Reklama

Súboj smartfónov strednej triedy! Radšej výkon Motoroly alebo displej POCO?

Michal Sobek

Stredná trieda je preplnená rôznymi modelmi, ktoré sú veľmi podobné a častokrát má používateľ problém si vybrať ten správny. POCO nedávno predstavilo model X4 Pro 5G, ktorý má z „každého rožku trošku“ a do tohto súboja sa pustí proti Motorole a jej modelu Moto G200 5G, ktorý takmer všetky karty stavil na výkon. Kto sa stane víťazom?

Pozrite si

Dilema: Motorola edge 30 pro vs. Samsung Galaxy S22+

Dizajn

Dizajnovo si nie sú príliš podobné. POCO stavilo na hranatejšie tvary, ktoré sa lepšie držia v ruke a vzadu použilo ochranné sklo, ktoré sa v rukách menej šmýka. Motorola je celoplastová a aj kvôli tomu sa v ruke dosť šmýka a keďže je aj vyššia, tak je občas ťažšie ju ovládať, no pôsobí aj ľahším dojmom (rozdiel sú 3 gramy).

Na zadnej strane POCO dalo obrovský modul fotoaparátu, no na druhej strane sa smartfón pri položení na stôl nekýva. To už nie je prípad Mototoroly, ktorá má vzadu tri veľké objektívy. Plusom je, že v oboch baleniach nájdete priesvitné ochranné puzdro. To od POCO má aj krytku na USB-C konektor, ale kvôli modulu fotoaparátu sa okolo neho dosť usádza viditeľný prach.

Čítačka odtlačkov prstov sa v oboch prípadoch nachádza v zapínacom tlačidle. Odomyká rovnako bleskurýchle. Pri Motorole aj POCO budete s ňou určite spokojný. Motorola navyše obsahuje aj tlačidlo na vyvolanie Asistenta Google. Je tu trochu zbytočné, pretože ho viete vyvolať aj hlasovým príkazom a navyše toto tlačidlo nie je konfigurovateľné. Celkovo sú pri Motorole ovládacie tlačidlá vyššie ako by sme si predstavovali a preto sú aj horšie nahmatateľné.

V tomto prípade udeľujeme bod smartfónu POCO X4 Pro 5G kvôli tomu, že je o niečo kompaktnejší, pôsobí hodnotnejšie, hranaté boky spôsobujú istejší úchop a zadné sklo sa menej šmýka.

POCO X4 Pro 5G 1:0 Motorola Moto G200 5G

Displej

Medzi uhlopriečkami je minimálny rozdiel (6,67-palca vs. 6,8-palca). Jasným rozdielom je použitá technológia. POCO má totiž AMOLED displej, ktorý vyniká predovšetkým sýtejšími farbami, dokonalým zobrazením čiernej farby, ale aj skvelou čitateľnosťou na priamom slnku.

Motorola má vo výbave len IPS panel. Je to trochu škoda, pretože Motorola vie robiť krásne AMOLED displeje, ale myslelo sa tu predovšetkým na cenu. Najviditeľnejším problémom je čitateľnosť na priamom slnku. Nie žeby bola na Motorole vyslovene zlá, ale v porovnaní s POCO jednoznačne stráca.

Chuť si dokážete napraviť obnovovacou frekvenciou na úrovni 144 Hz (POCO ponúka 120 Hz). Rozdiel medzi 144 Hz a 120 Hz nie je taký viditeľný ako pri 60 Hz a 90 Hz, ale je tam. Všetko beží až nad očakávania plynulo a smartfón je najmä vďaka tomu radosť používať. Navyše si môžete zvoliť aj režim, kedy sa bude obnovovacia frekvencia inteligentne pohybovať do 120 Hz. Vďaka silnej batérii si pokojne nechajte zapnutých plných 144 Hz.

V tomto prípade pripisujeme bod obom. POCO za AMOLED technológiu so skvelou čitateľnosťou na priamom slnku aj živšími farbami a Motorole za 144-hertzovú obnovovaciu frekvenciu displeja, ktorá je cítiť.

POCO X4 Pro 5G 2:1 Motorola Moto G200 5G

Výkon

Tu hrá Motorola Prím. Výrobca nasadil aktuálne druhý najvýkonnejší procesor od spoločnosti Qualcomm, a to model Snapdragon 888 Plus s podporou 5G sietí. POCO má v sebe klasický procesor strednej triedy Qualcomm Snapdragon 695 taktiež s 5G pripojením.

