Vesmír fascinuje ľudí odjakživa. Nebolo tomu inak ani v roku 2022. Nový teleskop Jamesa Webba začal prinášať prvé snímky a priniesol hneď niekoľko unikátnych fotografií. NASA odštartovala misiu Artmis, ktorá nás vráti na Mesiac, v strede Mliečnej dráhy sme uvideli čiernu dieru – bolo sa veru na čo pozerať.
O tom, že tajomstvá fascinujú aj vás, dokazuje váš záujem o články s vesmírnou tématikou. Na koniec roka sme pre vás pripravili drobný darček, nové Tech Stories.
Tím Webbovho teleskopu zverejnil tento zaujímavý záber (dole) už v novembri. Pozrite sa, ako sa svetlo šíri v tvare presýpacích hodín z tmavého oblaku L1527, zhruba 460 svetelných rokov od Zeme.
Doteraz sme nikdy nevideli Jupiter tak, ako ho zachytil Webbov teleskop. Namiesto tradičného mliečno-oranžového mramoru má najväčšia planéta slnečnej sústavy dúhovú modrú farbu. Pri troche snahy môžete vidieť aj Jupiterove prstence.
Pohľad na Jupiterov mesiac Európa zachytený misiou NASA Juno (dole) počas jej blízkeho preletu okolo mesiaca 29. septembra. Kozmická loď bola v čase zhotovenia snímky 1 500 kilometrov nad povrchom mesiaca.
Ak sa chcete dozvedieť viac, určite si nezabudnite kliknúť na naše nové Tech Stories, kde prinášame zaujímavý výber fotografií s krátkym popisom.