Reklama

Súboj televízií cez internet (IPTV): Antik Nano 3 vs. Lepšia.TV BOX

Stanislav Vinc

Príjem televízneho vysielania cez internet so sebou prináša značnú dávku voľnosti, kedy výmena poskytovateľa spočíva v jednoduchom prepnutí aplikácie na smart televízore alebo multimediálnom zariadení. Ak však potrebný hardvér nemáte, alebo nechcete internetové televízie testovať na vlastnej koži, urobili sme tak za vás. Tentokrát sme proti sebe postavili „krabičky“ od spoločností ANTIK a Lepšia.TV.

Čo je to IPTV?

Na prijímanie televízneho signálu sme celé desaťročia používali klasické antény, ku ktorým sa tu a tam pridružili satelity a vedľajšie frekvenčné technológie. Vďaka rapídnemu posunu v oblasti rýchlosti prenosu dát cez internet však už dnes dokážeme prenášať internetom aj živé vysielanie obrazu a zvuku a to aj v rozlíšení Full HD, ku ktorému sa už dnes pridáva aj rozlíšenie 4K UHD.

Zdroj | LG

Zjednodušene teda IPTV môžeme charakterizovať ako televíziu šírenú cez internet, pričom na sledovanie takejto televízie môžete použiť počítač, smartfón, tablet, hernú konzolu alebo aj špeciálny set-top box, ktorý je viac alebo menej určený iba na tento účel. Dnes sa pozrieme práve na túto poslednú možnosť, konkrétne na set-top boxy služieb Antik TV a Lepšia.TV.

Ak o podobnom riešení uvažujete aj vy, najprv vám odporúčame aby ste sa ubezpečili, že máte doma dostatočne rýchle pripojenie na internet, ktorý nemáte obmedzený určitým balíkom dát mesačne. Prvú podmienku môžete skontrolovať rýchlostným testom (ideálne je pripojenie s rýchlosťou 3-5 Mb/s), alebo jednoducho na vašom počítači spustite ľubovoľné živé vysielanie cez internet. Druhú podmienku budete musieť skontrolovať v zmluve alebo informovaním sa u vášho poskytovateľa internetového pripojenia.

Obstarávacia cena

K IPTV službám oboch spoločností samozrejme môžete získať prístup aj cez vlastné multimediálne zariadenia a smart televízory. V tomto súboji však porovnávame iba oficiálny hardvér – v prípade služby Antik TV je to set-top box Antik Nano 3 a v prípade služby Lepšia.TV je to zariadenie Lepšia.TV BOX.

Prvé menované zariadenie Antik Nano 3 si môžete okrem iného zakúpiť aj v oficiálnom internetovom obchode spoločnosti Antik za cenu 89,00 €. Antik do jeho balenia už aktuálne pridáva aj kód, ktorým získate prístup k veľkému balíku, maďarskému balíku a balíku Babylon v celkovej hodnote 91,50 € na 6 mesiacov zadarmo.

Výber programov a rôznych doplnkových balíkov je však skutočne individuálny, v prípade Antiku zohráva úlohu napríklad aj to, či si vyberiete spomínaný veľký balík bez obmedzení alebo iba s prístupom zo Slovenska. Cenu môže zamiešať aj fakt, či si balík(y) predplatíte na mesiac, tri, šesť alebo až na rok dopredu. Nezanedbateľným faktorom pre niektorých používateľov môže byť aj to, že Antik TV môžete bez ďalších nákladov so základnými 15 programami využívať bez obmedzení zadarmo.

Samotné zariadenie Lepšia.TV BOX si môžete zaobstarať o niečo lacnejšie a to za cenu 74,10 €. Predplatné k tomu zadarmo nedostanete, no štandardný balík s mesačným poplatkom vo výške 7,39 € budete mať k dispozícii v prvý mesiac iba za 0,10 €. Rovnako budete môcť jeden mesiac bezplatne využívať aj balík HBO, za ktorý následne zaplatíte 8,14 € mesačne.

Na úvod sa teda budete môcť pripraviť na menšiu investíciu v prípade výberu služby Lepšia.TV, ktorá ponúka lacnejšie svoj hardvér. Zatiaľ čo však za túto službu budete už v druhom mesiaci platiť mesačný poplatok, Antik TV budete môcť v priebehu prvého polroka využívať naplno úplne bezplatne.

