Reklama

Také hry ste nehrali: letné tipy Blair Witch, Disintegration, Void Terrarium

Zdroj | PlayStation
Michal Korec
Zdroj | PlayStation
Zdroj | PlayStation

V týchto hrách nehľadajte žiadne číslovky ani podtituly ako znak pokračovania. Máme pre vás tri tituly, ktoré nepatria do žiadnych sérií a predsa dokážu zaujať, ak im venujete aspoň polhodinu času – potom vás už strhnú a tak ľahko nemusia pustiť.

Zdroj | Lionsgate Entertainment

Blair Witch (PS4, Xbox One, Switch, PC)

Najnovšia hororová adventúra od poľských tvorcov nás berie na známe miesta, kde v rovnomennom filme pred viac ako 20 rokmi mala vyčíňať záhadná čarodejnica (alebo čosi zlovestné). Dostaneme sa do hustých lesov v americkom štáte Maryland, kde sa rozbieha pátranie po stratenom chlapcovi.

Okrem policajnej jednotky sa po stopách 9-ročného Petra vydáva aj bývalý poliš Ellis s pofidérnou minulosťou – má psychické problémy a nie je úplne súci na putovanie lesmi (nemôžete si byť istí, či mu náhodou nepreskočilo). Práve on sa však stáva vaším hrdinom a úvodná scéna je výborne zrežírovaná – uháňate po ceste v káre so svojím psom do neznáma, zaparkujete a začína vaše pátranie.

Niekoľko ráz vám volá nervózna priateľka, ktorej sa očividne nechcete venovať, lebo by vás skôr odhovárala od akcie, no vaša odhodlanosť je jasná. A z Ellisa nie sú nadšení ani jeho bývalí kolegovia, ktorí by radšej prehľadávali les na vlastnú päsť.

Lenže tieto lesy nie sú obyčajné a Poliaci ich spracovali tak, že tu zrejme straší alebo sa deje čosi nekalé. Nemusia na to spočiatku používať ani hnusné triky – stačí, že vás nechajú blúdiť či občas do cesty hodia záhadný predmet, čo vo vás vyvolá divné dojmy. Keď sa 10 minút predierate podobnými húštinami, pochopíte, že ste sa skutočne stratili.

Keď idete po cestičke a vidíte zvláštne bábiky, tiež dumáte, či putovať ďalej. Narazíte na opustený stan – a nie ste si istí, či môžete nakuknúť dnu. Alebo či vkročiť do jaskyne, z ktorej sa možno nemusíte vrátiť. Tie voľby nie sú príjemné a niekedy sa ťažko hrá. Aj takto presúvajú tvorcovia ťarchu situácie na hráča.

Pravda, prvé kapitoly sú pomerne frustrujúce aj kvôli tomu, že sa skoro nič nedeje. Blúdite lesom, snažíte sa niečo si vybaviť alebo zapamätať a potom dorazíte na to isté miesto alebo možno iné, ale ani to neviete určiť. Keď sa dostanete ďalej, k záhadnému stromu, jaskyni alebo stanu a objavia sa aktívne prvky, už sa vám hrá lepšie.

Blair je chodiaci simulátor krížený s adventúrou: hľadáte nielen chlapca, ale aj stratené predmety, zápisky od psychiatra, fotky hľadaných ľudí. Využívate aj aktívne pomôcky: mobilný telefón nemá síce vždy poruke signál, ale vhodne zasahuje do deja. A vysielačka tiež slúži na dobré momenty i drobné medziscény.

A k tomu pridáva Blair Witch ešte dve dobré vychytávky. Jednou je váš pes Bullet, s ktorým snoríte v lesoch už od začiatku a môžete mu zadávať rôzne príkazy ako Hľadaj, Ostaň, Ostaň na blízku a pod. Bullet má väčšiu šancu nájsť stratené predmety vďaka čuchu a jeho zmysly využijete aj pred bojom – rýchlejšie vycíti nepriateľa v okolí ako vy. Napokon je aj psychologickou pomocou, lebo Ellis na tom nie je občas najlepšie, ale keď je Bullet blízko, drží mu myseľ pokope. Aj preto je vzťah Ellisa a psa kľúčový pri finálnom vyústení a získania jedného z lepších koncov (hra môže totiž skončiť rôzne).

Druhou špecialitkou je stará dobrá kamera s kazetami. Nájdete tu dva typy – jedny obsahujú pasívne videá a dozviete sa čosi z minulosti. Ale druhé sú aktívne a keď sa s nimi naučíte manipulovať, môžete dokonca v správne zastavenej sekunde nájsť nejaký predmet, ktorý sa mysteriózne prenesie k vám do súčasnosti. Je to bizarný herný prvok, ale keď sa naučíte pracovať s kamerou, celkom osviežujúci.

