Reklama

Takto vyzerá blízka budúcnosť mobilných displejov!

Dominik Fúsek

Smartfóny a tablety sa tešia stále väčšej obľube, a z toho ťažia aj výrobcovia hardvéru. Hitom tohto roka sú dvojjadrové a viacjadrové procesory, rýchlejšiemu vývoju sa ale tešia aj mobilné displeje. Zaujímavé koncepty ukázali spoločnosti Casio (Najmenší Full HD displej má uhlopriečku len 4,8 palca!), Samsung (Super PLS displej od Samsungu nemá konkurenciu!), svoje riešenie predstavil aj japonský výrobca Hitachi.

Hitachi 720p IPS-LCD displej

Stalo sa už akýmsi zvykom, že svoje výrobky porovnávajú takmer všetci výrobcovia s Iphonom od Applu. Inak sa nezachovalo ani japonské Hitachi. Jeho najnovší displej síce iPhone 4 prekonáva prakticky vo všetkých ohľadoch, na druhú stranu, kým sa objaví na trhu v prvých zariadeniach, bude tu už iPhone 5. Displej od Hitachi používa na 4,5-palcovej uhlopriečke HD rozlíšenie (1 280 x 720 b.), vďaka čomu dosahuje hustotu pixelov až 329 dpi, oproti 326 dpi na iPhone 4. Spomínaný Full HD displej však dosahuje hustotu až 458 dpi. Darmo však nad tým žasneme, ľudské oko takýto jemný raster nerozlíši. Displej disponuje aj širšími pozorovacími uhlami (160° vertikálne i horizontálne) a krajšími farbami, ktorých zobrazí 16 777 216.

Hitachi 720p IPS-LCD displej

Veľmi dobre sú na tom aj ostatné parametre. Jas dosahuje hodnotu 550 cd/m2 (t. j. 550 nitov) a kontrastný pomer 1 100:1, oproti 800:1 iPhonu 4. Displej je založený na technológii IPS-LCD (in-plane switching), pričom používa LED podsvietenie. HD displeje do high-end smartfónov začne Hitachi dodávať od októbra, prvé modely by sa teda na trhu mali objaviť začiatkom roka 2012.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.