Reklama

Tech svet (229. deň): šesťjadrové Sandy Bridge procesory prichádzajú

Dominik Fúsek

Kým sa na patentovom fronte rozlieha zlovestné ticho, môžeme sa pozrieť na pozitívnejšie novinky technologického sveta. Vedci vyvinuli dva druhy revolučných pamätí budúcnosti, zhodou okolností obidva optické. Prvým je nezničiteľný DVD disk, druhý je zatiaľ iba konceptom sklíčka schopného ukladať informácie. HTC potešilo majiteľov smartfónu Sensation uvoľnením nástroja na odomykanie bootloaderu.

Nezabudnite však na ďalšie dnešné novinky:

V súťaži o dievča na titulku TECHBOXu je už takmer 40 dievčat!

Tabco“ odhalilo až trojicu noviniek – tablet, smartfón a OS

Malý a odolný, to je nový Panasonic Toughbook S10

Testujeme aplikácie a hry pre OS Android (20. časť)

Intel Sandy Bridge-E

Šesťjadrové Sandy Bridge čoskoro

Aktuálny vrchol procesorov Intelu postavených na novej platforme tvoria štvorjadrové procesory Core i7 a je jasné, že príchod šesťjadrových je len otázkou času. Odpoveďou by mal byť koniec roka, kedy sa má objaviť dvojica Sandy Bridge-E čipov 3930K a 3960X. Výkon bude bezkonkurenčný, to však aj spotreba. Podľa slov výrobcu budú procesory označené ako 130 wattové, „bez problémov“ si však potiahnu aj 180 W. Otázne teda je, akým spôsobom výrobca vyrieši chladenie. Fanúšikov iste nepoteší, že Intel opäť zavedie nový formát základnej dosky, socket LGA-2011.

M-DISC

Nezničiteľné DVD?

Spoločnosti LG, Hitachi a Millenniata vyvinuli M-DISC, DVD disk schopný prežiť tisícročie. Disk je odolný voči teplu i ďalším prírodným javom a pokrytý materiálom „podobným kameňu“. Dáta na disku nemožno prepísať. Nesmrteľný 4,7 GB disk bude stáť iba 3 $/ks a v príprave je aj Blu-ray verzia.

HTC Sensation

HTC odomyká bootloadery

Dlho sľubovaný krok prichádza do praxe. HTC uvoľnilo nástroj pre odomknutie bootloaderu svojich smartfónov, zatiaľ je podporovaný model Sensation, neskôr pribudne EVO 3D a ďalšie. Zmena prinesie možnosť nahrávať do zariadenia alternatívny firmvér (ROM-ky), čo poteší najmä pokročilých používateľov či členov XDA Developers. Odomykajte tu.

Optický kryštáľ

Dátové kryštály

Zdá sa, že v budúcnosti nebudeme dáta ukladať na pomalé a hlučné hardisky, ale na optické kryštály podobné tomuto. Optické sklíčko s nanoštruktúrou dokáže usmerňovať svetlo, ktoré ním prechádza a umiestniť ho na optické vlákno, kde sa uloží ako informácia. Marketingový výraz „rýchlosť svetla“ by sa tak mohol stať skutočnosťou.

Pokiaľ máte „šikovné“ ruky a smartfón či tablet radi púšťate z rúk alebo neuznávate používanie ochranného púzdra, mali by ste voliť modely s odolným sklíčkom displeja Gorilla Glass. Na internete sa objavilo video ukazujúce súboj tohto skla s mincami či skrutkami. V hlavnej úlohe ASUS Eee Pad Transformer.

Foto: engadget.com, hitechreview.com, HTC, techbox.sk

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.