Smartfóny sme „prehnali“ výkonnostnými testami Geekbench a AnTuTu. Rozdiel vo výkone je zhruba dvojnásobný. V prípade AnTuTu je to 385 000 bodov (POCO) oproti 780 000 bodov (Motorola). Ak ste mobilným hráčom tak určite výkon Motoroly oceníte. Je pravdou, že aplikácie sa spúšťali rýchlejšie a celé prostredie pôsobilo plynulejšie. POCO má k dispozícii 6 GB RAM a 2 GB virtuálnej RAM. Motorola má rovno 8 GB RAM.

Výkon procesora je hlavný dôvod, prečo udeľujeme bod Motorole.

POCO X4 Pro 5G 2:2 Motorola Moto G200 5G

Fotoaparát

Práve tento aspekt mnohokrát rozhoduje. Ľudia už dávno odložili fotoaparáty a ten hlavný nosia stále so sebou vo vrecku. Hlavné snímače zdieľajú rovnaké 108-megapixelové rozlíšenie. To bolo kedysi výsadou iba vlajkových lodí. Oba smartfóny za dobrého osvetlenia produkujú naozaj kvalitné a použiteľné fotografie. S ubúdajúcim svetlom je to ale o poznanie horšie. Našťastie to dokáže zachrániť nočný režim.

Aplikácia vyzerá dosť podobne. V trojici hlavných prepínačov nad spúšťou má Motorola namiesto digitálneho dvojnásobného priblíženia prepnutie na makro senzor. Prepínanie medzi klasickým a ultra-širokouhlým objektívom je na Motorole prevádzané animáciou, ktorá nie je plynulá a len zbytočne kazí dojem.

Druhým senzorom je ultra-širokouhlý objektív. Motorola disponuje vyšším 13-megapixelovým rozlíšením (POCO má rozlíšenie 8 MPx) a je to aj cítiť. Motorola produkuje o niečo ostrejšie fotografie. Vyskúšali sme aj digitálny 10-násobný zoom, s ktorým si lepšie poradila Motorola.

Do tretice je tu len zbytočne použitý 2-megapixelový makro senzor, z ktorého lezú naozaj podpriemerné fotografie, ale zároveň chápeme výrobcov, že viac fotoaparátov vyzerá viac cool a riadia sa pravidlom: čím viac prúžkov, tým viac Adidas. Oveľa radšej by sme tu videli optický zoom, ale to je výsadou drahších modelov.

POCO umožňuje nahrávanie videa len vo Full HD pri 60 fps. To Motorola ľahko prekonáva so 4K pri 30 fps. Môže za to najmä použitý procesor.

POCO (vľavo) a Motorola (vpravo)

Hlavný objektív

Ultra-širokouhlý objektív

2x zoom

10x zoom

Nočný režim

V prípade kategórie fotoaparát pripisujeme bod Motorole.

POCO X4 Pro 5G 2:3 Motorola Moto G200 5G

Prostredie a konektivita

POCO má svoju masívnu nadstavbu s názvom MIUI v aktuálnej verzii 13. Tá je veľmi graficky podarená, ale má aj vyššiu záťaž na procesor. To sa občas odzrkadľuje na nie vždy 100-percentne plynulých animáciách. To je však našťastie len zriedka. Súčasťou prostredia od Xiaomi sú aj reklamy, ktoré sú v systéme stále badateľné. Našťastie sme vám priniesli kompletný návod ako ich v systéme smartfónov od Xiaomi, Redmi a POCO vypnúť.

Iným prípadom je model od Motoroly. Tá má len minimálnu nadstavbu My UX a až na pár prvkov systém vyzerá ako na smartfónoch Google Pixel. Motorola prináša navyše len Moto gestá, takže napríklad zatrasením smartfónu aktivujete LED blesk a podobne. Plynulosť prostredia a animácií tu je o level vyššie ako v prípade POCO. Všetko sa spúšťa rýchlejšie, čo má na svedomí hlavne výkonnejší procesor a pamäť RAM.

Pri POCO aj Motorole chýba napríklad Always-On displej. POCO ho má možnosť aktivovať na maximálne 10 sekúnd po klepnutí a Motorola ho čiastočne rieši Moto displejom, ktorý sa po prebudení rozsvieti a zobrazí prichádzajúce notifikácie.

