Reklama

Telky od Samsungu budú vybavené OLED panelmi od LG. Čo sa to deje?

Zdroj | Samsung
Richard Pliešovský
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Samsung dlhé roky tvrdil, že má niečo lepšie, ako je OLED technológia. OLED panely pre televízory prestal vyrábať v roku 2013, vtedy bola dôvodom vysoká cena. Koncernu vadila aj neslávna vlastnosť OLED displejov – vypaľovanie. Samsung vsádza na technológiu QLED a tvrdil, že práve toto je technológia budúcnosti.

Po rokoch sa ukazuje, že budúcnosť je predsa len OLED. Má proste výborný obraz so skvelým kontrastom, čo očividne používatelia milujú. Okrem toho výrobcovia zapracovali na vypaľovaní, napríklad jemným posúvaním pixelov, aby pomohli používateľom znížiť riziko vyhorenia.

Pre televízny biznis Samsungu už nebolo možné dlhšie otáľať, v minulom roku sme zaznamenali návrat značky do OLED televízorov. Ukazuje sa, že je to len začiatok. Podľa Reuters sa LG Display a Samsung dohodli na dodávkách TV panelov. Agentúra citovala ľudí, ktorí si neželali byť menovaní, keďže zmluva nie je verejná. Uviedla, že LG Display a Samsung sa konečne dohodli na dodávkách „špičkových TV panelov“.

Obsah pokračuje pod reklamou

LG Display má na budúci rok predať Samsungu 2 milióny kusov, v ďalšom roku to majú byť 3 milióny a v ďalších rokoch až 5 miliónov kusov. Počiatočné dodávky pre Samsung budú zrejme vo veľkostiach 77″ a 83″ biele OLED (WOLED) TV panely.

Dohoda dokazuje, že sa Samsung chystá expandovať so špičkovými televízormi vybavenými týmito panelmi. Ide o rozumný krok, pretože (najmä čínska) konkurencia stráca dych s predajmi televízorov s LCD panelmi. OLED je prémiová technológia a taká je i cena, panely stále stoja takmer päťkrát viac ako LCD.

Pozrite si

Samsung predstavil nové televízory radov Neo QLED, MICRO LED a QD OLED

OLED je zobrazovací panel vybavený organickými svetlo-emitujúcimi diódami (Organic Light-Emitting Diode), LCD je oveľa staršia technológia s tekutými kryštálmi (Liquid Crystal Display). Diódy v OLED nepotrebujú oproti tekutým kryštálom v LCD presvietiť displej, sami totiž svetlo vytvárajú. QLED má základ v LCD paneli podsvietenom LED-kami, Samsung do prémiových televízorov aplikoval Quantum Dot technológiu, stále však ide len o vylepšené LCD.

LG Display a Samsung dohody o dodávkach OLED panelov nechceli komentovať. Samsung má aktuálne 6,1 % podiel na trhu OLED TV, čo zaostáva za LG (54,6 %) a Sony (26,1 %). Z dohody vyplýva, ako si polepší LG Display. Dodávky 2 miliónov OLED panelov znamenajú hodnotu minimálne 1,5 miliardy dolárov a predstavujú zhruba 20 % až 30 % celkovej výrobnej kapacity pre veľké OLED panely. Takto LG Display dosiahne plnú výrobnú kapacitu a po roku konečne návrat k zisku. LG Display bol totiž v červených číslach už štyri štvrťroky po sebe od druhého štvrťroka 2022 v dôsledku slabnúceho svetového dopytu po elektronických zariadeniach.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.