Reklama

Telekom spúšťa LTE už aj v Bratislave! Vyskúšali sme rýchlosť viac ako 100 Mbit/s

Roman Calík

Už v stredu 9. apríla 2014 Telekom komerčne spustí prvé lokality Bratislavy, kde si budete môcť užívať rýchlosti LTE až do teoretických 150 Mbit/s. Prvá bude Dúbravka.

Pozrite si: Telekom spustil LTE

Kúpa nových LTE frekvencií urýchlila príchod LTE aj do Bratislavy. V pásme 1800 MHz, na ktorom prvýkrát komerčne spustil minulý rok operátor LTE v Nitre a okolí, to nebolo možné. Komerčnej prevádzke v Bratislave bránila najmä poloha blízko hraníc s Rakúskom. 2600-ka a 800-ka, ktoré Telekom získal v elektronickej aukcii sú už iná káva. LTE v Bratislave sa tak stáva realitou a oficiálne bude pre zákazníkov operátora spustené už v stredu 9. apríla 2014.

LTE Telekom v Bratislave

Na rýchlu a modernú sieť sa môžu ako prví tešiť obyvatelia mestskej časti Dúbravka. LTE v Bratislave pobeží v pásmach 2600 MHz so šírkou pásma 20 MHz v hustejšie osídlených lokalitách a 800 MHz v okrajových oblastiach. Tešiť sa môžete na rýchlosti až teoretických 150 Mbit/s pre download a 50 Mbit/s pre upload. My sme mali možnosť si dnes rýchlosť LTE siete operátora v Bratislave vyskúšať a skutočne pri zariadení podporujúcom protokol Cat4, ako je napríklad Sony Xperia Z1 Compact, Sony Xperia Z1 a Z2, LG Nexus 5, Galaxy Note 3, HTC One M8, Nokia Lumia 1520 či Samsung GALAXY S5 či Note 3 sa teoretickým hodnotám dá minimálne priblížiť. Dnes sme na Sony Xperia Z1 Compact namerali hodnoty až 124,94 Mbit/s pri downloade. V prípade, že máte starší LTE smartfón s podporou LTE kategórie 3, teoretické rýchlosti dosiahnete maximálne 100 Mbit/s.

LTE Telekom v Bratislave

Samozrejme sieť je aktuálne vyťažená len minimálne pár testujúcimi užívateľmi. Reálne však odhadujeme, že sa môžete spoľahnúť na 20-25 Mbit/s rýchlosti v silnej prevádzke, v noci určite aj dvojnásobok. Zaujímavý je však upload, ktorý sa v testoch takmer nedostal pod hranicu 30 Mbit/s!!!

LTE Telekom v Bratislave

Bratislava bude spúšťaná postupne. Po Dúbravke a Karlovej Vsi bude do týždňa nasledovať spustenie LTE v Ružinove a Novom Meste, po nich sú v pláne Kramáre, Patrónka a medzi poslednými lokalitami bude pokrytá Petržalka či centrum mesta – Staré Mesto. Telekom odhaduje pokrytie Bratislavy na obdobie približne jeden mesiac.

LTE Telekom v Bratislave

Na otázku, či Telekom plánuje vylepšiť LTE balíky a najmä ich objem dát, sme sa žial dozvedeli len to, že v plánoch to je. V krátkom čase však zmeny nečakajte. Každopádne, vidieť v smartfóne rýchlosť downloadu viac ako 100 Mbit/s je skutočne veľkým zážitkom. A ešte jedna dobrá správa na záver: Hneď ako bude spustená Bratislava, Telekom sa pustí do pokrytia miest Košice a Trenčín.

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.