Reklama

Tech svet (20. deň): Megaupload.com zastavila FBI, tvorcovia zatknutí

Drahomír Piok

Na základe ustanovenia DMCA donútili včera vypnúť serveri služby megaupload.com a ich tvorcov pozatýkali. Medzi obvinenými je dokonca jeden slovenský občan. Apple aktualizoval aplikáciu iBooks a chce ňou zmeniť doterajšie školstvo a vyučovanie. Onedlho bude hlasová navigácia dostupná pre všetkých, stačí len vlastniť modernejší smartfón. Na záver video z CES 2012 na úžasný priehľadný dotykový displej od Samsungu, Smart Window.

Určite si prečítajte aj tieto novinky:

Piatok patrí v práci internetovaniu, v utorok vraj makáme najviac

Lenovo vybaví nové ThinkPady aj Thunderboltom

Philips pripravil slúchadlá priamo pre Android

Dvojica nových navigácií z Poľska s kamerami

Koniec Megauploadu, odveta na seba nenechala dlho čakať

Len deň po viac menej úspešnom masívom proteste proti zákonom SOPA a PIPA zatkli viacerých majiteľov Megauploadu a ich stánky aj s podstánkami ako napríklad Megavideo zmizli z internetu. Medzi šiestimi obvinenými (ani jeden nie je občanom USA) je aj Slovák Július Bencko. Vlastnil 2,5 % akcií Megauploadu. Čelia žalobe na 500 miliónov dolárov za porušenie autorských práv podľa zákona DMCA, ďalej žaloba hovorí o vydieraní (max. 20 rokov), praní špinavých peňazí (max. 20 rokov) plus ďalších 5 rokov za každé dokázanie porušenie autorských práv.

Odvetná akcia z réžie známej skupiny Anonymous prišla takmer ihneď. Ako prvá bola „zostrelená“ stránka amerického ministerstva spravodlivosti, následne weby na ochranu autorských práv a vydavateľstiev (universalmusic.com, riaa.org, mppa.org, copyright.gov, hadopi.fr, wmg.com, usdoj.gov, bmi.com). Na záver ako čerešničku na torte mohutným DDoS útokom podľahla aj stránka Federal Bureau Of Investigation, skrátene FBI.

Anonymous

Apple chce zmeniť školstvo, dáva zbohom papierovím učebniciam

Včerajšia tlačová konferencia Applu v New Yorku priniesla dobré správy pre školákov. Nová vylepšená verzia iBooks 2.0 môže s prehľadom nahradiť všetky učebnice. Podporuje nové funkcie ako zvýrazňovanie textu, nové animácie, 3D objekty, grafy, obrázky, videá atp. V súčasnosti už je v App Store dostupná značná časť učebníc pre viacero predmetov, nehovoriac o tom, že niektoré americké školy iPady využívajú pri výučbe už dnes. Apple znova zaťal do živého. v USA svoje iPady 2 predáva školám so zvýhodnenou cenou, a tá spolu s príchodom novej generácie iPadu 3 ešte viac zlacnie.

Navigácia pre všetky telefóny zdarma?

Spoločnosť TeleNav avizovala, že onedlho spustí svoj navigačný softvér prostredníctvom webového prehliadača. Jedinou podmienkou je podpora štandardu HTML5 a samozrejme dátové spojenie.

TeleNav

Namiesto počítača a televízie okno!

Samsungu prezentoval na výstave CES 2012 priehľadný dotykový displej, tzv. Smart Window. Dokáže presne to isté, čo veľká dotyková obrazovka, no s úplne iným efektom.

Hej.sk otvorilo brány svojej prvej predajne

V Bratislave pri obchodnom centre Avion vznikla historická prvá kamenná predajňa internetového obchodu Hej.sk. Svojími službami dovoľuje zákazníkom si tovar na mieste vybrať, objednať alebo dokonca vám ho donesú až do auta. Stačí len zastaviť pri určenom východe Drive a poslať SMS správu. Predajňa je ako každá iná klasicky vybavená produktami, a tak si elektroniku môžete pred zakúpením poobzerať alebo skonzulovať s predajcom. Osobný odber by mal v tomto roku podľa portálu Hej.sk vzrásť o 97 %. V prípade úspechu predajne v Bratislave bude táto prevádzka rozšírená aj do iných krajských miest.

hej.sk

Foto: TeleNav, Anonymous, Hej.sk

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.