Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Super Mario Bros. je s nami už 35 rokov!

Super Mario Bros. je s nami už 35 rokov!
Zdroj | Nintendo
Richard Pliešovský
Super Mario Bros. je s nami už 35 rokov!
Zdroj | Nintendo
Zdroj | Nintendo

Najväčšia hra všetkých čias, aspoň podľa niektorých odborníkov, sa dnes dožíva okrúhlych 35 rokov. Áno, už toľko rokov je tu s nami táto sympatická postava, ktorá pomohla postaviť na nohy upadajúci herný priemysel.

Prvýkrát vyšiel Super Mario Bros. v Japonsku 13. septembra 1985, o niečo neskôr bol vydaný v Severnej Amerike pre systém Nintendo Entertainment System (NES). Je to platformová videohra, ktorú vyvinula spoločnosť Nintendo. Hneď po vydaní sa stala nesmierne populárna a veľmi dobre pomáhala predávať NES, ku ktorému bola pribaľovaná.

Zdroj | Nintendo

Hráči ovládajú Maria (prípadne jeho brata Luigiho v režime pre dvoch hráčov) cestovaním po Kráľovstve húb, aby zachránili princeznú Muchotrávku. Samozrejme, nevyhnú sa nebezpečenstvám a nástrahám nepriateľov na čele s Bowserom. Každý hráč má 3 životy, ďalšie môže získať zbieraním vzácnych zelených húb, alebo získaním 100 mincí.

Hru navrhli Shigeru Miyamoto a Takashi Tezuka po troch rokoch programovania v tíme spoločnosti Famicom. Hudbu a zvukové efekty zložil Koji Kondo a patrí medzi najstaršie a najpopulárnejšie soundtracky pre videohry.

Hra je rozdelená na osem svetov. Každý má štyri úrovne, kde sa nachádzajú štyri graficky odlíšené scenérie (pozemný svet kráľovstva, podzemie, podvodný svet a Bowserove hrady). Tie sa počas hry striedajú.

V hre sa zbierajú štyri druhy predmetov: mince (zvyšujú skóre), červené huby (zväčšia Maria), kvety (Mario môže strieľať ohnivé gule) a zelené huby (život navyše).

Zdroj | Nintendo

Viete, že…

Super Mario Bros. patrí medzi najpredávanejšie videohry všetkých čias s viac ako 40 miliónmi fyzických kópií? Tiež je označovaná ako jeden z kľúčových faktorov oživenia odvetvia videohier po hernej recesii v roku 1983. Pomohla popularizovať žáner platformových hier s bočným ovládaním.

Táto hra spustila multimediálnu sériu zahŕňajúcu dlhoročnú hernú radu, animovaný televízny seriál ako aj celovečerný film. Opätovne sa vydávala tak, aby fungovala na väčšine systémov Nintenda. Samotný Mario sa stal prominentnou „osobou“ v popkultúre.

Zdroj | Nintendo

Ako ste na tom vy? Aj vy ste vyrastali na tejto legende? Priznajte sa, kedy ste ju naposledy „drvili“?

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Zdroj | Nintendo
Zdroj | Nintendo
Zdroj