Vedci vyvinuli. Áno, vedci vyvinuli nový druh nanovlákna. Je možné ho predĺžiť až na sedem násobok pôvodnej dĺžky. A je pevnejšie vraj ako kevlar. Ak neviete, kevlar je para-aramidové vlákno, ktoré vyvinula firma DuPont v roku 1965. Najskôr sa mala používať ako náhrada oceľových výstuží v pretekárskych automobiloch počas 70-tych rokov. Nakoniec však kevlar našiel uplatnenie aj v iných oblastiach – vďaka svojej vysokej pevnosti a nízkej hmotnosti je ho je možné používať napr. na výrobu nepriestrelných viest, kanoe, lán, plachiet atď.
ODPORÚČAME: Nové materiály, ktoré môžu zmeniť náš svet!
Výskumníci z dallaskej univerzity vyvinuli nové vlákno, pričom využívali schopnosť vlákna absorbovať energiu. Kevlar je pri napnutí schopný absorbovať energiu až 80 joulov/gram, kým sa zlomí. Nový materiál posúva túto hodnotu až na 98 joulov/gram. Priadze použité na výrobu tohto nano vlákna sú na báze polyméru a ich schopnosti vytvoriť elektricky náboj, ktorý priťahuje polymérne vlákna „späť do seba“. Dokonca sa zistilo, že sú až 10-krát silnejšie ako vodíkové väzby – a tie sú považované za jedny z najsilnejších medzimolekulárnych väzieb, aké poznáme! Výsledkom je teda vlákno schopné absorbovať veľké množstvo energie, kým sa poškodí.
NEPREHLIADNITE: Budú staré mamy budúcnosti štrikovať svetre svojim vnúčatám z nanovlákien?
Výskum bol uverejnený v ACS Applied Materials and Interfaces (prekl. ACS Aplikované materiály a rozhrania). V súčasnosti sú však nanovlákna veľmi malých rozmerov. Ďalšou úlohou výskumníkov teda je, akým spôsobom možno umožniť výrobu vlákna vo veľkom. Tak by tento nový druh nanovlákna mohol nájsť uplatnenie napr. vo výrobe spomínaných nepriestrelných viest alebo inej telesnej ochrany.
Foto: Majid Minary – UT Dallas