10 aplikácií, ktoré vám pomôžu zvládnuť aj druhú vlnu pandémie

ZDROJ | OnePlus

Celosvetová pandémia, zdá sa, len tak skoro neskončí, a tak sme výber aplikácií pre túto jeseň venovali práve aplikáciám, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť túto situáciu o niečo ľahšie a s niektorými aplikáciami aj o niečo veselšie. Veríme, že väčšinu z nich si obľúbite natoľko, že sa napokon stanú pevnou súčasťou výbavy vášho smartfónu aj do budúcnosti.

Článok bol pôvodne publikovaný v tlačenom magazíne TECHBOX jeseň 2020.

Do výberu sme zaradili pestrú škálu aplikácií od tých, ktoré vám priamo pomôžu posilniť si pred zimou imunitu, cez aplikácie stvorené pre prácu z domu až po tie, ktoré vás a vaše okolie zabavia počas sychravých jesenných dní a večerov. Tentokrát sa stali súčasťou nášho výberu výhradne bezplatné aplikácie, a tak sa rovno popri čítaní nasledujúcich riadkov môžete pokojne pustiť do ich testovania.

Wash Hands Reminder N Tracker/Hygenie – Hand Washing Timer & Reminder

Inteligentné hodinky Apple Watch sa s novou aktualizáciou watchOS 7 naučili pripomínať, aby ste si po príchode domov dôkladne umyli ruky. Vedeli ste však, že rovnakú funkciu môžete využívať nielen bez hodiniek od Apple, ale aj bez ich smartfónu? Pre majiteľov smartfónu iPhone je takmer rovnocennou náhradou aplikácia Wash Hands Reminder N Tracker, zatiaľ čo majitelia smartfónov s operačným systémom Android môžu siahnuť po ešte prepracovanejšej appke Hygenie – Hand Washing Timer & Reminder, ktorá urobí z umývania rúk zábavu aj pre deti. Ak nechcete aplikáciám poskytnúť nepretržitý prístup k vašej polohe, nastaviť si v nich môžete aj upozornenia založené na čase.

QSun

Dôležitým stavebným kameňom imunitného systému človeka aj pri boji s ochorením COVID-19 je vitamín D. Tento vitamín si dokáže naše telo vytvárať samé dostatočným vystavením pokožky slnečnému žiareniu. V letných mesiacoch to samozrejme problém nie je, no na jeseň už počet slnečných dní s dostatočnou úrovňou UV žiarenia rapídne klesá. Ak chcete vedieť, kedy máte počas dňa vybehnúť na slnko, skúste si do vášho smartfónu stiahnuť aplikáciu QSun. Táto aplikácia je síce primárne vytvorená pre rovnomenný gadget schopný merať čas strávený na slnku, no používať ju môžete takmer naplno aj bez neho.

Houseparty

Aj keď sú už, aspoň nateraz, tie najväčšie reštrikcie za nami, najistejšia je pri potlačení šírenia ochorenia stále eliminácia osobných stretnutí. Ako sa teda najlepšie stretnúť s priateľmi a rodinou virtuálne? Okrem desiatok aplikácií podporujúcich videohovory je tu aj aplikácia Houseparty, ktorá spomedzi nich vyniká. V tejto aplikácii si totiž s nikým vlastne nevoláte, v skutočnosti sa stretnete v spoločnej virtuálnej izbe, do ktorej sa môže kedykoľvek pripojiť ktokoľvek z vašich schválených priateľov. Online stretnutia v appke Houseparty sú tak oveľa prirodzenejšie, nenútené, a navyše sú doplnené o zábavné mini-hry, ako napríklad UNO, Heads Up!, alebo Quick Draw!.

Project Foodie

Ak ste aj napriek niekoľkým mesiacom stráveným prevažne doma až doteraz odolávali myšlienke, že sa naučíte variť, alebo naopak pravidelne varíte, ale už vám došli nápady na nové recepty, v oboch prípadoch skúste aplikáciu Project Foodie. Nájdete v nej množstvo jednoduchých a chutných receptov určených aj pre úplných začiatočníkov, ktoré sú doplnené o inštruktážne videá. Navyše vám vďaka tlačidlu pre spomalenie prehrávania neujde žiaden detail. Sekcia Short Cuts vám k tomu pribalí množstvo ďalších videí, ktoré vás naučia krájať a čistiť niektoré druhy zeleniny, brúsiť nože, či dokonca vybrať čo najlepšie nástroje a pomôcky do kuchyne.

