvuk nebude kvalitný. Pri gramofónoch je dôležité si dať záležať na výbere použitých materiálov, kde je dobré uprednostniť kov pred plastom kvôli rezonancii.

Gramofóny by tiež mali disponovať kvalitnou prenoskou a možnosťou jej výmeny. Pri kúpe gramofónu je dôležité uvedomiť si, že treba investovať do kvalitných reproduktorov, prípadne slúchadiel a tiež do zosilňovača, receivera, prípadne v niektorých prípadoch do predzosilňovača.

Čo sa týka frekvenčného rozsahu, ide o klasický marketingový ťah, ktorý bežný poslucháč nemá reálne šancu posúdiť. Každopádne, tento rozsah by mal byť od 15 Hz po 20 kHz, keďže taký dokáže zachytiť naše ucho. Ďalším pojmom je impedancia, alebo odpor, ktorý je daný veľkosťou cievky slúchadiel. V princípe platí, že na rozkmitanie väčších slúchadiel sú potrebné väčšie cievky. Čím väčšia je impedancia, tým je nižšia hlasitosť a menšie skreslenie a čím je menšia, tým je väčšie skreslenie, ale aj hlasitosť.

Pokiaľ sa rozhodujete pre kúpu reproduktoru, existujú dva základné typy – aktívne a pasívne. Rozdiel je v tom, že aktívny reproduktor má v sebe zabudovaný zosilňovač. Pasívne reproduktory vyžadujú externý zosilňovač alebo receiver.

ZDROJ | Bang & Olufsen

Zhrnutie

  • za kvalitu sa platí a pri audio produktoch to platí dvojnásobne
  • to, že audio zariadenie nebude podporovať bezdrôtové počúvanie či smart technológie neznamená, že nie je kvalitné
  • pri výbere sa spoliehajte skôr na osvedčené značky
  • dizajn dokáže výrazne ovplyvniť audio zážitok, no tiež aj výslednú cenu
  • kúpa gramofónu so sebou prináša množstvo ďalších zariadení, do ktorých treba investovať
  • frekvenčný rozsah je skôr marketingový ťah výrobcov ako reálny indikátor kvality zvuku
ZDROJ | Bowers & Wilkins

Audio-Technica ATH-M50x

129,00 €

Prečo kúpiť?

Klasika vo svete mostových slúchadiel ponúka stále veľa muziky za výbornú cenu. Hodia sa ako na tvorbu hudby, tak na počúvanie platní. Maximálne pohodlie, odhlučnenie a perfektný zvuk. Tu sa superlatívy týchto slúchadiel nekončia. Oceníte aj ich flexibilitu a tiež balenie, v ktorom okrem slúchadiel nájdete niekoľko doplnkových káblov a prenosné puzdro. Pokiaľ by ste chceli počúvať zvuk bezdrôtovo, v ponuke je aj o niečo drahší model s Bluetoothom.

Prečo nekúpiť?

Keďže ide o cenovo-dostupné slúchadlá, odrazilo sa to na dizajne, ktorý nemusí sadnúť každému. Zároveň pokiaľ máte väčšiu hlavu či uši, zo začiatku môžete mať problém s prítlakom.

ZDROJ | Audio-Technica

Audio-Technica LP60XBT

199,00 €

Prečo kúpiť?

Pokiaľ túžite po gramofóne a nechce sa vám platiť niekoľko stoviek, toto je ideálny vstupný model. Gramofón od Audio-Technica ponúka remienkový pohon, vstavaný predzosilňovač a dokonca Bluetooth. Vďaka zabudovanému USB je možné digitalizovať platne. Rameno disponuje prenoskou Dual Magnet s vymeniteľným hrotom a hliníkovým tanierom.

ZDROJ | Audio-Technica

Prečo nekúpiť?

Hlavným nedostatkom gramofónu je celkové spracovanie, ktoré pôsobí lacnejšie a nevýrazný dizajn. Väčšina častí je plastových a pôsobia trochu nekvalitne.

ZDROJ | Audio-Technica

Bowers & Wilkins PX7 Silver

332,00 €

Prečo kúpiť?

Dizajnovo-nádherné slúchadlá ponúkajú okrem prvotriedneho spracovania, kvalitný zvuk a frekvenčný rozsah 10Hz–30kHz. Okrem toho ponúkajú aj moderné technológie, ktoré oceníte na cestách – možnosť prepojenia cez Bluetooth, podpora kodekov AAC/AptX, aktívne potlačenie hluku (ANC) a tiež zabudovaný mikrofón.

ZDROJ | Bowers and wilkins

Prečo nekúpiť?

Funkcia aktívneho potláčania hluku môže byť niekedy na škodu, keďže niektorí používatelia sa sťažujú, že generuje zvuk „ticha“ a tým pádom znižuje celkový zážitok z počúvania.

ZDROJ | engadget.com

Denon AH-D5200

499,00 €

Prečo kúpiť?

Prémiové slúchadlá ponúkajú perfektné dizajnové drevené spracovanie. Okrem kvalitného zvuku ponúkajú naušníky z pamäťovej peny či most z umelej kože. Slúchadlá disponujú 50 mm neodymovými ovládačmi FreeEdge, ktoré minimalizujú skreslenie v membráne. Slúchadlá pracujú vo frekvenčnom rozsahu 5 až 40 000 Hz, čím spĺňajú Hi-Res Audio normu.

ZDROJ | Denon

Prečo nekúpiť?

Okrem vyššej ceny tieto slúchadlá nedisponujú žiadnym významnejším nedostatkom.

ZDROJ | Denon

Devialet Phantom Reactor

Od 990 €

Prečo kúpiť?

