Reklama

Študenti bratislavskej SOŠ IT majú vďaka ZSE k dispozícii nový cvičný polygón

Stanislav Vinc

Stredná odborná škola informačných technológií v Bratislave dnes oficiálne otvorila cvičný polygón nachádzajúci sa priamo v jej areáli, ktorý vznikol vďaka podpore spoločnosti Západoslovenská distribučná a.s.

Nový cvičný polygón poslúži žiakom školy na ich budúce povolanie v oblasti silnoprúdovej techniky a profesii mechanik elektrotechnik. Ide o vôbec prvý takýto projekt na území Bratislavského kraja.

Cvičný polygón je prvkom duálneho vzdelávania, ktoré na jednej strane môže zvýšiť atraktivitu stredoškolského štúdia elektrotechniky a na druhej súčasných študentom poskytne praktické skúsenosti, ktoré budú môcť po dokončení štúdia okamžite využiť vo svojom zamestnaní.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hybnou silou takýchto projektov je práve klesajúci počet prihlášok na stredoškolské štúdium elektrotechniky, ktorý školy evidujú v posledných rokoch. Spoločnosti sa tak z dôvodu demografického vývoja a stále užšieho výberu uchádzačov na trhu práce obracajú priamo na školy, prostredníctvom ktorých majú možnosť podchytiť si budúcich zamestnancov už počas štúdia.

Zariadenia v cvičnom polygóne sú v beznapäťovom stave, čo znamená, že na nich študenti môžu pracovať a učiť sa pracovné postupy bez akéhokoľvek rizika. Študenti si na ňom môžu vyskúšať montážne práce, inštalácie, merania zemničov a identifikáciu podzemných vedení. Do praxe tieto znalosti môžu preniesť napr. pri zapájaní domového rozvádzača, elektromera ale aj pri opravách či prevádzkach nadzemných a podzemných vedení distribučných sietí nízkeho napätia.

Západoslovenská distribučná má aktuálne v rámci duálneho vzdelávania 37 študentov, z toho na Strednej odbornej škole informačných technológií v Bratislave je ich aktuálne 8. Kým doteraz mali študenti k dispozícii cvičný polygón iba v Bánovciach nad Bebravou, k tomu novému v Bratislave by mal navyše v priebehu tohto roka pribudnúť ešte jeden nový polygón v Trnave.

„Školstvo a vzdelávanie je pre Bratislavskú župu priorita číslo jeden. Modernizujeme stredné odborné vzdelávanie, pretože si uvedomujeme, že prax a trh práce potrebuje šikovných a kvalitných odborníkov. Podporujeme tiež zapojenie žiakov do systému duálneho vzdelávania, okrem iného aj tým, že všetci žiaci zapojení do tzv. duálu majú zvýhodnenú cenu ubytovania v našich internátoch a cenu obedov v našich jedálňach. Žiaci takto spoznajú reálne prostredie, pomery a väčšina z nich si nájde zamestnanie už počas štúdia. Prípadne si rovno po škole môžu založiť vlastnú firmu. Aktuálne máme v systéme duálneho vzdelávania zapojených takmer 350 žiakov z 18 stredných odborných škôl a viac ako 100 zamestnávateľov. Rovnako však investujeme do rekonštrukcie a modernizácie centier odborného vzdelávania a prípravy, napríklad na Hliníckej, Ivanskej ceste, na Farského, či v Ivanke pri Dunaji,“ ozrejmil Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Najintenzívnejšiu spoluprácu má Západoslovenská distribučná práve so strednými odbornými školami. „Aktuálne spolupracujeme so 16 strednými odbornými školami formou odbornej celoročnej alebo maturitnej praxe a duálneho vzdelávania. Študentov základných škôl sa snažíme osloviť pre toto zaujímavé povolanie prostredníctvom organizovania dní otvorených dverí a odbornými súťažami, do ktorých sa môžu zapájať počas celého roka. Študentom vysokých škôl ponúkame štipendijný program, rovnako u nás môžu konzultovať bakalárske a magisterské diplomové práce. Absolventom stredných a vysokých škôl ponúkame špeciálny program POWER, v rámci ktorého absolvujú niekoľko pracovných rotácií, aby si nakoniec sami vybrali prácu, ktorá ich najviac osloví. To všetko pod vedením odborného garanta,“ uviedla Silvia Truchanová, riaditeľka divízie pre ľudské zdroje.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.