Recenzovaná Switch verzia je dobrá v tom, že si Blair Witch môžete zobrať na cesty, no odporúčam hrať najmä so slúchadlami. Alebo skúsiť potom Xbox One či PC verziu s lepšou grafikou, kde sa vám bude ľahšie putovať rovnakými lesmi. Nevýhodou hry je tempo – spočiatku je občas nudná a aktívne prvky objavíte raz za čas, ale v druhej polovici začne gradovať a každá kapitola stojí za to.

Prečo kúpiť?

Skvelé postavy, chytľavý systém objavovania i bojov, starostlivosť o hrdinku, solídne prostredia.

Prečo nekúpiť?

Po čase opakujúca sa náplň, príbeh sa rýchlo vytratí.

Distribútor: Lionsgate Games
Cena: 25-30 EUR

Zdroj | Microsoft

Disintegration (Xbox One, PS4, PC)

Časť tvorcov známej strieľačky Halo sa osamostatnila a ich najnovší projekt Disintegration je zvláštny mix dvoch žánrov – FPS strieľačku a real-time stratégie. Znie to veľmi podozrivo, ale napokon sa im podarilo dať dokopy zaujímavý celok, ktorý má aj solídne príbehové pozadie – v budúcnosti sa ľudia nechali vylepšovať cez rôzne mechanické časti, až z nich napokon vyzerali rôzni roboti s pôvodným mozgom.

V intre uvidíte efektnú reklamnú kampaň, kde sa také upgrady promujú. Ale zároveň vidno aj temnú budúcnosť (150 rokov vopred), kde sa rozpadla spoločnosť ako ju poznáme pre klimatické zmeny i pád ekonomík. V tomto kolorite sa navyše koná klasická vzbura – integrácia u časti nevyjde, inde zase núti istá skupina všetkých ľudí do integrácie (aby sa stali robotmi) a problémy rastú.

Váš hrdina Romer Shoal je už dávno integrovaný a dokonca bol aj tvárou reklám pre robotizáciu. Ale vplyvom udalostí sa dostáva na okraj spoločnosti a stane sa súčasťou vyhnancov, ktorí chcú nútený proces integrácie zastaviť. To znamená postaviť sa proti vojenskej skupine Rayonne. Vaša skupina je tiež poznačená rôznymi zmenami – väčší i menší roboti, občas človek.

Vďaka hlasom celkom funguje aj odlíšenie postáv: tento robot bol asi v civile svalnatý hromotĺk, táto modrá postava vtipná černoška a pod. Je fajn sledovať ako sa mení charakter podľa hlasu a je prispôsobený vizuálu postáv.

Vaša skupina je esenciálna, lebo sami sa cez misie neprebojujete. Váš hrdina Romer je v robotickom obleku s veľkými zbraňami, dokáže skákať i lietať a funguje zároveň aj ako veliteľ v misii, t.j. zadáva príkazy ostatným členom bežiacim po zemi. Najprv máte robiť čo so sebou: tzv. Gravcycle je celkom nemotorná mašina, veľká, nedostane sa všade (ale vo vzduchu je užitočný) a učíte sa ju ovládať, aj jej zbrane či módy.

K dispozícii sú aj tri verzie – jedna je skôr lepšia na pohyb, iná má ťažšie zbrane. Ako veliteľ máte z luftu lepší prehľad o tom, čo sa deje na zemi a môžete sami strieľať či riešiť konflikty. To je tá FPS časť hry.

Stratégia sa odohráva tam dole. Máte štvorčlennú jednotku, ktorú posúvate na jednotlivé miesta. Dáte príkazy, na koho útočiť, aké miesta zajať, koho vyliečiť alebo akých predmetov sa zmocniť. Funguje to dobre, len sa musíte dobre orientovať na bojisku a byť po ruke – niekedy nepriatelia pália po vás, inokedy po jednotkách, takže taktika sa skrýva aj v strážení zdravia a munície. Na bojiskách sú aj zóny na regeneráciu, ktoré po istý čas uzdravujú všetkých v kruhu.

Väčšinou sa posúvate priamo po mape k ďalším konfliktom a hra má celkom dobre nastavené tempo. Ale pozor, 12 misií obsahuje aj veľký neduh – nedá sa ukladať počas nich! Inak funguje všetko podľa predstáv. Jednotky sa postupne zlepšujú, získavajú nové schopnosti a aj váš Gravcycle dokáže postupovať na rebríčku lepšej výbavy.

Disintegration je teda zvláštny mix, väčšinu času funguje a nebyť pár negatív, bola by to zaujímavá hra na leto. Multiplayer má tiež dobrý potenciál, ale musíte si nájsť podobných stratégov, aby súboje boli dostatočne kvalitné.

Prečo kúpiť?

Zaujímavý koncept a námet, mix žánrov funguje, dobré mapy, dynamika misií.

Prečo nekúpiť?

