Reklama

Štvrtá generácia Intel Core i procesorov je tu. Zničí dedikované grafiky?

Dominik Fúsek

Intel prináša úplne novú generáciu procesorov každý rok. Architektúra Sandy Bridge ponúkla rapídne zvýšenie hrubého výkonu, 22 nm nástupca Ivy Bridge sa viac zameral na spotrebu a najmä grafiku, výkon procesora rástol pomalšie. Vo štvrtej generácii Haswell táto postupnosť pokračuje.

Intel Haswell

Na aktuálnej výstave Computex 2013 Intel sňal zostávajúce tajomstvo z toho, čo poodhalil už začiatkom roka. Po generácii, ktorá bez výraznejších zmien iba navýšila takty a prešla na pokročilejší výrobný proces, prišlo významnejšie prepracovanie architektúry. Avšak v prípade procesorového výkonu priepastné nárasty nečakajte – prvé benchmarky hovoria o pokroku ani nie 10 %. Je to logické – počítačové procesory majú výkonu už naozaj prebytok, nič ich netlačí dopredu a hlavne, konkurenčné AMD v tomto za Intelom výrazne zaostáva, dá sa povedať čoraz výraznejšie. Intel sa preto zameral skôr na ďalšie zníženie spotreby. Okrem maximálnej hodnoty tepelného vyžarovania TDP bude udávať aj štandardnú, tzv. SDP. Mnohonásobne úspornejšie budú počítače najmä mimo záťaže. Bežný Ultrabook by tak podľa Intelu mal vydržať 9 hodín práce alebo 14 dní spánku.

Intel Haswell

Masívnejšie však Intel zapracoval na integrovaných grafikách, kde má za AMD čo doháňať. Novinkou je nielen vylepšená architektúra, ale aj pridanie výpočtových jednotiek – a to vo všetkých triedach. Najslabšie Celerony a Pentiá dostanú 10 jednotiek (predtým mali 6), stredná trieda označená Intel HD Graphics 4600 má 20 jednotiek a vrcholom budú čipy Intel Iris (Pro) 5000, 5100 a 5200 s až 40 jednotkami, pričom Intel HD Graphics 4000 ich mal „iba“ 16. Vrcholový model si navyše bude pomáhať rýchlou 128 MB pamäťou typu eDRAM. Výrobca teda vyradí z hry ďalšie dedikované grafiky.

Intel Haswell

Vďaka silnejším GPU sa trochu pomenili hodnoty TDP: tablety a hybridy dostanú čipy s príponou Y a TDP 11,5 W (SDP 6-7 W), ultrabooky 15 alebo 28 W varianty s príponou U, ostatné notebooky budú hriať najviac 37, 47 alebo 55 W a maximum v desktope je 84 W. V mobilnej sfére budú opäť dostupné dvoj a štvorjadrové konfigurácie, doraziť by mali v treťom štvrťroku. Mimochodom, v lete sa dočkáme už konečne prepracovaného 22 nm Atomu pre tablety, ktorý bude mať až štyri jadrá a niečo podobné neskôr príde aj do smartfónov!

Zdroj a foto: Intel

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.