Reklama

Sú interaktívne filmy budúcnosť alebo len slepá ulička? Netflix to aspoň skúša

Zdroj | unsplash/Jon Tyson
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Jon Tyson
Zdroj | unsplash/Jon Tyson

Pamätáte si ešte na interaktívne filmy a na to, ako nám streamovacie platformy sľúbili, že z ich rastom narastie aj tento žáner? Platforma Netflix to aspoň skúša novým počinom, ale nie je to slepá ulička?

Netflix uviedol do svojho repertoáru interaktívnu komédiu Choose Love o inžinierke, ktorá má zdanlivo všetko a smeruje k skvelému životu so svojím priateľom.  Cíti však, že jej niečo chýba, a tu prichádzajú dilemy a rozhodnutia. Hrajú Laura Marano, Avan Jogia, Scott Michael Foster a ďalší.

Obsah pokračuje pod reklamou

Netflix

Súčasný priateľ, ktorý je jej oporou? Prvá láska znova v hre? Alebo očarujúca rocková hviezda? Interaktívna romantická komédia, v ktorej máte vybrať partnera pre Cami.

Aký je to teda interaktívny film? Pri zostavovaní takéhoto filmu si režiséri vyberú časové úseky z filmu, ku ktorým natočia rôzne alternatívne scény a dej bude pokračovať tak, ako si zvolí jeho divák označením možnosti, ktorá sa mu páči najviac.

To znamená, že hlavné filmové rozhodnutia už nerobí hlavný hrdina filmu, ale jeho divák, čo mení chápanie filmu, v ktorom sa divák cíti byť zodpovedný za jeho koniec.

Keďže je potrebné natočiť alternatívne scény, to sa môže premietnuť do rozpočtu. Štúdiá nebudú schopné ospravedlniť natáčanie drahej akčnej scény, ak ju niekedy uvidí len 30 % divákov.

Pozrite si

5 zaujímavých vecí, ktoré ste netušili o filme Oppenheimer

Taktiež je nutné tieto alternatívne scény povymýšľať tak, aby tvorili jeden ucelený dej. Problémom však môže byť príliš veľa možností v príliš krátkych intervaloch. Diváci by si taktiež chceli vybrať len vtedy, ak im skutočne záleží na príbehu alebo postavách.

Netflix ako jediný sa snaží priniesť svojim divákom interaktívne počiny. V roku 2018 to bol špeciálny diel Black Mirror s podtitulom Bandersnatch. Odvtedy tam pribudlo niekoľko ďalších projektov, no žiaden vo svete nedokázal zarezonovať, aby to napríklad prilákalo záujem ostatných platforiem. Nejaké ďalšie interaktívne filmy nájdete aj na hernej platforme Steam.

Vedeli ste, že prvý interaktívny film pochádza z Československa? Písal sa rok 1967 a svoju premiéru mal prvý interaktívny film s názvom Kinoautomat s podtitulom Človek a jeho dom. Bolo to na výstave EXPO’67 v kanadskom Montreale. Námet a scenár písali Radúz Činčera a Pavel Juráček.

Do režisérskej stoličky sa posadili rovno traja. Boli Miroslav Horníček, Ján Roháč a Vladimír Svitáček. Kinoautomat sa dočkal svojej pražskej premiéry 14. januára 1971. Uskutočnila sa v kine Světozor s kapacitou 500 miest. Film mal taký úspech, že sa premietal až do septembra 1972.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.