Reklama

TECH STORIES: Pozrite si najlepšie vesmírne snímky roku 2022

Zdroj | NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team
Richard Pliešovský
Zdroj | NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team
Zdroj | NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team

Vesmír fascinuje ľudí odjakživa. Nebolo tomu inak ani v roku 2022. Nový teleskop Jamesa Webba začal prinášať prvé snímky a priniesol hneď niekoľko unikátnych fotografií. NASA odštartovala misiu Artmis, ktorá nás vráti na Mesiac, v strede Mliečnej dráhy sme uvideli čiernu dieru – bolo sa veru na čo pozerať.

O tom, že tajomstvá fascinujú aj vás, dokazuje váš záujem o články s vesmírnou tématikou. Na koniec roka sme pre vás pripravili drobný darček, nové Tech Stories.

Tím Webbovho teleskopu zverejnil tento zaujímavý záber (dole) už v novembri. Pozrite sa, ako sa svetlo šíri v tvare presýpacích hodín z tmavého oblaku L1527, zhruba 460 svetelných rokov od Zeme.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | NASA

Doteraz sme nikdy nevideli Jupiter tak, ako ho zachytil Webbov teleskop. Namiesto tradičného mliečno-oranžového mramoru má najväčšia planéta slnečnej sústavy dúhovú modrú farbu. Pri troche snahy môžete vidieť aj Jupiterove prstence.

Zdroj | NASA, ESA

Pohľad na Jupiterov mesiac Európa zachytený misiou NASA Juno (dole) počas jej blízkeho preletu okolo mesiaca 29. septembra. Kozmická loď bola v čase zhotovenia snímky 1 500 kilometrov nad povrchom mesiaca.

Zdroj | NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS
Pozrite si

Takto môžete zajtra sledovať krvavé zatmenie Mesiaca

Ak sa chcete dozvedieť viac, určite si nezabudnite kliknúť na naše nové Tech Stories, kde prinášame zaujímavý výber fotografií s krátkym popisom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.