Ktorá služba sa vám napokon oplatí z dlhodobého hľadiska závisí už iba od toho, ktoré programové balíky si napokon po skončení úvodných akcií vyberiete. Ako sme už spomínali, výber jednotlivých balíkov je mimoriadne individuálny, no v úvode zaplatíte za službu Lepšia.TV skutočne menej, preto si v tejto kategórii zariadenie Lepšia.TV BOX zaslúži víťazný bod.

Na druhej strane však treba povedať, že z dlhodobého hľadiska môžete výberom služby Antik TV ušetriť, napríklad ak si po skončení 6-mesačného bezplatného obdobia vyberiete lacnejší variant veľkého balíka prístupného iba zo Slovenska. Vopred vám preto odporúčame zvážiť si, ktoré balíky budete pravdepodobne používať a tak si vyrátať, ktorá služba by sa vám finančne oplatila aj o rok alebo dva. V cene samotného hardvéru má Lepšia.TV skrátka navrch.

Inštalácia

Pri set-top boxoch je dôležité, aby ich prípadnú inštaláciu vedel zvládnuť takmer každý, najmä v prípade že o ich kúpe uvažujete v spojení s vašimi rodičmi, starými rodičmi alebo príbuznými, ktorí sa v oblasti technológií až tak nevyznajú.

Po hardvérovej stránke sú si obe zariadenia vo svojej filozofii celkom podobné, teda v oboch prípadoch ich po rozbalení musíte najprv zapojiť k zdroju napájania a následne pomocou HDMI portu pripojiť k televízoru, resp. monitoru. Ak nemáte v dosahu televízora bezdrôtovú Wi-Fi sieť, obe zariadenia môžete k internetu pripojiť aj pomocou káblového Ethernet pripojenia.

Keďže v prípade zariadenia Antik Nano 3 vás v balení bude čakať kupón s kódom na aktiváciu služieb, pri prvotných krokoch inštalácie sa budeme tentokrát opierať práve oň. Kód môžete aktivovať cez počítač alebo smartfón na webovej stránke poskytovateľa, na čo sa následne v nastaveniach zariadenia budete musieť prihlásiť do vášho zákazníckeho účtu v rámci služieb Antik.

Kód však môžete zadať aj priamo v menu zariadenia kliknutím na možnosť „Aktivácia kódom“. Ak by ste chceli po zadaní tohto kódu do zariadenia využívať služby Antik TV aj na iných zariadeniach, do nastavení budete musieť aj tak neskôr vložiť váš zákaznícky účet. V oboch prípadoch sa pripravte na chvíľku ručného „vyťukávania“ týchto údajov na klasickom ovládači.

Lepšia.TV podporuje zadávanie kódov z kupónov a darčekových poukazov tiež, primárne si však zakladá na naviazaní predplatených služieb priamo na váš zákaznícky účet. Keďže v prípade zariadenia Lepšia.TV BOX v balení žiaden kupón nie je, postup aktivácie služieb je v tomto smere o niečo priamočiarejší.

Predplatné na televíziu je v tomto prípade viazané iba na váš účet, ktorý si aj tak pri objednávke služby a zariadenia vytvárate na stránke poskytovateľa. Zariadenie Lepšia.TV BOX si od vás tieto prihlasovacie údaje vypýta po kliknutí na ikonu sledovania televízie a následne na tlačidlo Prihlásiť.

Pri zariadení Lepšia.TV BOX musíme navyše dodať, že jej ovládač je potrebné nezvyčajným spôsobom pripojiť k zariadeniu pomocou bezdrôtového USB vysielača, ktorý sa podobá na vysielače od bezdrôtových myší a klávesníc. Nejde však o žiadnu komplikáciu, tento krok zvládne naozaj každý aj vďaka priloženému návodu, ktorý nájdete v balení rovnako ako v balení zariadenia Antik Nano 3.

Rovnaké zapojenie hardvéru a vo výsledku tiež veľmi podobné riešenie aktivácie predplatných služieb. V tejto kategórii nemáme jednoznačného víťaza, aktiváciu oboch zariadení totiž napríklad na rozdiel od satelitnej televízie zvládne každý, kto dá na intuíciu a prípadne na priložené návody v balení. Antik Nano 3 vám v menu ponúkne aj videonávody na ovládanie rôznych aspektov zariadenia, Lepšia.TV na druhej strane balí ku krabičke o niečo zrozumiteľnejšie spracovaný papierový návod. Je to teda remíza.

Diaľkové ovládače

Zatiaľ čo na samotné krabičky po prvom nastavení pravdepodobne necháte zapadnúť prachom niekde v okolí televízora, ich diaľkové ovládače budete používať prakticky denne. Aké ovládače teda dvojica zariadení v súboji ponúka?

