Reklama

Takto sa to robí! Boston buduje nabíjačky pre elektromobily popri cestách

Zdroj | Itselectric
Števo Porubský
Zdroj | Itselectric
Zdroj | Itselectric

Americké mesto Boston sa rozhodlo pomôcť k zvyšovaniu elektromobilov na svojich cestách tým, že majiteľom ponúkne možnosť nabíjania aj počas parkovania.

V prvom kole je plánovaných 250 nabíjačiek popri cestách, na vyhradených parkovacích miestach pri chodníkoch. Majitelia elektromobilov, hlavne tí, ktorí nemajú možnosť nabíjania doma či v práci, si tak môžu nabíjať autá práve tam.

Zdroj | Itselectric
Obsah pokračuje pod reklamou

Hoci sú v Bostone tisícky nabíjačiek, hlavne pomalších AC, stále je to málo na to, aby mohlo byť mesto „posiate“ elektromobilmi.

Zaujímavosťou je to, že tieto nabíjačky budú čerpať energiu z priľahlých budov. Súkromníci či firmy si tak budú môcť za nabíjanie účtovať poplatky a mať čiastočný pasívny príjem. Nabíjačky buduje tamojšia firma Itselectric, provider i výrobca nabíjačiek pre elektromobily. Itselectric má stavať iba AC nabíjacie body, ku ktorým bude potrebný vlastný kábel.

Zdroj | Itselectric

Druhou firmou, ktorá má budovať nabíjačky v Bostone je Greenspot, ktorá ale okrem nabíjacích stĺpikov bude budovať aj DC nabíjačky s káblom. Boston ako mesto nebude musieť zaplatiť nič, o nabíjačky, infraštruktúru i samotné budovanie nabíjačiek bude zodpovedať prevádzkovateľ siete.

Príklad by si mohli zobrať aj ďalšie mestá, hlavne tie slovenské. Bez nabíjacej infraštruktúry nie je možné čakať, že ľudia v mestách si budú kupovať elektromobily. Nabíjanie na verejných nabíjačkách je pomerne drahé a AC bodov s pomerne lacným nabíjaním je stále primálo.

Zdroj | Itselectric
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.