Reklama

Čo bolo skôr - Eiffelovka, alebo telekomunikácie?

Zdroj | Mojo Movies/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Mojo Movies/Unsplash
Zdroj | Mojo Movies/Unsplash

Ak si nie ste istí, určite použijete vyhľadávač a aj takto si pripomeniete Svetový deň telekomunikácií, resp. Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti, ktorý pripadá na 17. mája.

Prečo práve 17. máj? Práve v tento deň v roku 1865 bola v Paríži podpísaná Medzinárodná telegrafická konvencia a založená Medzinárodná telegrafná únia, ktorá sa v roku 1934 premenovala na Medzinárodnú telekomunikačnú úniu (ITU).

Počiatky telekomunikácií predstavoval telegraf. Prvá telegrafná linka na území dnešného Slovenska spustila svoju prevádzku 26. decembra 1847. Spájala železničné stanice Viedeň a Bratislava. V roku 1850 bola otvorená ďalšia telegrafná linka na úseku Bratislava – Nové Zámky – Szob – Pešť. Nové Zámky sa tak stali sídlom druhej telegrafnej stanice na Slovensku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako to už v prípade zavádzania nových technológií býva, aj zriaďovanie telegrafných liniek bolo mimoriadne nákladné. Telegraf sa rozširoval veľmi pomaly. V rokoch 1846 až 1865 vzniklo v Uhorsku 50 poštových telegrafných a 39 železničných telegrafných staníc. Rozvoju pomohol dekrét, ktorý povolil využívanie telegrafu aj na súkromné účely. V roku 1870 bolo k dispozícii na Slovensku už 64 poštových a 24 železničných telegrafných staníc.

Nový level telekomunikácií, ktoré sa vtedy tak nenazývali, bol telefón. Ten bol kráľom diaľkového dorozumenia prakticky až do 90-tich rokov, keď ho prevalcoval internet. Aj ten spočiatku využíval telefónne linky a do siete sa pripájal cez technológiu dial-up.

Pozrite si

Viete, koľko rokov voláte cez mobil? Niekto môže už 50

Takéto pripojenie bolo nielen katastrofálne pomalé, ale zároveň veľmi drahé. Bolo spoplatnené podľa času, ktorý ste boli pripojení k internetu a tak väčšina „geekov“ fungovala na internete večer a najmä v noci, keď bolo pripojenie najstabilnejšie. Počas pomalého rozbehu internetu zrejme nikto nepredpokladal, ako hlboko sa vnorí do nášho života a čo všetko spôsobí.

Koncom roku 2002 bola podľa štatistík Výskumného ústavu spojov hustota domácností pripojených na internet len 3,81 %.

Monopol na poskytovanie prístupu do internetu skončil v roku 1992, potom začali pribúdať lokálni a regionálni telekomunikační operátori. Až po dlhej dobe sa stali telekomunikačné služby dostupnejšie a teraz sú prístupné prakticky pre každého.

Viete, že verejná telegrafná služba sa na našom území začala používať už v roku 1847? Eiffelova veža začala slúžiť verejnosti v roku 1889, takže telekomunikácie tu boli predsa len skôr.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.