Antik stavil na istotu a k svojmu zariadeniu pridáva úplne štandardný ovládač, ktorý ničím nevybočuje od štandardov veľkosťou, hmotnosťou, ponukou tlačidiel a ani fungovaním. Aj vďaka tomu budete vedieť ovládať celý Antik Nano 3 prakticky okamžite, ako ho pripojíte k televízoru.

V prípade zariadenia Lepšia.TV BOX tu už máme o niečo zaujímavejší, väčší a aj ťažší kúsok. Predná strana ovládača až na oranžovou farbou vyznačené hlavné ovládacie tlačidlá až tak zaujímavá nie je, na čom samozrejme nie je nič zlé.

no len čo ovládač preklopíme na druhú stranu, nájdeme na ňom takmer plnohodnotnú QWERTY klávesnicu, vďaka ktorej v systéme hravo zadáte akýkoľvek text.

Tento diaľkový ovládač má v sebe navyše zabudovaný senzor pohybu, ktorý je použitý na ovládanie kurzora na obrazovke, ktorý si môžete aktivovať kdekoľvek v systéme stlačením príslušného tlačidla na ovládači. Takýto kurzor oceníte najmä pri používaní rôznych aplikácií a prehliadaní internetu.

V prípade rozhodnutia víťaza tejto kategórie je otázne, kto bude hlavným používateľom IPTV zariadenia. Pokiaľ ide o technicky menej zdatných používateľov, ovládač od zariadenia Antik Nano 3 je pre takýchto používateľov zo začiatku určite prístupnejší. Skúsenejší používatelia na druhej strane ocenia širšie možnosti a hardvérovú klávesnicu na ovládači k zariadeniu Lepšia.TV BOX.

Hoci je diaľkový ovládač k zariadeniu Lepšia.TV BOX komplexnejší, neznamená to že je pre technicky menej skúsených používateľov menej prístupný. Prepínanie kanálov, ovládanie hlasitosti a to všetko ostatné je stále na svojom mieste a pokiaľ nechcete, jeho ostatné funkcie skrátka používať nemusíte. Lepšia.TV BOX v tejto kategórii preto jednoznačne vyhráva.

Intuitívnosť ovládania

Vedieť nájsť na ovládači tie správne tlačidlá je jedna vec, vedieť sa intuitívne bez dlhšieho učenia sa pohybovať po menu je už vec druhá. Porovnávané zariadenia sa v bode operačného systému a teda aj v používateľskom prostredí po doterajších zhodách po prvý krát výraznejšie rozchádzajú.

Zariadenie Antik Nano 3 stavia na proprietárnom prostredí postavenom na operačnom systéme Linux, zatiaľ čo zariadenie Lepšia.TV BOX stavia na operačnom systéme Android 9 (nie Android TV) so špeciálnou nadstavbou, v ktorej je následne aplikácia služby Lepšia.TV natívne vložená s prominentným miestom na hlavnej obrazovke tak, aby ste ju v žiadnom prípade neprehliadli.

Na operačných systémoch v prípade intuitívnosti až tak nezáleží, dôležité je v praxi to, aké prostredia na nich spoločnosti postavili. Antik aj v tomto prípade stavil na štandardné a mimoriadne jednoduché prostredie, v ktorom sa nikdy na obrazovke nenachádza príliš veľa informácií naraz.

Lepšia.TV na druhej strane stavia na nekonvenčné prostredie plné informácií, dynamickej grafiky a obrázkov. Po prvom zobrazení aktuálneho programu (EPG) vám tak pravdepodobne bude chvíľu trvať, kým sa v ňom poriadne zorientujete a ešte o kúsok dlhšie, kým zistíte ako sa dostanete napríklad k programovým kategóriám, aby ste sa nemuseli preklikávať graficky náročným a preto nie až tak plynulým EPG zobrazením.

V jednoduchosti je krása a preto Antik Nano 3 v tejto kategórii vyhráva. Pri zariadení Lepšia.TV BOX je tu šanca, že vďaka platforme Android v priebehu jeho životnosti dôjde k aktualizácii softvéru vrátane používateľského prostredia. Aktuálne však platí, že sa stávka na jednoduchosť Antiku v tomto prípade vyplatila.

Doplnkové funkcie

Porovnávané zariadenia sú viac ako iba jednoduché krabičky na sledovanie televízie cez internetové pripojenie. Obaja výrobcovia dobre vedia, že dnešné obývačky už nepatria iba televíznemu vysielaniu, preto ich obohacujú o ďalšie zdroje vizuálnej aj zvukovej zábavy. V tomto prípade už ich spomínané operačné systémy hrajú podstatne dôležitejšiu úlohu.

