Reklama

Telefónica O2 Slovakia úspešne testuje LTE sieť v strede Slovenska!

Števo Porubský

Hoci v zahraničí testovanie siete LTE prebieha už niekoľko mesiacov, na Slovensku ju doposiaľ netestoval ani jeden z našich operátorov. Začiatkom februára O2 oznámilo (O2: test novej siete LTE začne už tento rok!), že začne s testami LTE siete už tento rok, no až doposiaľ o tom nepadlo ani o slovo viac.

 NSN Flexi BTS

Naozaj až doposiaľ. Začiatkom tohto týždňa sme totiž boli svedkami reálnej ukážky možností siete LTE siete priamo u nás, na Slovensku, konkrétne nad Banskou Bystricou. Okrem Česka tak testovanie novej mobilnej siete prebieha aj na Slovensku na základe povolenia Telekomunikačného úradu SR v pásme 2,66 GHz a je pokračovaním testovania LTE v Českej republike. Testuje sa na infraštruktúre spoločnosti Nokia Siemens Networks, antény sú od spoločnosti RFS, terminály od LG a Samsung. Merací softvér podľa operátora zastrešila spoločnosť XCALL. Spustené sú dve základňové stanice, na ktorých O2 testuje správanie sa terminálu voči vzdialenému CORE v Prahe. Operátor sa pochválil, že dlhodobo nameral priemerné hodnoty pre latenciu, download a upload:

  • priemerný ping 24ms

  • FTP download – priemer 75Mbps

  • UDP download – priemer 90Mbps

Hoci operátor zatiaľ bližšie nešpecifikoval, kedy bude schopný spustiť komerčnú prevádzku, testovanie pokračuje aj naďalej do 31. augusta 2010. Uvidíme ako zareagujú výrobcovia a ako ich vlastne operátor „prinúti“ k vytvoreniu LTE zariadení pre komerčnú prevádzku. Potom sa už môžeme vytešovať z extrémne rýchlych dát cez mobil. Viac o testovaní s reálnymi zážitkami sa dozviete v najnovšom vydaní časopisu BCMOBIL & TECHBOX 9-10.

 Anténny systém pre LTE

Čo je LTE?

Technológia LTE (Long Term Evolution) sa vyznačuje rýchlym prenosom veľkého množstva dát pri nízkej odozve. Umožňuje to lepšie využitie frekvenčného spektra. Vďaka tomu môžu zákazníci vo svojich mobilných zariadeniach využívať veľké množstvo aplikácií, ako napr. internet v reálnom čase, online hry, káblovú televíziu, spoluprácu sociálnych médií, či videokonferencie vo vysokom rozlíšení.

Samsung LTE modem

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.