Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Symbian^3: nový dotykový OS pre smartfóny

Symbian^3: nový dotykový OS pre smartfóny
Marek Šimunek
Symbian^3: nový dotykový OS pre smartfóny

Obľúbený operačný systém Symbian sa posunul zas o krok ďalej. V jeho najnovšej verzii predstavenej v rámci MWC 2010 v Barcelone sa môžeme okrem zmien užívateľského prostredia tešiť aj na podporu multitouch, HDMI alebo lepšiu správu pamäte.

 Symbian^3

Okrem iných očakávaných noviniek, ktoré nám prinieslo MWC 2010 v Barcelone, sa novej verzie dočkal aj veľmi obľúbený operačný systém pre smartfóny známy pod menom Symbian. Jeho najnovšia verzia nesie označenie Symbian^3 (three). Prináša veľa zmien v užívateľskom rozhraní, ale aj v samotnom vnútre operačného systému.

 Symbian^3

Zmenené nielen UI

Aj keď si každý pri prvom kontakte s novým Symbianom všimne najmä zmenené užívateľské prostredie, nie je to jediná zmena, ktorú tento nový systém priniesol. Podstatné zmeny sa udiali v systéme samotnom a tak sa môžeme tešiť na podporu HDMI, ktoré umožní pripojenie telefónu k televízoru a sledovanie vysoko kvalitného videa v rozlíšení až 1080 pixlov. Hudobných nadšencov poteší integrácia Music Store a rádia priamo do systému. Vďaka tomu je možné rýchle rozoznávanie skladieb a okamžitý prístup k ďalším informáciám o skladbe. Prehľad albumov pritom veľmi pripomína Cover Flow použité v iPhone alebo iPode Touch. V celom Symbian^3 určite pocítite lepšiu prácu s pamäťou pre rýchlejší beh aplikácii a plnohodnotnejší multitasking. Prostredie správcu spustených aplikácií je elegantnejšie zo živým náhľadom aplikácie bežiacej na pozadí. Mobilní hráči sa môžu tešiť na prepracovanú architektúru 2D a 3D grafiky pre lepšie využitie grafických akcelerátorov a väčší pôžitok pri hraní obľúbených herných titulov. V Symbian^3 je aplikovaný aj systém „One-click connectivity“, ktorý vďaka globálnemu zoznamu nastavení automaticky bez interakcie užívateľa nastaví všetky potrebné položky pre rýchle pripojenie k internetu na základe používaného operátora. V celom systéme si budete užívať prednosti multitouch pre rýchle a jednoduché ovládanie systému pomocou dotyku viacerými prstami. Zmenou prešla aj domáca obrazovka, ktorá podporuje viac stránok s rôznymi položkami a widgetmi pre rýchly prístup k vašim informáciám alebo sociálnym sieťam.

 Symbian^3

Symbian^3 je Open Source projektom, je teda možné očakávať vývoj aplikácií a rôznych vylepšení prostredia. Nový Symbian^3 by mal byť dostupný na konci prvého kvartálu tohto roku, pričom prvé zariadenia používajúce tento operačný systém by sa mali objaviť v treťom štvrťroku tohto roku.