Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Swisscom spustil prvú komerčnú sieť 5G v Európe

Swisscom spustil prvú komerčnú sieť 5G v Európe
Zdroj | Ericsson
Juraj Procházka
Swisscom spustil prvú komerčnú sieť 5G v Európe
Zdroj | Ericsson
Zdroj | Ericsson

Ako jeden z prvých avizoval spustenie 5G katarský operátor Ooredoo už pred rokom. Bolo to v čase, keď ešte nebol definitívne schválený štandard 5G NR SA a operátor nemal k dispozícii žiadny harvér pre užívateľov – nielen smartfóny, ale ani modemy.

Pozrite si

Ďalšiu z „prvých 5G sietí“ spustil Ooredoo v Katare

V čase spustenia siete mienil operátor smartfóny s 5G podporou ponúkať do júna 2019. Zrejme sa tak medzitým stalo, keďže prvé lastovičky sú už k dispozícii, aj keď ich je zatiaľ ako šafránu. Spomeňme napríklad Samsung Galaxy S10 5G uvedený vo februári, alebo Xiaomi Mi Mix 3 5G, ktorý by sa mal objaviť na trhu v máji.

Zdroj | GSM Arena

Medzitým sa už objavili komerčné siete 5G aj v USA a Kórejskej republike a zrejme budú pribúdať v rýchlom slede. Určitou brzdou bude ponuka hardvéru – úzky výber a spočiatku podpora nižších rýchlostí, aj meškajúce aukcie nových frekvencií. Nové veci sa však spravidla rodia uprostred istého zmätku, a často aj utrpenia. Pamätáte sa na príchod 3G?

Prví v Európe

Pilotné projekty a testovaciu prevádzku rozbehol aj celý rad európskych operátorov, ale prvú národnú sieť 5G v Európe spustila v spolupráci s Ericssonom švajčiarska jednotka Swisscom.

Pozrite si

Čo je to 5G, nová technológia mobilných sietí?

Obe firmy spolupracujú už niekoľko rokov a sieť 5G spustili 17. apríla 2019, kedy získal Swisscom licenciu na prevádzku siete 5G. Infraštruktúru už operátor s dodávateľom technológie pripravili v predstihu.

Zdroj | Ericsson

Komerčná sieť 5G je vo Švajčiarsku teraz dostupná v 54 mestách, vrátane Zürichu, Bernu, Ženevy a Bazileja. Zákazníci Swisscomu, ktorí vlastnia smartfóny a modemy s podporou 5G (momentálne ich asi mnoho nebude), môžu začať využívať rýchlejšie dátové prenosy s nízkou latenciou v novej sieti.

Ak ste zvedaví, aké rýchlosti si to budú šťastní Švajčiari v sieti 5G užívať, budete sklamaní. Ericsson vo svojej tlačovej správe žiadne technické podrobnosti neuvádza. Nie je známe ani to, v akom pásme 5G sieť Swisscomu operuje.

Zdroj | Ericsson

Isté je, že aukcie frekvenčných pásiem 700 MHz a 3,5 GHz pre siete 5G prebehnú vo Švajčiarsku až koncom roka 2019. „Sedemstovka“, ktorá sa uvoľnila z pozemnej televízie DVB-T, je dôležitá pre pokrývanie riedko osídlených oblastí vidieka technológiou 5G. Aukcia frekvencií z tohto a ďalších pásiem sa chystá aj na Slovensku.

Koncom roku naplno

Pripojenie 5G môžu zatiaľ využívať zákazníci Swisscomu len vo Švajčiarsku, nakoniec 5G roaming by sa pri neexistujúcom pokrytí vo väčšine krajín dohadoval asi ťažko.

Zdroj | Android Authority

Štart 5G sietí naprieč Európou sa očakáva na konci prvého polroku 2019, v Českej republike pravdepodobne na konci roku 2019, respektíve na začiatku roku 2020. Rok 2020, ale možno až 2021/2022 je pravdepodobným termínom spustenia 5G aj na Slovensku.

Pozrite si

Ericsson Mobility Report: súmrak 2G a 1,5 miliardy 5G účastníkov v roku 2024

Swisscom plánuje do konca roku 2019 zaviesť 5G po celom Švajčiarsku s pokrytím pre 90% populácie. Toho chce dosiahnuť využitím softvéru Ericsson Spectrum Sharing, ktorý dokáže dynamicky a efektívne prepínať spektrum medzi 4G a 5G na základe aktuálnych požiadaviek a prevádzky.

Zdroj