Nemožno ukladať v misii, po čase monotónna hrateľnosť, príbeh po čase priemerný.

Distribútor: Private Division
Cena: 50 EUR

Zdroj | PlayStation

Void Terrarium (PS4, Switch)

Na začiatku nového titulu od NIS America neviete čo si máte myslieť a netušíte ani čo hráte. Ovládate niečo ako myšku, ktorá sa v zahmlenom svete niekam pohybuje až narazí na robota, do ktorého vstúpi. Ten ožije, dostane meno Robbie a postupne sa s ním dostávate do zdevastovanej krajiny, kde už ľudia dávno neexistujú.

Avšak nie je to úplne pravda, lebo po čase objavíte osamelé dievčatko Toriko, ktoré sa rozhodnete chrániť pred nebezpečenstvom otrávenej planéty a jej ťažkých podmienok. Vaša výhoda je, že sa dokážete dostať na miesta, kam už ľudská noha nevkročí a vaša úloha je viac ako ušľachtilá: pre Toriko chcete vybudovať nový domov, ktorým bude terárium, kde by mohla ako-tak žiť.

Na to sa však musíte vydať do nehostinných častí, hľadať materiály či komponenty, aby bolo čo stavať. Škoda, že sa príbeh v neskorších fázach vytratí, bolo by nádherné sledovať, ako sa svet dostal do neutešeného stavu, ako sa môže vyvíjať ďalej alebo či v ňom predsa neexistujú ďalšie stvorenia.

Hoci počas prvých minút sa Void Terrarium hrá skôr ako milá behačka, neskôr sa prehupne do iného nečakaného žánru. Je to akčná RPG, ktorá sa sčasti podobná na Pokémon Mystery Dungeon. Ale rada sa hrá s pravidlami a mení ich. Napríklad rýchlo pochopíte, že idete do labyrintov plných nepriateľov či pokladov, ale vždy začínate na prvom leveli – zlepšujete sa až vnútri.

Prostredia sa náhodne menia ako kedysi v Diable, ale pár potrebných miest ostáva rovnakých pre každého hráča. Získate skúsenosti a s nimi aj nové vlastnosti, ale tie padajú náhodne ako z automatu – nikdy neviete čo dostanete. Občas sa vám posilní útok, získate kritické údery alebo lepšiu obranu, úskoky či uzdravovanie. Prostredia sú pomerne zradné: všade číhajú pasce či ste spomaľovaní, otrávení, pobláznení i zraniteľní. Spočiatku je to zaujímavá brzda, ale neskôr vás budú prekážky pekne štvať. Dobrá správa je, že hra má výborné ovládanie, ktoré sa naučíte za 10 minút. Nie sú tu zbytočné ikony a aj ťahové súboje majú svoje čaro.

Void Terrarium pridáva ešte iný element: staráte sa o Toriko a tá má svoje požiadavky. Dobrý nápad je, že ju nesmiete nechať dlho samú – v jaskyniach totiž budete hľadať aj jedlo, lieky a suroviny pre jej terárium. Potravu a medicínu treba doručiť v správnom čase a sledovať ikonu v spodnom rohu či sa už vrátiť z dungeonu alebo ísť ďalej. Našťastie sa dá Toriko manažovať celkom umne – na druhej strane je to zbraň proti pomalým pochôdzkarom: niet času nazvyš, treba upaľovať za cieľom a byť efektívny.

Zdroj | PlayStation

Naháňačka za predmetmi sa ukáže byť výborne prepracovaná a cieľavedomá. Okrem hľadania štyroch druhov surovín (sú odlíšené farbami ako žltá, zelená, modrá, ružová) si treba zadovážiť aj recepty, aby ste predmety mohli vyrobiť. Aj niektoré bežné predmety sa dajú rozložiť na štyri farebné suroviny, čo sčasti uberá z príťažlivosti, ale na druhej strane ohromne zjednoduší hru. Navyše to čo si treba vyrobiť pre Toriko či Robbieho nesie ešte inú formu odmeny: permanentné bonusy posúvajú obe postavy: ona môže byť dlhšie samostatná, robot môže dlhšie vandrovať v dungeonoch.

Z toho vám zrejme vyplýva, že dungeon zväčša neprejdete hneď na prvý raz, ale budete sa musieť pár ráz vrátiť. Autori z toho ťažia tak, že pripravili osem prostredí a náhodné generovanie dizajnu nezačne hneď nudiť. Herná porcia ráta s 25 až 30 hodinami – a to je za 25 eur rozhodne dobrá investícia.

Prečo kúpiť?

Skvelé postavy, chytľavý systém objavovania i bojov, starostlivosť o hrdinku, solídne prostredia.

Prečo nekúpiť?

Po čase opakujúca sa náplň, príbeh sa rýchlo vytratí.

Distribútor: NIS America
Cena: 25 EUR

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.