Reklama

SWAN má v Trnave LTE, na celom Slovensku ho však tak rýchlo neposkytne

Marek Šimunek

Štvrtý operátor na našom trhu, spoločnosť SWAN spustil verejné testovanie svojej siete v Trnave. Toto mesto spoločnosť plnohodnotne pokryla 2G a LTE signálom, ako sme si mali možnosť vyskúšať počas dnešnej tlačovej konferencie.

SWAN - spustenie 4G siete v Trnave

Trnava je podľa generálneho riaditeľa spoločnosti SWAN a.s. Miroslava Strečanského „jedným z našich strategických krajských miest pokrytia, nielen dostupnosťou, geografiou ale i najväčším počtom  SWAN zákazníkov. Práve tu by sme chceli priniesť mobilné služby v premiére“. Práve preto sa spoločnosť rozhodla o spustenie siete práve v Trnave.

SWAN - spustenie 4G siete v Trnave

SWAN - spustenie 4G siete v Trnave

Okrem spustenia 2G a LTE siete v Trnave štvrtý operátor oznámil aj prefix, čiže predvoľbu, ktorú budú jeho zákazníci používať. Ak vám teda niekto zavolá z telefónneho čísla s predvoľbou 0950, budete vedieť, že vám volá niekto zo SWANu. My sme si to samozrejme hneď vyskúšali a zavolali k nám do redakcie. Hovor prebehol úplne bežne a s jeho kvalitou sme boli spokojní.

SWAN - spustenie 4G siete v Trnave

SWAN - spustenie 4G siete v Trnave

SWAN má aj naďalej odvážne plány a do konca roka 2014 plánuje vybudovať 300 vlastných základňových staníc, pričom do troch rokov by ich počet mal narásť až na 1 100, čo by malo predstavovať plnohodnotnú 4G sieť. Dodávateľom technológií a zariadení pre vybudovanie siete je čínska spoločnosť ZTE, ktorá v tejto oblasti patrí medzi top spoločnosti. Celkovo chce spoločnosť SWAN do tohto projektu investovať 50 až 100 miliónov eur.

SWAN - spustenie 4G siete v Trnave

SWAN - spustenie 4G siete v Trnave

Istotne by ste radi vedeli, kedy dôjde k spusteniu komerčných služieb štvrtého operátora, ktorý ich spustenie už niekoľko krát odložil. Posledným termínom, o ktorom sa hovorilo mal byť 1. december tohto roku, ale ako sa predstavitelia spoločnosti SWAN vyjadrili v diskusii, nie je tento termín reálny. Problémom, ktorý bráni v rýchlejšom spustení komerčnej prevádzky je národný roaming, ktorý by mali SWANu poskytovať zostávajúci traja operátori.

SWAN - spustenie 4G siete v Trnave

Zatiaľ však k dohode s operátormi nedošlo a tak bude SWAN žiadať národný roaming na základe licenčnej podmienky, ktorá stanovuje potrebu pokrytia 20% populácie vlastnou sieťou. SWAN sa chystá túto podmienku splniť v priebehu decembra tohto roku. Následne mu budú existujúci operátori musieť národný roaming umožniť a SWAN tak bude môcť sprístupniť svoje služby širokej verejnosti. Kedy sa tak však stane, je veľkým otáznikom. Avšak podľa vyjadrení popredných predstaviteľov spoločnosti je SWAN už teraz technologicky pripravený na komerčnú prevádzku.

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.