Reklama

Technologické spoločnosti čelia ďalšiemu vyšetrovaniu. Môžu prísť o miliardy

Zdroj | starline/Freepik
Tomáš Šmidák
Zdroj | starline/Freepik
Zdroj | starline/Freepik

Európska únia začala vyšetrovanie vo veci monopolného konania. Dotýka sa aj spoločností ako Netlix, Apple či Google.

Odkedy sa začala EÚ viac zaujímať o fungovanie a správanie veľkých technologických spoločností, začali sa diať veľké veci. Či už išlo o nové regulácie ohľadom obsahu na platformách či niekoľko zákonov, ktoré by mali zamedziť ich monopolnému konaniu. Najnovšie sa zástupcovia inštitúcie začali zaoberať Alianciou pre Otvorené Médiá. Vyzerá to totiž tak, že ona je jedným z nástrojov ich monopolnej politiky.

Pozrite si

Európska únia plánuje zaviesť „právo na opravu“ pre smartfóny a tablety

Alianciu pre Otvorené Média (AOM) bola založená v roku 2015. Jej zakladatelia boli najväčšie technologické spoločnosti ako Amazon, Apple, Google, Meta, Intel, Neflix, Microsoft, Samsung, Adobe a ďalší. Ich cieľom bolo vytvoriť jednotný video kodek, ktorý by vyriešil problém s prehrávaním obsahu v niekoľkých rôznych formátoch.

Zdroj | FlatpanelsHD

V roku 2017 bol predstavený jednotný štandard AV1, ktorý mal byť dostupný na použitie pre všetkých, bez nutnosti licenčných poplatkov. Mal byť až o 30 % efektívnejší ako iné kodeky. Zároveň mal, podľa slov aliancie, ponúkať „lepší pomer premietaného obsahu k obrazovke, krajšie farby, väčší dynamický rozsah a tiež tmavšie tiene.“ Navyše podporoval rozlíšenie až 8K, videá sa vďaka nemu vedeli načitať o 2 % rýchlejšie a strata kvality bola znížená o 38 %.

Pozrite si

Európska únia chce späť mobily s jednoducho vymeniteľnými batériami

Ako však najnovšie informácie, nič nie je čierno-biele. AOM môže totiž na základe povinného poskytovania licencie, vnútiť svoj kodek spoločnostiam, ktoré nie sú jej súčasťou. Tento postup môže tým pádom zabrániť ostatným subjektom inovovať či vytvoriť iné riešenie. Ku koncu dňa to môže spôsobiť to, že sa užívatelia k lepšiemu kodeku nikdy nedostanú.

Zdroj | AOM

Jedna klauzula v licenčných podmienkach tiež hovorí o tom, že patentová licencia môže byť spoločnosti ihneď odobraná v prípade, že spoločnosť podá žalobu, v ktorej bude uvedené, že implementácia nebola vykonaná podľa ich požiadaviek a nárokov.

Vyšetrovanie tejto aliancie bolo ohlásené pred niekoľkými dňami. Ak bude uznaná vinnou, hrozí zainteresovaným spoločnostiam pokuty až do výšky 10 % ich ročného obratu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.