Reklama

Tech svet (266. deň): Rýchlosť svetla prekonaná! Prepíšu sa zákony modernej fyziky?

Drahomír Piok

Facebook je už len krôčik od pomyslenej hranice 1 miliardy používateľov. Čo nové predviedol na výročnej konferencii F8? Hybridné autá a autá len na elektrický pohon budú musieť obsahovať reproduktor pre zvýšenie svojho hluku. Nakoniec si pozrite video, na ktorom sa zoznámite s 23“ veľkým MegaPadom s Androidom.

Naše dnešné články:

Nikon 1 V1: mini rýchlik so 60 fps snímaním

Nový tablet Creative: Neprehnali to so špecifikáciami?

Epson EH-TW9000W: 3D filmy u vás doma na stene

Úžasný 85-palcový televízor Sharp s 8K4K rozlíšením!

Facebook Timeline

Aby tých zmien v poslednom čase nebolo málo, kompletného prerobenia sa dočkala aj vaša profilová stránka. Nové vylepšenie dostalo aj konkrétny názov, Timeline. Skrátka vaša časová os. Na moje prekvapenie časová os nezačína registrovaním na Facebooku, ale vaším narodením. Postupne tak v tejto časovej osi nájdete kedy sa narodili vaši známi, kde a s kým ste boli alebo čo odfotili. No to nie je všetko. S týmto novým systémom ide však Facebook hlbšie a snaží sa viac zohľadňovať či zhromažďovať aktivity, ktoré na internete robíte. Pravdupovediac tieto informácie ste už publikovať mohli doteraz (odkaz na článok, hudbu ktorú počúvate), len nový Timeline ich začne triediť a zaraďovať do kategórií (hudba, správy, hry a pod.) vo vašom profile.

Návod, pre okamžitý Timeline už dnes:

Pokiaľ sa vám nechce čakať kedy pán Zuckerberg uvoľní túto možnosť pre všetkých a chce ju mať hneď, tu je malý postup. Prišiel naň web techcrunch.com. Majte však na mysli, že táto verzia nie je ešte oficiálne spustená a môže obsahovať chyby.

(Pozn. redaktora: Mne zatiaľ Timeline funguje správne)

  1. Do kolónky hľadať napíšte Facebook Developers a potvrďte prístup do tejto aplikácie.
  2. V danom rozhraní musíte následovne vytvoriť novú aplikáciu. Nech to znie akokoľvek zložito, je to jednoduché. V pravo hore kliknite na položku „+ Create New App“.
  3. Vymyslite si akékoľvek meno aplikácie, no musí mať minimálne sedem znakov a nesmie byť už používaná.
  4. Následne v ponuke na ľavo kliknite na položku „Open Graph“.
  5. Do požadovaných kolóniek vpíšete napríklad „watch movie“ a ďalej sa jednoducho preklikajte až na koniec.
  6. Po chvíli (operácia môže trvať aj pár minút) vám Facebook ponúkne vyskúšanie Timeline módu.

Facebok Timeline

Zmenia sa zákony Fyziky?

V medzinárodnom výskumnom ústave CERN sa podarilo vedcom doposiaľ čosi nevídané. Častice menom neutrín, ktoré sú menšie ako atóm, prešli vzdialenosť 730 kilometrov o 60 nanosekúnd rýchlejšie ako svetlo! Prekonať tak mali rýchlosť 299 792 kilometrov za sekundu, čo je rýchlosť svetla. Skúsení vedci tento objav prepočítavali niekoľko mesiacov, aby mali istotu, že sa nepomýlili, no aj tak k objavu pristupujú odmerane. Potvrdiť ho musia opakovanými experimentmi aj iné vedecké tými z USA alebo Japonska. Pri pozitívnom výsledku by sa museli prehodnotiť viaceré tvrdenia, prepísať mnoho zákonov. Najväčšie zmeny by sa udiali aj v teórii relativity od Alberta Einsteina, ktorá vysvetľuje napríklad zrod vesmíru alebo chovanie čiernych dier. Nie je však jediná, ktorá významne stojí na fakte, že nič nie je rýchlejšie ako svetlo.

Cern

Auto je príliš tiché

Fakt, že zrážky s chodcami majú hybridné autá a autá, ktoré jazdia výhradne na elektrický pohon o 50 % častejšie než klasické so spaľovacím motorom, dohnal až k montovaniu reproduktorov. Viacero automobiliek už testuje rôzne zvuky, ktoré môžu vydávať autá. Od rôznych pípaní, imitovaní benzínového motora až po rôzne iné zvuky. Toyota Prius, ktorá sa začne predávať v roku 2012, bude mať už takéto reproduktory inštalované. Zvuk sa spustí pri rýchlosti menšej ako 15 mph (24 km/h) a bude kolísať v závislosti od rýchlosti auta. Každopádne zvuk, ktorý bude vydávať tento Prius je viac než podivný, no má dopomôcť, aby nebol utlmený alebo nepočutý aj staršími ľuďmi.

Mega Android

Vývojár menom Martin Drashkov si sám vyhotovil obrovský 23“ tablet za 600 USD. Nie sú známe presné špecifikácie no pohľad je to viac než zaujímavý kúsok. Mali by ste záujem vlastniť podobnú obludu?

Foto: techbox,sk, covertress.blogspot.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.