Telekom na rannej tlačovej konferencii oznámil, že spúšťa prvú komerčnú LTE sieť s rýchlosťou 300 Mbit/s na území takmer celej bratislavskej Petržalky. LTE Cat6 sieť nie je ničím novým, už sme ju videli pred rokom či v lete na Magio pláži, no v tomto prípade ide o komerčnú sieť, ktorú budú môcť zákazníci naplno využívať.
K tomu je však potrebný hardvér, teda smartfón, tablet alebo modem, ktorý podporuje siete LTE Cat6, teda s prenosovou rýchlosťou 300/50 Mbit/s pre download a upload.
Aktuálne má samotný Telekom v akciovej ponuke 18 takýchto zariadení – Apple iPhone 6S, Apple iPhone 6S Plus, HTC One A9, HTC One M9, LG G4, LG G Flex 2, Nexus 5X, Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy Alpha, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note 4 edge, Samsung Galaxy Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 edge a S6 edge+, Sony Xperia Z5, Sony Xperia Z5 Compact, Sony Xperia Z5 Premium (čoskoro v ponuke) a Sony Xperia Z4 Tablet.
Pre využívanie superrýchlych dát pritom nie je potrebné mať aktivovaný žiadny dátový balík, stačí mať základný balíček už v programoch Happy alebo Easy karte. Ak budete v pokrytí, zobrazí sa vám na displeji telefónu okrem 4G aj malý znak +.
Telekomu sa podarilo dosiahnuť túto rýchlosť vďaka tzv. carrier agregation v 2,6 GHz pásme a s využitím blokov 20 + 20 MHz. 2,6 GHz pásmo je podľa operátora ideálne práve v tejto pohraničnej lokalite, kde neruší siete okolitých krajín. Konkurencia (až na Orange) má s týmto problém, keďže využívajú nižšie frekvenčné pásma.
V budúcom roku Telekom plánuje rozširovať LTE siete nielen v Cat4, ale aj Cat6, ktoré bude používať do najvyťaženejších oblastí, akou je napríklad práve Petržalka. Operátor je schopný do budúcna operovať aj s Cat9 a Cat12/13, kde rýchlosti dosahujú do 450-600 Mbit/s.
Ak by ste sa tešili, že s vyššou rýchlosťou prídu na trh aj väčšie dátové balíčky, musíme vás sklamať. Telekom zatiaľ o tom hovoriť nechcel, vraj priemer dátovej spotreby na zákazníka je okolo 300 MB. Do budúcna však zväčšovanie objemov dátových balíčkov nevylúčil.
A takto už vyzerá 300 Mbit/s LTE sieť v praxi. Teda takmer. Test prebiehal na notebooku v uzavretom priestore a rýchlosti dosahovali okolo 260-290 Mbit/s. Nie na optike, ale cez vzduch a komerčnú sieť operátora!
Zaujímavé bolo sledovať prepad rýchlosti, keď sa vstupné dvere do kaviarne zatvorili.