Telekom na Slovensku vyskúšal technológiu pre 5G siete

ZDROJ | Ericsson

Slovak Telekom dnes ukázal výsledky testu technológie Massive MIMO, ktorá bude základom aj pre siete 5G. Aktuálne ale Massive MIMO (mMIMO) bude Telekom využívať pre siete 4G pre násobné zvyšovanie kapacity siete.

ZDROJ | Ericsson

Massive MIMO je technológia, ktorú je možné používať na sieťach 4G, ale aj 5G, teda sieťach budúcej generácie o ktorých sa hovorí už niekoľko rokov. Kým sa ale siete 5G dostanú do komerčnej prevádzky, Massive MIMO bude používané pre siete 4G na rozširovanie kapacity jednej bunky BTS.

Anténa s mMIMO základňovej stanice dokáže vďaka vyššiemu množstvu menších anténnych prvkov (minimálne 16×16) vytvoriť viac užších zväzkov, ktoré zamerá na konkrétneho používateľa. Umožňuje to zvýšiť využiteľnosť prenosových pásiem – pásma, ktoré sú v súčasnej sieti zdieľané, sa tak budú môcť použiť v rovnakej lokalite viacnásobne. 

Výsledkom využitia Massive MIMO má byť vyššia praktická rýchlosť pre všetkých používateľov prihlásených na tej istej BTS.

ZDROJ | EDN

„Massive MIMO nás posúva o krok bližšie k budúcnosti a k očakávanému nasadeniu 5G siete. Očakávame, že siete piatej generácie prinesú vysokú kapacitu pre tisícky používateľov súčasne. Vďaka skúsenostiam získaným z tohto pilotu sa môžeme na túto budúcu potrebu dostatočne pripraviť,“ uviedol výkonný riaditeľ technológií a IT Slovak Telekomu a T-Mobile CZ Branimir Marič.

Pilotná prevádzka prebiehala v bratislavskej Dúbravke na troch základňových staniciach. V ideálnom prípade môže riešenie mMIMO navýšiť kapacitu bunky vysielača približne päťnásobne, v praxi ale ide o cca trojnásobok.

Pri teste, ktorý prebiehal len na 10 MHz časti dostupného pásma, boli namerané rýchlosti vyše 100 Mbit/s na jednu bunku, čo je viac ako dvojnásobok pri aktuálne využívanej technológii. Pri využití plnej 20 MHz šírky pásma by však rýchlosti v praxi presiahli 200 Mbit/s. 

ZDROJ | Ericsson

Pilot, ktorý prebiehal v spolupráci so spoločnosťou Ericsson, bol prvým testom technológie na Slovensku a jedným z prvých testov technológie v Európe vôbec. Hoci technológia aj podporované zariadenia existujú už dnes, Telekom mMIMO nasadí až o niekoľko rokov. Zatiaľ jeho siete vraj plne postačujú potrebám zákazníkov.

Massive MIMO je ale základom pre siete 5G, ktoré majú prísť už o niekoľko rokov. Operátor tak môže využívať mMIMO nielen v 4G, ktoré bude základom pre väčšinu komunikácie v blízkej budúcnosti, ale aj 5G, ktorého masívny nástup sa očakáva až okolo roku 2025. Dovtedy budú svetoví operátori naďalej získavať s drahej 4G siete maximum. Pre nás, zákazníkov je to ale len dobrá správa.

Budeme pokračovať v úzkej spolupráci so Slovak Telekom v ich zameraní na najlepšiu mobilnú skúsenosť. Massive MIMO prinesie výhody pre používateľov v mestských prostrediach pri ich používaní dátovo náročných aplikácií bez poklesu kvality či rýchlosti. Táto technológia navyše zohráva dôležitú úlohu aj v príprave súčasných sietí pre 5G,“ povedal Per Narvinger, Head of Product Area Networks, Ericsson.

ZdrojTelekom TS

Komentáre k článku