Ako už bolo spomenuté, zariadenie Antik Nano 3 je postavené na operačnom systéme Linux, zatiaľ čo Lepšia.TV BOX na operačnom systéme Android. Obe zariadenia sú do istej miery otvorené a dovoľujú, aby ste si ich ponuku zábavného materiálu obohatili o vlastné zdroje a obe už v základe okrem televízie disponujú aj dodatočnými užitočnými aplikáciami.

V menu zariadenia Antik Nano 3 nájdete vstavané aplikácie YouTube, Kukaj.sk, Počasie, AntikKino, Prehrávač médií či SmartHome, ktorá premení váš set-top box na bráni pre senzory a zariadenia inteligentnej domácnosti, ktoré spoločnosť Antik aj pod vlastnou značkou predáva.

V menu TV Pluginy si navyše do zariadenia môžete doinštalovať ďalšie rádiové a televízne zdroje, ako aj zdroje obrazov z webkamier z celého sveta. V sekcii Kamery nájdete už predinštalovaných niekoľko kanálov, vďaka ktorým môžete sledovať dianie napríklad aj v uliciach Košíc, na pražskom letisku alebo vo Vysokých Tatrách.

V menu Lepšia.TV BOX v základe nájdete prehliadač internetu, prehrávače médií, obchod s aplikáciami, YouTube, Spotify, digitálny krb, kalkulačku a hru Crossy Road. Posledné spomínané aplikácie sú však v menu primárne na to, aby ste si všimli možnosť inštalácie klasických Androidových aplikácií aj do tejto na pohľad „televíznej krabičky“. Ďalšie aplikácie sú ukryté v zložke Apps.

Po otvorení obchodu Google Play a prihlásení sa doň s vašim účtom Google môžete do zariadenia Lepšia.TV BOX nainštalovať takmer akúkoľvek aplikáciu. Výnimkou sú niektoré aplikácie, ktoré obmedzujú svoje fungovanie iba na určité zariadenia. Žiarivým príkladom toho je napríklad Netflix, ktorý si bez náročných kľučiek do tohto zariadenia skrátka nenainštalujete. Lepšia.TV BOX bohužiaľ aj napriek svojmu operačnému systému podľa našich zístení nepodporuje ani prenosový protokol Chromecast, ktorým by ste chýbajúci Netflix mohli teoreticky nahradiť.

Aj napriek týmto drobným prekážkam Lepšia.TV BOX v dodatočných možnostiach jednoznačne vyhráva, čo dokazuje už len vtipný fakt, že si na toto zariadenie môžete pokojne nainštalovať aj aplikáciu Antik TV. Samozrejme možnosť inštalácie ďalších Androidových aplikácií nemusí byť lákadlom pre každého, ak už však do obývačky zvažujete kúpu všestrannejšieho multimediálneho zariadenia, Lepšia.TV BOX vám v tomto poslúži lepšie.

Záver

V rámci súboja IPTV zariadení sme si stanovili niekoľko kategórií, ktoré môžu byť pri rozhodovaní sa o kúpe hardvéru pre väčšinu spotrebiteľov najpodstatnejšie. Do porovnania sme nezaradili aspekty samotných služieb, ako napríklad ponuku ich programov, filmov vo videopožičovni alebo ceny balíkov. Ide totiž o veľmi individuálne aspekty, v ktorých víťaza si musíte vybrať vy na základe vašich preferencií o tom, aký obsah chcete sledovať najčastejšie, ako často zaň chcete platiť a ktoré programové balíky pre vás majú najväčšiu prioritu. Samotné služby si navyše môžete vyskúšať pred kúpou hardvéru aj na vašom počítači, tablete alebo smartfóne.

Z porovnania hardvéru a jeho možností z nášho súboja odchádza ako víťaz zariadenie Lepšia.TV BOX, ktoré zaujme najmä širokou ponukou funkcii, nižšou cenou a všestrannejším diaľkovým ovládačom. V tomto prípade však neplatí, že víťaz berie všetko a ak ste sa po prečítaní celého súboja priklonili skôr k zariadeniu Antik Nano 3, vôbec vám to nebudeme mať za zlé. Aj v tomto prípade ide o skvelé zariadenie, ktoré vyniká v jednoduchosti, rýchlosti a intuitívnosti, ktoré je možno vhodnejšie pre menej náročných a menej skúsených používateľov.

Lepšia.TV BOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.