Reklama

Tak predsa! Prvá 28 nm grafika Radeon HD 7970 príde už 9. januára

Dominik Fúsek

Len tento týždeň sme vás informovali, že AMD a NVIDIA si zahrali nekalú hru, keď premenované staré grafické karty ponúkajú ako novú generáciu. O to viac nás prekvapilo, keď firma AMD ten istý týždeň predstavila prvú skutočnú 28 nm kartu, a to hneď top model.

AMD Radeon HD 7970

S grafickými kartami to v poslednom čase začína byť zaujímavé. Riešenia integrované v procesore sú stále výkonnejšie, očakávané novinky od Intelu majú dokonca podporovať 4K zobrazenie. Zdá sa, že čoskoro už budú dedikované grafické karty používať len hráči a profesionálni grafici. Ale späť k dnešnej novinke. AMD Radeon HD 7970 je hráčska grafika najvyššej triedy, navyše prvá postavená na pokročilej 28 nm GCN (Graphics Core Next) architektúre. Už len posun zo 40 na 28 nm je veľkou vecou, umožňuje totiž rapídne zvýšenie výkonu i zníženie spotreby. Prvé benchmarky potvrdili výrazné zvýšenie výkonu oproti priamemu predchodcovi Radeon HD 6970 (v niektorých testoch až o polovicu), na vrcholový Radeon HD 6990 však novinka nemá. Ten ale na svoj výkon potrebuje dva grafické procesory, novinka si vystačí s jedným GPU. Navyše spotrebuje podstatne menej energie (v záťaži do 300 W, pri dlhej nečinnosti 3 W), vďaka väčšiemu ventilátoru a zlepšenému prúdu vzduchu bude tiež tichšia.

AMD Radeon HD 7970

Čo sa týka špecifikácií, Radeon HD 7970 je v základe taktovaný na 925 MHz, má 2 048 stream procesorov, 384-bitovú zbernicu 3 GB pamäte (priepustnosť do 264 GB/s), podporuje DirectX 11, pripája sa do PCI-Express 3.0 x16 slotu, poradí si s 3D a procesor počítača odbremení aj od kódovania a dekódovania širokej palety video formátov. Maximálne rozlíšenie poskočilo na štvornásobok Full HD, teda 4K. Novinka má na trh doraziť už v januári s cenovkou okolo 500 €. Po príchode ďalších modelov, najmä z 28 nm radu NVIDIA Kepler, určite výrazne klesne.

AMD Radeon HD 7970

Zdroj a foto: AMD, engadget.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.