Reklama

Tech svet (290. deň): Android 4.0 už v stredu?

Dominik Fúsek

Toľko diskutovaná funkcia nového iPhonu 4S, hlasové ovládanie Siri, sa podľa všetkého v nie tak vzdialenej dobe dočká vytúženého rozšírenia podpory jazykov. Konkurencia ale nespí a Android aj naďalej rastie ako z vody. Či už ste fanúšikom jednej alebo druhej platformy, nových Angry Birds si môžete dopriať v každom prípade. Pozrieme sa aj na aktuálne rozloženie síl medzi počítačovými OS a novinku v Bratislavskej samospráve.

 

Svoj technologický rozhľad môžete rozšíriť aj našimi rannými článkami:

Panasonic BizPad: Pre „nepozorných“ biznismanov

Vyhrali ste na HIGH ENDe?

Testujeme aplikácie a hry pre iOS (32.časť)

Odolné telefóny, ktoré zachránia aj život

Siri

Siri konečne použiteľnejšie?

Jednou z najväčších noviniek nového iPhonu 4S je nepochybne systém hlasového ovládania Siri. Má však jednu veľkú chybu – použijete ho len v angličtine, aj to nie vo všetkých krajinách. Túto nevýhodu by mal Apple postupne meniť. Nateraz je potvrdené, že v roku 2012 (presnejšia doba neznáma) pribudne japončina, taliančina, čínština, španielčina a kórejčina. Na slovenčinu si pár rokov počkáme.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Android rastie ako z vody

Kým Apple rieši svoje problémy s novou službou, Google sa chváli úspechmi zeleného robota. Na celom svete už bolo predaných 190 miliónov smartfónov a tabletov, čo znamená prírastok 60 miliónov za posledné 4 mesiace. Tento týždeň by navyše mala byť predstavená nová verzia, Android 4.0 Ice Cream Sandwich a takisto aj nová vlajková loď Galaxy Nexus. Podľa neoficiálne oficiálnych informácií to bude už v stredu.

Apple iPhone 4S

Samospráva v mobile

Potenciál smartfónov si už začína uvedomovať aj verejný sektor. Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci so spoločnosťou Datalan predstavil špecializovanú aplikáciu pre iPhone. Zatiaľ v nej môžete prehliadať nástenku mesta, interaktívne mapy, vypĺňať ankety a podávať podnety. Do projektu Mesto v mobile sa môže zapojiť každá obec na Slovensku a poskytnúť tak svojim občanom prístup k informáciám kdekoľvek. V budúcnosti pribudne aj podpora Androidu.

Trhový podiel operačných systémov

Microsoft si vydýchol

V posledných rokoch sa Microsoft úprimne snažil znížiť trhový podiel vyše desaťročného systému Windows XP a presvedčiť jeho spokojných používateľov ku kúpe novších vydaní, t. j. Visty alebo sedmičky. Vedenie firmy si konečne vydýchlo – po prvýkrát v histórii Windows 7 v trhovom podieli prekonal XP, konkrétne hodnotou 40 % proti 38. Medzi top 5 systémov sa zmestila aj Vista, Apple Mac OS a Linux. Zaujímavé bude sledovať etablovanie Windowsu 8.

Nahnevané vtáky á la Halloween

Podobne ako pred rokom, ani tohtoročnú jeseň Rovio nevynechá bez aktualizácie Angry Birds Seasons. Dočkáme sa teda druhej dávky „strašidelných“ úrovní na tému Halloween.

Zdroj a foto: Bratislavský samosprávny kraj, engadget.com, geeky-gadgets.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.