Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tatra banka má novú praktickú appku MobilePay

Tatra banka má novú praktickú appku MobilePay
Roman Calík
Tatra banka má novú praktickú appku MobilePay

Bezkontaktné platby budú odteraz v Tatra banke výrazne jednoduchšie, navyše banka predstavila aj bezpečné internetové platby vďaka aplikácii MobilePay.

Dnes Tatra banka predstavila úplne nové mobilné platby, ktoré nie sú viazané na konkrétne smartfóny či podporu mobilných operátorov.

V Európe totiž počet ľudí, ktorí využívajú mobilné zariadenia na platby vzrástol od roku 2015 trojnásobne. Konkrétne z 18% na 53%. Prekvapením je, že tieto platby najrýchlejšie rastú u spotrebiteľov vo veku 55 do 64 rokov.

Mimoriadne obľúbené sú aj bezkontaktné platby. Napríklad Slovensko sa v používaní bezkontaktných platieb zaradilo na 3. miesto v rámci celej Európy, tieto platby tak využívame skutočne aktívne.

V našej krajine je pritom už 36 tisíc POS terminálov a v najbližšej dobe by u nás mohlo pribudnúť ďalších 50 tisíc terminálov s podporou bezkontaktných platieb.

Riaditeľ spoločnosti VISA Europe pre Slovensko a Českú republiku Marcel Gajdoš upriamil pozornosť aj na skutočnosť, že e-commerce by v roku 2020 mohol tvoriť až polovicu všetkých transakcií. Celkovo totiž bude na internet pripojených viac ako 50 miliárd zariadení a ktorékoľvek z nich bude môcť platby prijímať alebo odosielať.

Aplikácia MobilePay

Tatra banka nie je v oblasti bezkontaktných platieb pomocou smartfónov žiadnym nováčikom. Už v roku 2012 priniesla mobilné platby a v roku 2013 boli platby spustené cez NFC SIM karty v smartfónoch, pričom takéto bezkontaktné platby podporujú na Slovensku dvaja operátori. Celkovo má Tatra banka už cca. 12 000 klientov, ktorí majú prístup k mobilným platbám.

Nová aplikácia Mobile Pay však prináša podstatné zjednodušenie mobilných platieb. Na to, aby ste platili pomocou smartfónu totiž už nepotrebujete špeciálnu SIM kartu operátora a dokonca pri bezkontaktných platbách nemusíte byť ani online cez mobilné dáta. Stačí vám smartfón s NFC a aktívna aplikácia MobilePay, ktorá je už dostupná v obchode Google Play.

Túto vymoženosť si však užijú len majitelia smartfónov s OS Android 4.4 a vyšším. Apple si svoj iPhone chráni natoľko, že i keď má zabudovaný NFC čip, aktuálne takéto platby nie sú pre iOS zariadenia dostupné.

Po aktivácii aplikácie MobilePay, ktorú urobíte online máte všetky vydané karty Tatra banky na jednom mieste, a to debetné, kreditné, súkromné a firemné. Môžete si vybrať karty, ktoré chcete používať na mobilné platby, a užívať si na nich bezkontaktné platby či platby cez internet.

Novinka je založená na technológii HCE (Host Card Emulation). Každá karta, na ktorej si v aplikácii aktivujete mobilné platby, dostane svoj „alias“, tzv. token, čo je vlastne 16-miestne číslo. V celom priebehu transakcie je následne číslo plastovej karty nahradené práve týmto tokenom, čo platí tak pre bezkontaktné platby, ale aj pre nákupy na internete. Údaje o karte sú tak maximálne chránené pred zneužitím.

Výhodou sú najmä spomínané bezkontaktné platby, kde stačí mať zabudovaný NFC čip v smartfónoch s OS Android. Pri platbách do 20 € netreba zadávať ani PIN, nad túto sumu už PIN pre platbu potrebujete.

Aplikácia ponúka aj bezpečné platby na internete. Dokážete si totiž vygenerovať jednorázové číslo karty, ktoré následne použijete na konkrétny nákup u vybraného obchodníka. Takto je platba skutočne bezpečná, žiadny obchodník si neuloží vaše reálne číslo platobnej karty. Dokonca dostanete notifikáciu s údajmi k platbe do bežne dostupnej notifikačnej lišty.

V aplikácii si môžete aktivovať základný či rozšírený režim zobrazenia informácií o kartách. V základnom režime je iba zoznam kariet, v rozšírenom aj informácia o zostatku na konkrétnych platobných kartách. Nechýba ani možnosť premenovať si jednotlivé karty. Presúvanie medzi kartami je ako pri prezeraní fotografií, zľava doprava… Keď si kliknete na kartu, vidíte detaily karty, ako sú limity, či zostatok.

Nechýba ani známy online manažment kariet, aký nájdete aj priamo v aplikácii Tatra banka. Tu si môžete platobné karty jednoducho online zablokovať alebo určiť zóny, kde budú platby akceptované.

Podľa názoru našej redakcie sa aplikácia MobilePay mimoriadne vydarila, výhodou je najmä pripravenosť aplikácie na platbu pri bezkontaktných platbách. Ak ste v obchode a platíte za tovar do 20 €, jednoducho vytiahnete smartfón a zaplatíte. Nemusíte sa do aplikácie prihlasovať ani zadávať PIN kód.

Zdroj