Cronometer

Ak si už po predchádzajúcich tipoch začnete variť a sledovať pobyt na slnku, do tretice k tomu môžete zapojiť aj sledovanie príjmu ostatných dôležitých živín. Aplikácia Cronometer je síce zvyčajne odporúčaná pre tých, ktorí sa snažia schudnúť počítaním prijatých a vydaných kalórií, no pozerať sa na ňu dá aj z čisto zdravotného hľadiska. Zápisom potravín do vášho jedálnička totiž ľahko zistíte, či prijímate dostatok vitamínu A, C, B12, alebo ostatných dôležitých živín, ktoré zabezpečujú správne fungovanie imunitného systému i samotného organizmu. Slabinou aplikácie je pomerne malá databáza lokálnych jedál, no na rozdiel od podobných aplikácií vám umožní sledovať spomínané nutričné hodnoty celkom zadarmo.

Toggl

Či už ste v práci z domu profíci, alebo vás nábeh na home-office ešte len čaká, hodiť sa vám v oboch prípadoch môže aplikácia Toggl. Je určená na zaznamenávanie časových úsekov, v rámci ktorých sa skutočne venujete práci, alebo naopak niečomu inému. Na konci dňa si s aplikáciou Toggl budete môcť skontrolovať, či neviete byť pri práci z domu efektívnejší, alebo či by ste si naopak nemali dávať pomedzi povinnosti preventívne viac času na oddych. Výhodou mobilnej aplikácie je jej prepojenosť s desktopovou verziou Toggl, vďaka čomu môžete monitorovať vašu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom na každom zariadení.

Readmio: rozprávky pre deti

Utečte spolu s vašimi deťmi do sveta rozprávok tak, ako sa na 21. storočie patrí. Aplikácia Readmio vám ponúkne viac ako sto skvelých rozprávok zadarmo, ktorých priebeh navyše obohatí o zvukové efekty. Ako? Readmio dokáže rozpoznať váš hlas a tak popri tom, ako čítate deťom rozprávku, budú z vášho smartfónu či tabletu vychádzať zvuky zodpovedajúce aktuálnemu dianiu v príbehu. Vo virtuálnej knižnici nájdete rozprávky vhodné pre deti od 3 do 11 rokov vrátane známych príbehov ako Snehulienka, Aladinova čarovná lampa, alebo Kocúr v čižmách a mnoho ďalších.

JustWatch

Možno to poznáte, čím viac predplatených programov, tým menej obsahu na pozeranie a tak nejak to funguje aj v ére streamovaného obsahu. Ak už neviete, čo si pri pandemickej izolácii pozrieť v službách Netflix, Apple TV+, Amazon Prime Video a ďalších, zachrániť vás môže aplikácia JustWatch. Pri prvom spustení aplikácie si vyberiete vaše obľúbené filmy a seriály a následne služby, ktoré si v tej chvíli predplácate. Aplikácia vám na základe toho vytvorí odporúčania na ďalší obsah, ktorý by sa vám mohol páčiť.

Spaceteam

Či už s pandémiou, alebo bez nej, jeseň so sebou nepochybne prinesie aj dlhšie a chladnejšie večery. Ako si ich teda spríjemniť doma? V okruhu rodiny aj priateľov dajte šancu skvelej hre Spaceteam, ktorá overí pevnosť vašich vzťahov. Vaším cieľom v hre bude totiž spoločne riadiť vesmírnu loď, ktorá sa bude počas letu nevyhnutne potýkať s asteroidmi i poruchami. Problémom je, že každý hráč má k dispozícii vlastný ovládací panel s inými tlačidlami, a tak sa v snahe o splnenie pokynov na obrazovke budete musieť vzájomne komandovať, prekrikovať a po zlyhaniach následne obviňovať. Hra je úplne bezplatná a kompletne preložená aj do slovenčiny, každý hráč však musí mať k dispozícii vlastný smartfón, alebo tablet.

NVIDIA GeForce NOW

Zabudnite na výkonné počítače a herné konzoly, začína doba cloudová. Teda, takáto myšlienka stojí za hernou službou GeForce NOW, ktorá vám umožní hrať na smartfóne aj tie najnovšie počítačové hry. Za mesačný poplatok podobný tomu, aké majú aj filmové a hudobné služby, získate v tejto aplikácii prístup ku vzdialenému počítaču s výkonom, za ktorý by ste pri kúpe herného desktopu či notebooku zaplatili stovky eur. Má to však malý háčik, NVIDIA GeForce NOW vám sprostredkuje iba virtuálny hardvér. Samotné hry musíte v prepojených službách Steam, Epic Games či Uplay vopred vlastniť. Alternatívou ku službe GeForce NOW je pripravovaný Xbox Game Pass, ktorý však ešte v čase prípravy tohto článku nebol v našich končinách oficiálne spustený.

ZdrojTECHBOX jeseň 2020

Komentáre k článku