Vedcom zo spoločnosti IBM a ETH Zurich univerzity sa podarilo vytvoriť tekuté batérie, ktoré budú mať hneď dve výhody. Dodávať procesoru energiu a ochladzovať ho.
Prehrievanie je veľkým problémom dnešnej výpočtovej techniky. Smartfóny i počítače dosahujú čoraz vyšší výkon, za ktorý vďačia procesorom. Tie na ideálne podmienky tiež požadujú dobré odvetrávanie, ktoré je však v niektorých prípadoch nepostačujúce.
Nové procesory, ktoré spoločne navrhli IBM a zurichská univerzita by mali tento problém riešiť. A to produkovaním elektrickej energie pre procesor a zároveň odčerpávaním prebytočného tepla cez tekuté elektrolyty.
Tekuté batérie sú nabíjateľnými článkami a fungujú podobne ako podobne ako palivové články. Doteraz boli používané napríklad na skladovanie elektrickej energie zo solárnych panelov či veterných turbín. Nový dizajn je značne tenší, 1,5 milimetra, a schopný generovať 1,4 wattu energie na centimeter štvorcový, čo je podľa tímu rekord pri takejto kompaktnosti.
Najväčšou výhodou ale bude niečo iné. Jednať sa bude o zhotovenie, ktoré umožňuje elektrolytom, ktoré boli použité na generovanie energie následne využitie pri chladiacom procese.
Naopak čo pravdepodobne zamrzí všetkých, ktorí mali v pláne investovať do tejto technológie, máme zlú správu. Tekuté batérie sú skôr hudbou blízkej budúcnosti, nakoľko článok nie je dostatočne výkonný na poháňanie bežného počítačového čipu. Tím ale chce i naďalej pracovať na projekte.