Reklama

Študenti vytvorili AR okuliare, aké nikto nechce. Alebo áno?

Zdroj | AnhPhu Nguyen & Caine Ardayfio
Stanislav Vinc
Zdroj | AnhPhu Nguyen & Caine Ardayfio
Zdroj | AnhPhu Nguyen & Caine Ardayfio

Dvaja študenti Harvardovej univerzity spojili nenápadnosť okuliarov Meta Ray-Ban Smart Glasses vybavených kamerou so softvérom na rýchle rozpoznávanie tvárí a vyhľadávanie verejných informácií o osobách na internete.

Výsledok je fascinujúci, aj keď zároveň desivý. Študenti ukázali, ako dokáže používateľ takéhoto riešenia presvedčiť cudzích ľudí, že ich odniekiaľ pozná a získať si tak okamžite ich dôveru.

Okuliare Meta Ray-Ban Smart Glasses vznikli primárne pre účely sociálnych sietí, pre ktoré dokážu snímať fotografie, nahrávať videá a streamovať obsah priamo na platformy spoločnosti Meta. Študenti Harvardovej univerzity však ukázali, že ich využitie je ďaleko širšie.

Obsah pokračuje pod reklamou

AnhPhu Nguyen a Caine Ardayfio využili schopnosť okuliarov streamovať video na sociálnu sieť Instagram a tento stream nechali sledovať softvér pre rozpoznávanie tvárí. Ten vo chvíli, kedy v obraze streamu zachytí nejakú tvár, spustí jej párovanie s ostatnými fotografiami na internete. Keď softvér nájde zhodu, k nájdenej osobe spustí ďalšie vyhľadávanie všetkých verejne dostupných informácií na internete. Obsah vyhľadáva v online článkoch, databázach voličov či univerzitných zápisoch.

Výsledky vyhľadávania softvér vráti do mobilnej aplikácie, v ktorej tak majiteľ okuliarov v priebehu sekúnd uvidí meno nájdenej osoby a v niektorých prípadoch aj jej telefónne číslo, mená príbuzných či dokonca adresu bydliska. Tento typ informácií má mnoho ľudí o sebe publikovaných online, často aj bez toho, aby si to uvedomovali.

Spojitosť takéhoto rozpoznávania tvárí a vyhľadávania osobných informácií na internete so spoločnosťou Meta, ktorá okrem iného prevádzkuje aj sociálne Facebook, Instagram a Threads, je síce desivá, ale v podstate náhodná. Študenti si okuliare Meta Ray-Ban zvolili preto, že ako jedny z mála vyzerajú ako bežné smart okuliare. Teoreticky by však rovnaký softvér mohol fungovať s akýmikoľvek okuliarmi, resp. zariadením, ktoré dokáže streamovať video na Instagram.

Študenti neplánujú žiaden kúsok z vyvinutého softvéru publikovať online. Naopak, v popise svojho projektu uvádzajú tipy, ako môžete zmazať svoje fotografie a osobné informácie z internetu a zabrániť ich zneužitiu.

V Európskej únii je rozpoznávanie tvárí na verejnosti striktne regulované mimo špecifických využití. Je však otázka, či ľudia opäť časom nevymenia svoje právo na súkromie za pohodlie toho, že budú môcť poznať osobné údaje a napríklad aj riziko nebezpečia podľa histórie trestného registra kohokoľvek a kedykoľvek. Napokon, to je jedno z využití smart okuliarov, ktoré vídavame v kultúre už celé desaťročia najčastejšie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.