Reklama

T-Mobile už tento mesiac zvyšuje rýchlosti prenosov na 21,8 Mbps

Števo Porubský

Spoločnosť Slovak Telekom pod značkou T-Mobile včera uviedla na Slovensku do komerčnej prevádzky technológiu HSPA+, s ktorou budete môcť surfovať rýchlosťou do 21,8 Mbps (teoreticky), no len pri najvyšších programoch. V roku 2012 však môžeme očakávať rýchlosti až 84 Mbps. LTE má teda zatiaľ červenú, no len zatiaľ.

 T-Mobile tlacovka marec 2011

Technológia HSPA+ nie je žiadnou novinkou, vo svete existuje už niekoľko desiatok komerčných sietí, ktoré fungujú už aj na 42 Mbps. Deutsche Telekom však počas výstavy MWC 2011 potvrdil, že spustí komerčné prevádzky HSPA+ aj vo svojich dcérskych sieťach, čomu sme veľmi neverili. Ospravedlnenie z našej strany je tak namieste, pod značkou T-Mobile totiž na Slovensku bude už v marci v mestách Bratislava, Piešťany a Komárno dostupná HSPA+ do rýchlosti 21,8 Mbps. V priebehu apríla pribudne ďalších 8 miest, pričom do konca roka 2011 chce operátor pokrývať sieťou HSPA+  60% obyvateľstva a snáď v roku 2012 bude v pokrytí 3G/HSPA+ až 80% populácie. Plány operátora do budúcnosti (H2 2011) v niektorých mestách počítajú s rýchlosťou 42 Mbps pre download a 5,76 Mbps pre upload. Neskôr by mala prísť aj nadstavba na 84 Mbps. Pevne však veríme, že v priebehu krátkeho času operátor rozšíri pokrytie aspoň 3G sieťou do miest, ktoré na mape pokrytia UMTS sú stále biele, aby si rýchle prenosy dát cez mobil/notebook mohlo vychutnať čo najviac zákazníkov.

 T-Mobile tlacovka marec 2011

Ruediger J. Schulz, výkonný riaditeľ pre oblasť sietí a IT spoločnosti Slovak Telekom

Všetko má svoj háčik

Zatiaľ jediným nedostatkom z pohľadu zákazníkov je obmedzenie dostupnosti rýchlosti 21,8 Mbps nielen z hľadiska pokrytia, ale i nutnosti aktivácie najvyšších dátových programov operátora. Rovnako to však má aj konkurenčný operátor vo svojej 3G/HSPA sieti. Tí z vás, ktorí už využívate T-Mobile neobmedzený internet 3 alebo Mobilný internet 20 000 i 10 000 budete môcť surfovať touto rýchlosťou bez zmeny poplatku či doplatku. Samozrejme vysoké rýchlosti musí zvládať aj váš modem. V ponuke T-Mobile sa objaví USB modem Huawei E1823 za 19 € pre vyššie spomínané programy, resp. 29 € pre ostatné dátové programy. Okrem tejto zmeny operátor zvýšil download na 7,2 Mbps pre programy T-Mobile neobmedzený internet 3 a Mobilný internet 5 000. Hodnoty uploadu ostávajú pre všetky (aj najvyššie) programy nezmenené, teda 0,5 Mbps, resp. 1,46 Mbps. Technológia Flash-OFDM ostáva zatiaľ bez zmeny rýchlostí.

T-Mobile tlacovka marec 2011

Dušan Švalek, výkonný riaditeľ pre marketing spoločnosti Slovak Telekom

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.