Je trochu škoda, že v oboch prípadoch sme sa dočkali len Androidu 11. Oba smartfóny však majú prisľúbenú aktualizáciu.

Nachádza sa tu NFC čip, takže nebude problém zaplatiť nimi bezkontaktne napríklad v obchode. Čo sa týka zvuku, tak tu má navrch POCO. Motorola trochu nezmyselne nasadila len jeden mono reproduktor v spodnej časti. POCO ponúka stereo reproduktory a tie aj o poznanie kvalitnejšie a hlasnejšie hrajú. V prípade POCO sa tu nachádza ešte audio konektor, ktorý Motorola neponúka.

Za plynulosť a rýchlosť pripisujeme bod Motorole, ale zároveň za konektivitu v podobe kvalitných reproduktorov si bod zaslúži aj POCO.

POCO X4 Pro 5G 3:4 Motorola Moto G200 5G

Výdrž a nabíjanie

Pri oboch smartfónoch sa stretneme s rovnakou kapacitou batérie, a to 5 000 mAh. Tá deklaruje pri bežnom používaní pokojne aj dva dni. Rozdiel ale nájdeme pri maximálnej rýchlosti nabíjania. POCO dosahuje výkon až 67 W, čo je viac oproti 33-wattom v prípade Motoroly a je to aj cítiť, kedy POCO je nabité značne rýchlejšie. Adaptéry sú v balení oboch smartfónov. Bezdrôtové nabíjanie by sme v tejto cenovej kategórii hľadali márne.

Bod patrí zaslúžene smartfónu POCO.

POCO X4 Pro 5G 4:4 Motorola Moto G200 5G

Cena

Cena hrá jednoznačne v prospech POCO. Ten je totiž lacnejší o takmer 100 eur, a to už môže u kupujúceho zavážiť. My sme mali vybavenejšiu verziu so 128-gigabajtovým úložiskom. Rovnako je na tom aj Motorola.

Bod pripisujeme smartfónu POCO X4 Pro 5G.

POCO X4 Pro 5G 5:4 Motorola Moto G200 5G

POCO X4 Pro 5GMotorola Moto G200 5G
Cena359 eur449,90 eur
Displej6,67-palca AMOLED, 120 Hz6,8-palca IPS, 144 Hz
Rozlíšenie displeja2 400 x 1 080 pixelov2 460 x 1 080 pixelov
Jemnosť zobrazenia395 ppi396 ppi
Zadný fotoaparát108 + 8 + 2 MPx108 + 13 + 2 MPx
VideoFull HD/60 fps4K/30 fps
Selfie kamera16 MPx16 MPx
ProcesorQualcomm Snapdragon 695Qualcomm Snapdragon 888 Plus
RAM6 GB8 GB
Úložisko128 GB128 GB
Operačný systémAndroid 11 + MIUI 13Android 11 + My UX
5GÁnoÁno
Batéria5 000 mAh5 000 mAh
Nabíjanie67 W, drôtové33 W, drôtové
Rozmery164,19 x 76,1 x 8,12 mm168,07 x 75,53 x 8,89 mm
Hmotnosť205 gramov202 gramov
OdolnosťIP53IP52

Verdikt

Zo súčtu bodov vychádza, že víťazom tohto súboja sa stáva smartfón POCO X4 Pro 5G. Boduje hodnotnejším spracovaním, kvalitným AMOLED displejom so 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou a bohatými stereo reproduktormi. Nesmieme zabudnúť ani na 67-wattový adaptér priamo v balení a takmer o 100 eur nižšiu cenu.

Stráca najmä v oblasti výkonu, kedy ho Motorola jednoducho prevalcuje. Jemným mínusom je nie na 100 % optimalizované prostredie nadstavby MIUI 13. Rovnaký problém sme mali aj pri nedávno testovanom smartfóne Redmi Note 11.

V tesnom závese skončila Motorola. Jej prednosťou je určite výkon v podobe Snapdragonu 888 Plus, 144-hertzového IPS panelu a takmer čistého Androidu. Lepšie je na tom aj samotný fotoaparát. Stráca ale v oblasti zvuku, technológie displeja aj plastovým spracovaním, ktoré sa neskutočne šmýka.

Je však dobré povedať, že kúpou ani jedného z dvojice nespravíte krok vedľa. Musíte si len zhrnúť, aké sú vaše priority a voľba bude jasná.

 

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.