Reklama

Takto sa to robí! V USA každý deň spustia 125 nových nabíjačiek!

Zdroj | Electrify America
Števo Porubský
Zdroj | Electrify America
Zdroj | Electrify America

Kým u nás sa elektromobilisti doslova tešia každej jednej nabíjačke na ich vozidlá, v USA ich inštalujú takým tempom, že nie je šanca postrehnúť, kde všade sú nové nabíjačky. Bidenovi a jeho administratíve vychádzajú plány.

Tie sa týkajú elekrifikácie USA v takých rozmeroch, o akých môžeme my, ale aj podstatne väčšie a bohatšie krajiny iba snívať. Denne tam totiž postavia 125 nových nabíjačiek! Denne! U nás by toto množstvo trvalo pokojne aj rok, 365x dlhšie.

Zdroj | Electrify America
Obsah pokračuje pod reklamou

A vlastne aj trvá. U nás sme sa koncom minulého roka tešili z 1 750 nabíjačiek. Na celom Slovensku. V USA im takýto počet trvá postaviť presne 2 týždne. Samozrejme, USA je podstatne väčšia krajina, no aj na počet obyvateľov je na tom s nabíjačkami lepšie ako my. Kým v USA na jednu nabíjačku pripadá okolo 1 900 ľudí, u nás je to vyše 3 140 ľudí. V USA je totiž aktuálne okolo 170 000 verejných nabíjačiek.

Navyše ak USA pôjde takýmto tempom, ročne postaví 45 – 46 tisíc nabíjačiek! Môže sa sto zdať byť veľké množstvo, no podľa rôznych štúdií potrebujú v Amerike do roku 2030 neuveriteľných 28 miliónov nabíjačiek, resp. nabíjacích bodov, vrátane tých domácich. Americká vláda chce mať ale do konca roka 2030 postavených minimálne pol milióna verejných nabíjačiek.

Pozrite si

V USA objavili obrovské ložisko lítia. Možno najväčšie na svete

Aj napriek tomu to môže byť málo, pretože z 28 miliónov nabíjacích bodov zo spomínaných štúdií je potrebné mať okolo 2,3 milióna verejne dostupných nabíjačiek, aby mali svoje elektromobily kde nabíjať ľudia žijúci v bytoch. Podľa EPA by sa mali v roku 2032 predávať zhruba 2/3 vozidiel na elektrický pohon.

Niet sa prečo diviť, že do USA sa doslova hrnú globálni výrobcovia nabíjačiek a stavajú tam vlastné fabriky na ich výrobu. Okrem nedávno ohláseného juhokórejského LG sa chystá fabriku na nabíjačky postaviť aj švajčiarske ABB či Tritium. Nie sú ale jediní, fabriky na nabíjačky stavajú desiatky ďalších.

Rovnako sa na prechod na elektrický pohon môžu chystať aj americké automobilky. Tamojšia vláda do nich naleje 15,5 miliardy dolárov. Ide pritom o extra balík, mimo toho, ktorý Bidenova administratíva ohlásila na začiatku jeho funkčného obdobia vo výške 7,5 miliardy dolárov i informácie o výmene takmer 650 tisíc federálnych vozidiel za elektrické.

Pozrite si

Elektromobily sú budúcnosť, hovorí Biden a predstavuje ambiciózny plán

Za rok 2023 sa v USA pritom predalo až neuveriteľných 1,4 milióna elektromobilov. Z celkového počtu 15,5 milióna vozidiel je to čosi vyše 9 %. Pomohli tomu určite aj dotácie vo výške 7 500 dolárov z federálnej vlády a ďalšie tisícky dolárov z jednotlivých štátov. U nás o niečo takom môžeme snívať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.