Reklama

Tech svet (220. deň): Bude mať Slovensko štvrtého operátora?

Drahomír Piok

World Wide Web oslávil 6. augusta okrúhle výročie, je tu s nami už neuveriteľných 20. rokov. Boeing síce za 5 rokov oslávi rovnú stovku, no nás zaujalo jeho vlastné riešenie cestovania do vesmíru. Pokiaľ máte v tme problém s orientáciou v byte možno by vám pomohli šikovné kľučky s LED svetlom. Ak patríte medzi fanúšikov PSP a nemôžete sa dočkať nového a „nabušeného“ PSP Vita, máte možnosť si ho už preobjednať.

Dnes si môžete prečítať aj tieto naše články:

Samsung Hercules (TELUS): Super Android s 4,5“ displejom

Zlatom a kryštálom vykladaný DAC prevodník

Dve Full HD novinky Lenovo LS série s oblým dizajnom

Wi-Fi routre s dosahom 100 km čoskoro!

Testujeme aplikácie a hry pre iOS (22.časť)

Viettel

Vietnamský operátor Viettel Mobile na Slovensku?

Zdá sa, že o malý Slovenský trh, kde už používame viac mobilných telefónov ako máme obyvateľov prejavuje eminentný záujem viacero operátorov, no zástupcovia ázijskej spoločnosti Viettel Mobile sa už stretli s predstaviteľmi TUSR. Najviac sa zaujímali o frekvencie 800 MHz a 2 600 MHz, ktoré sa zatiaľ používajú pre terestriálne vysielanie televízneho signálu. V budúcnosti tieto frekvencie bude používať rýchla dátová sieť LTE, ktorá je často označovaná ako 4G, aj keď ňou vlastne nie je. Viettel ako aj ostatní slovenskí operátori sa zúčastnia súťaže o licencie na tieto pásma, ktorá začne v roku 2012. V súčasných podmienkach má ako jediný operátor O2 možnosť stavať LTE siete bez ďalších prieťahov s TUSR. Viettel je najväčším operátorom vo Vietname s 40% podielim zákazníkov, ktorý funguje od roku 2004.

Prvý webový server

Prvý webový sever v CERNe

WWW má 20. rokov

Za otca internetu takého aký ho poznáme dnes, môžeme považovať muža menom Tim Berners-Lee. Celý projekt internetu vtedy vznikol na to, aby si veľké množstvo vedcov mohlo rýchlo vymieňať svoje poznatky. Prvý webový server tak vznikol v roku 1990, v známom európskom komplexe CERN. No až 6. augusta 1991 bol predstavený verejnosti a začal sa postupne rozvíjať.

Boeing CST-100

Astronavti NASA a Boeing

Spoločnosť Boeing nie je len výrobcom dopravných a bojových lietadiel. Zapojila sa do vesmírneho projektu a od roku 2015 chce pomocou americkej rakety Atlas V a vlastného modulu CST-100 dopravovať astronautov a náklad na obežnú dráhu a medzinárodnú stanicu ISS. Jedná sa o menší sedemmiestny modul, ktorý má byť vyrobený z osvedčených, cenovo dostupných materiálov.

LED klučka

LED dióda v kľučke

Pokiaľ v tme vo vašom byte či dome strácate orientáciu, šikovne poslúžia kľučky s LED diódou. Nápad vznikol v hlavách kórejských dizajnérov zo spoločnosti Yanko. Malú výhodu môže mať v tom, že napájanie je síce primárne odoberané zo siete, ale v prípade vypadnutia elektrickej siete kľučky zostanú svietiť vďaka batérii umiestnenej vo vnútri. Dokonca kľučku môžete vymontovať a používať ako baterku.

PSP Vita predpredaj

PSP Vita v predpredaji

Ak by ste chceli mať túto revolučnú konzolu ako prvý, tak si ju môžete už objednať v predpredaji. Dá sa očakávať, že prvotné dodávky dostanú práve len títo záujemcovia, ostatní budú musieť čakať. Jedinou nevýhodou je, že tejto konzoly sa dočkáte až po novom roku. Pokiaľ by ste boli z Japonska, možno by sa šťastie na vás obrátilo skôr.

Foto: wikipedia.org, Vietttel, amazon.com, Boeing, yankodesign.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.