Reklama

Tech svet (259. deň): štvorjadrá v mobile už čoskoro

Dominik Fúsek

Výkon smartfónov a tabletov sa stal jednou z najsilnejších marketingových zbraní súčasnosti a jeho navyšovanie zasa najpopulárnejšou cestou vývoja. A hoci vývojári nemali dosť času vytvoriť hry plne využívajúce potenciál „dvojjadrákov“, dve najväčšie firmy v tejto oblasti už hlásia príchod quad core. To v počítačoch už nastupujú osemjadrové čipy. V dnešnom prehľade sa pozrieme aj na automobil poháňaný vodíkom a bezdrôtové nabíjanie.

Dnes sme vás tiež informovali o týchto novinkách:

Pozrite sa na Windows 8 v akcii naživo!

Pentax Optio RZ18 ponúkne v kompaktnom tele až 18-násobný zoom

Poznáme výhercov rýchlovky o atraktívne puzdra PORT pre notebook a foťák

Piata generácia ochranného softvéru ESET

Volvo Concept You: ovládajte svoje Volvo dotykom

Duracell Powermat

Bezdrôtové nabíjanie konečne pre všetkých?

Fenomén, o ktorom ste na našich stránkach čítali už mnohokrát, sa stále akosi nemôže presadiť. Predsa ale svitá nová nádej. Je ňou spojenie výrobcu energetických riešení Duracell a priekopníka bezdrôtového nabíjania Powermat. Hlavným cieľom joint venture je „pokrok a globalizácia bezdrôtového nabíjania“. Kedy uvidíme prvé plody spolupráce ťažko povedať.

Nvidia Tegra roadmap

Keď dvojjadro nestačí

Ak patríte medzi nadšencov, ktorí musia mať najvybavenejší a najvýkonnejší mobil na trhu, čoskoro vás čaká nová investícia. Dvojjadrové procesory nie sú v mobiloch ešte ani rok a už sa hlásia prvé štvorjadrové čipy. Nvidia prisľúbila, že jej Tegra 3 (alebo Kal-El) so štyrmi jadrami, taktom do 1,5 GHz a 12-jadrovou grafikou stihne tohtoročnú premiéru. Zlá správa je, že quad-core čip bude stále vyrábaný 40 nm výrobným procesom (rovnako ako Tegra 2), čo pri navýšení výkonu bude nutne znamenať aj zvýšenie spotreby, možno až na dvojnásobok. Výrobcovia by mali k smartfónom začať pribaľovať dve náhradné batérie. Oveľa nádejnejšie vyzerá štvrtá generácia Snapdragonov od Qualcommu s 1-4 jadrami do 2,5 GHz a čo je dôležitejšie, pokročilejším 28 nm výrobným procesom. Tie sa na trh prihlásia začiatkom budúceho roka, to už ale príde vylepšený Kal-El+. O ňom zatiaľ Nvidia veľa nepovedala.

Mercedes-Benz F125

Po elektrine vodík?

Elektromobily čaká k masovému používaniu ešte dlhá cesta a už sa im rysuje celkom solídny nástupca. Nemecký Mercedes-Benz predstavil koncept F125 poháňaný vodíkom. Práve nový druh paliva eliminuje viacero nevýhod elektromobilov – maximálna rýchlosť stúpla na 219 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h koncept zvládne za 4,9 sekundy a vďaka spotrebe 0,79 kg vodíka na 100 km sa pýši dojazdom takmer 1 000 km, čo je na ekologické vozidlo úžasná hodnota. Sériová výroba žiaľ pravdepodobne začne až niekedy v roku 2025.

Najrýchlejší procesor sveta

Firme AMD sa podarilo prekonať Guinnessov rekord v kategórií „najvyššia frekvencia počítačového procesora“. Osemjadrový FX procesor z rodiny Bulldozer výrobca pretaktoval na neuveriteľných 8,429 GHz. Najväčšou výzvou bolo riešenie chladenia.

Zdroj a foto: engadget.com, geeky-gadgets.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.