- #Slovensko
- 5 min.
- 9.12.2022
Takto má vyzerať nemocnica 21. storočia. Kedy bude bežnou realitou na Slovensku?
Nikto dobrovoľne nevyhľadáva pobyt v nemocnici, ale niekedy sa ináč nedá. Vtedy čaká pacienta množstvo vyšetrení a priebežne sa monitoruje množstvo zdravotných funkcií. Aj tu v čoraz väčšej miere pomáhajú moderné technológie, i keď na Slovensku nasadenie moderných prístrojov napreduje pomalšie, ako by sme chceli.
Smart podložka monitorujúca základné životné funkcie pacienta, umelá inteligencia, ktorá pomáha opísať mamografiu, výcvik záchranárov pomocou virtuálnej reality. Je toto vzdialená budúcnosť zdravotnej starostlivosti? Zdá sa, že ani nie.
Niektoré nástroje a riešenia pomáhajú u nás už teraz. Teraz máte možnosť zoznámiť sa s viac ako deväťdesiatimi modernými digitálnymi riešeniami na jednom mieste formou virtuálnej prehliadky Digitálnej nemocnice. Odbornými garantmi sú Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta, Poliklinika Banská Bystrica a Univerzitná nemocnica Martin.
Startup Carebot vyvíja umelú inteligenciu, ktorá pomôže lekárovi prakticky okamžite určiť, aký je nález hrudníka pacienta, a označiť jeho polohu. Toto riešenie je tiež súčasťou virtuálnej prehliadky Digitálnej nemocnice.
Miriam Lapuníková, MBA, riaditeľka nemocnice FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica hovorí, že nemocnice poskytujú široký priestor na implementáciu nových technológií a IT riešení. „Práve inovácie, by mohli byt aj na Slovensku silným motivátorom pre zmenu v zdravotníctve, tak v oblasti atrahovania finančných a ľudských zdrojov, ako aj nástrojom zvyšovania medicínskej a ekonomickej efektívnosti,“ vysvetľuje.
Moderné nástroje poskytujú zdravotníckym zariadeniam mnoho výhod, ako je úspora času, peňazí a zlepšenie existujúcich procesov. Digitalizácia zdravotníckych zariadení prináša presnejšiu diagnostiku, pohodlnejší kontakt s lekármi, ale i lepšie fungovanie nemocnice. Zdravotnícky personál získava moderné technológie pre efektívnejšiu liečbu a administratíva presunutá do online prostredia šetrí čas a umožňuje riešiť dôležité veci kedykoľvek a odkiaľkoľvek.
Aj Univerzitná nemocnica Martin sa aktívne zapája do procesov digitalizácie zdravotníctva. Mgr. Martina Antošová, PhD., MBA z Oddelenia rozvoja a strategických investícií hovorí, že „byť garantom projektu Digitálna nemocnica je pre nás výzvou a zároveň príležitosťou prostredníctvom ktorej môžeme aj my prispieť k identifikácií nových, moderných riešení zlepšujúcich a optimalizujúcich procesy v slovenskom zdravotníctve.“ Skúsenosti z Martina pomôžu vďaka tomuto projektu ďalším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pri výbere digitálnych nástrojov zlepšujúcich medicínske procesy.
Ďalším príkladom je česká spoločnosť Aireen. Vyvinula prístroj Aireen, ktorému stačí 30 sekúnd na to, aby analýzou snímok očnej sietnice uskutočnil podrobnú diagnóza pacienta. Ide o neinvazívne a bezbolestné vyšetrenie.
Využívanie moderných technológií a digitálnych riešení v ambulantnej starostlivosti prináša vyššiu úroveň komfortu pacientom, ktorí budú môcť zostať v pravidelnom kontakte so svojím lekárom pomocou telemetrie a telemedicínskych nástrojov.
Riešenia, ktoré prináša Digitálna nemocnica sa delia na dve časti. Pacient doma, čo obnáša vzdialenú konzultáciu, telemetriu, rezerváciu termínu a chatbot. Pacienta vo virtuálnej ambulancii musí zaevidovať virtuálna recepčná, venuje sa mu digitálny asistent a predstavuje ďalšie výzvy, ako je rezervácia parkovania, overenie totožnosti a bezpečnosť, ambulantný informačný systém, očné vyšetrenie, či prepis hovoreného slova.
Hlavným iniciátorom projektu Digitálnej nemocnice je česko-slovenský tím Microsoftu a spoločnosť Infocom. Projekt zahŕňa inovatívne riešenia v oblasti zdravotnej starostlivosti od tridsiatich technologických firiem.
„Keď sa ocitneme v úlohe pacienta, každý z nás si želá, aby mu lekári a sestričky poskytli tú najlepšiu starostlivosť. Ich časové možnosti sú však obmedzené, preto treba hľadať priestor na zníženie administratívnej záťaže zdravotníckeho personálu a k automatizácii úkonov,“ vysvetľuje Lenka Axlerová, ktorá sa v spoločnosti Microsoft Česká republika a Slovensko venuje spolupráci s verejným sektorom. „Cieľom Digitálnej nemocnice je prehľadne a na jednom mieste ukázať, aké riešenia sú nemocniciam k dispozícii už teraz. Každé zdravotnícke zariadenie si môže vybrať riešenia presne podľa svojich vlastných potrieb a možností,“ dodáva.
Kedy sa tieto poznatky uplatnia v bežnej praxi momentálne nevieme, ale určite to nebude za rok či dva. Je však dobré vedieť, že procesy modernizácie prebiehajú a pracuje na nich množstvo expertov. Fakt, že projekt zastrešujú dve naše popredné nemocnice naznačuje, že to s naším zdravotníctvom azda nie je až tak zle, ako sa môže na prvý pohľad zdať.