Zmenšená verzia futuristického reproduktora ponúka prvotriedny zvuk. Devialet Phantom Reactor sa predáva v dvoch verziách – 600 W / 95 dB SPL a výkonnejší 900 W / 98 dB SPL, ktorý je približne o 300 € drahší. Takýto slušný výkon vám ponúkne iba máloktorý reproduktor. Okrem Bluetooth a Wi-Fi pripojenia, disponuje digitálnym optickým vstupom pre káblové pripojenie. Perfektný zvuk si môžete vychutnať s frekvenčným rozsahom 18 Hz až 21 kHz.

ZDROJ | Devialet

Prečo nekúpiť?

Napriek tomu, že ide o prémiový produkt, cena je stále veľmi vysoká. Nevýhodou tiež je, že aj keď ide o Bluetooth reproduktor, musí byť pripojený do elektriny, keďže nemá zabudovanú batériu.

McIntosh MHA50

Od 840 €

Prečo kúpiť?

Značka McIntosh je známa svojimi kvalitnými audio produktami. Výnimkou nie je ani tento zosilňovač pre slúchadlá, ktorý slúži ako prevodník digitálneho zvuku na analógový. Zosilňovač môžete pripojiť ako ku slúchadlám, tak k reproduktorom. Prevodník podporuje súbory hi-res audio vo formátoch 32 bitov/192 kHz, DSD64, DSD128, DXD352.8, DXD384 a asynchrónny zvuk USB. Frekvenčná odozva je 20 Hz až 50 kHz.

ZDROJ | McIntosh

Prečo nekúpiť?

Okrem veľmi vysokej ceny, nepoteší aj nutnosť častého nabíjania pri počúvaní cez Bluetooth, keďže zosilňovač vydrží na jedno nabitie iba 6 hodín.

ZDROJ | McIntosh

Pro-Ject Debut Carbon

449,00 €

Prečo kúpiť?

Rakúska značka Pro-Ject vyrába jedny z najkrajších gramofónov na trhu. Pro-Ject Debut Carbon ponúka oceľový alebo akrylátový tanier, tichý motor bez rezonancií a tiež integrovaný predzosilňovač, čo nebýva u tejto značky zvykom. Po dizajnovej stránke ide o prvotriedny kúsok, ktorý stavil na minimalizmus. Hlavnou devízou je rameno z uhlíkových vláken, ktoré v tejto cenovej relácii ponúka jedine značka Pro-Ject. Ku gramofónu tiež dostanete kvalitnú prenosku Ortofon OM10.

ZDROJ | Pro-Ject

Prečo nekúpiť?

Ako mínus môže niekomu vadiť manuálna zmena rýchlosti, no treba dodať, že pri gramofónoch platí, že čím menej elektronických častí, tým lepšie. Zároveň je nutné pred prvým použitím ručne nastavovať vyváženie ramena pomocou závažia, čo pre začiatočníkov nemusí byť jednoduché.

ZDROJ | Pro-Ject

Sennheiser HD 800

999,00 €

Prečo kúpiť?

Slúchadlá od svetoznámej audio značky Sennheiser ponúkajú špičkový zvukový zážitok. Zároveň dostanete vizuálne nádherné slúchadlá, ktoré sa inšpirovali industriálnym dizajnom. Slúchadlá od Sennheiser tiež ponúkajú pohodlnie pri nosení vďaka mostu s vnútorným čalúnením. Zo špecifikácií slúchadlá ponúkajú frekvenčný rozsah 6Hz–51kHz, citlivosť 102dB/mW a impedanciu 300 Ohmov.

Prečo nekúpiť?

Najväčším nedostatkom týchto slúchadiel pre audiofilov je jednoznačne cena. Keďže ide o prémiové slúchadlá, cena sa pri niektorých predajcoch vyšplhala nad 1 000 €. Pri kúpe tiež musíte počítať s nutnosťou dokúpenia káblu na pripojenie k 3,5 mm portom, keďže slúchadlá sa napájajú cez 6,3 mm kábel.

ZDROJ | Sennheiser

Technics SL-1210GR

1 499,00 €

Prečo kúpiť?

Pokiaľ chcete audiofilovi skutočne ulahodiť a máte dostatok financií, potom určite odporúčame prémiový gramofón od značky Panasonic Technics. Gramofón disponuje bezjadrovým motorom s priamym náhonom, čo znamená, že sú eliminované možné vibrácie či nerovnomerné otáčky. Gramofón zároveň podporuje až tri druhy rýchlosti – 33,3, 45 a 78 RPM pre staršie šelakové platne.

ZDROJ | Technics

Prečo nekúpiť?

Okrem vysokej ceny je veľkou nevýhodou, že gramofón nedisponuje prenoskou. Tú si musíte dokúpiť zvlášť a jej cena sa môže pohybovať v desiatkach až stovkách eur. Napriek vysokej cene tiež gramofón disponuje iba hliníkovým ramenom.

ZDROJ | Technics

Tidal HIFI 

11,99 €

Prečo kúpiť?

Audiofil potrebuje hudbu aj na cesty, nielen na doma. Preto existuje Tidal HIFI, prémiové predplatné prémiovej hudobnej streamovacej služby. Tá ponúka bohatú hudobnú knižnicu so 60 miliónmi skladieb a vo verzii HIFI dostanete naviac bezstratovú kvalitu, respektíve CD alebo Master Quality Authenticated (MQA) kvalitu. Nechýbajú tiež exkluzívne videá z koncertov určené exkluzívne pre používateľov Tidalu.

ZDROJ | tidal.com

Prečo nekúpiť?

Oproti ostatným streamovacím službám je mesačná cena vyššia. Zároveň na to, aby ste si prvotriednu kvalitu užili a postrehli rozdiel, potrebujete kvalitné reproduktory, prípadne slúchadlá, ktoré predstavujú ďalšiu investíciu.

Komentáre k článku