Reklama

Street Fighter 6 - odhodlaný byť bojovkou roka

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Sériu Street Fighter registrujú len niektorí hráči, ale je tu už niekoľko dekád, možno si spomeniete aj na akčný film z roka 1994 a ešte horší z roku 2009. No nový diel hry je vo výbornej forme a ponúka bojové vyžitie vo viacerých sférach.

Hoci je možno predčasné vyhlasovať bojovky roka v júni, najväčší konkurent Mortal Kombat 1 bude mať v septembri čo dobiehať.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Toľko možností ako bojovať

Prepracovaný bojový systém vám bude chcieť vysvetliť tutoriál za 7 minút – a je čo študovať, aby ste na prvé zdolanie pochopili všetky príkazy, ukazovatele a číslice. Zďaleka nestačí pochopiť iba pár úderov (ľahký, stredný, ťažký), blok či pár úskokov. Núkajú sa rozličné druhy ovládania s gamepadom, špeciálne údery vyvolajú kombinácie tlačidiel – na tzv. super arty musíte stlačiť dve či tri súčasne, aby zabrali.

Okrem toho je tu tzv. Drive Gauge, šesťstupňový ukazovateľ, ktorý nabíja výhody pre boj. Dá sa použiť na rôzne unikátne zásahy, no každý si pýta jeden až dva diely. Okrem toho sa pracuje s Drive vychytávkami: Drive Impact je obranný úder, ktorý beries silu protivníkovi. Drive Parry je na odrážanie útokov, ak si vyvoláte špeciálny mód sústredenia, dôjde k výmene ukazovateľa. Drive Rush je bleskový prískok oponentovi a Drive Reversal slúži ako dobre časový protiútok. A aby toho neblo málo, je tu ešte kombinácia špecialít Ovedrive.

Zdroj | Steam

V praxi tak musíte sledovať zdravie, útočiť, mať pod palcom Drive Gague dieliky a ďalšie veci, čo kladie mierne vyššie nároky na hráča, ktorý sa sem prišiel baviť a mastiť s rôznymi postavami. Je to vidieť už podľa viacerých obrázkov naokolo – sledujete horné ukazovatele, riešite spodné, rátate si dieliky, za ktoré môžete vypáliť špecialitku.

Klasické módy, arkáda, 18 postáv

Street Fighter 6 má na začiatku križovatku troch hlavných módov. Fighting Ground je klasika, ktorá obsahuje tréningy, arkádový mód, ale aj lokálne a multiplayer boje na diaľku. Toto je váš základ známy z iných hier, ktorý si tu môžete naplno užiť. Napríklad osobne štartujem v arkáde, kde čaká 18 postáv (to je slušná zostava, kde nechýbajú starí známi ako Ryu, Ken a Zangief, ale aj nové tváre). Za každého si môžete strihnúť príbehový mód s piatimi či dvanástimi bitkami a je to ideálna šanca spoznať jednotlivé ťahy, získať rozličné animácie a je to živší postup ako iba mastiť dookola tréning

Z nových postáv je cítiť nábeh na mladých hráčov, takže Luke je úplne iný bojovník ako starí búchači, Jamie je viac tanečník ako bojovník a Lily si doniesla ručné zbrane, čo oživí hrateľnosť. Každá postava má nielen vlastný bojový štýl, ale aj pôvod a domáce prostredie. Ako to chodí, medzi bitkami sú komiksové útržky, z ktorých si skladáte príbeh a každý má aj svojho rivala na záver púte.

Zdroj | Steam

Fighting Ground núka nielen klasické bitky, ale aj rôzne režimy. Extreme Battle vám umožní pretvárať pravidlá a nastavovať rôzne možnosti: náhodné elektrické šoky, občas padne bomba či iné chuťovky.

Ku Fighting Ground má blízko Battle Hub. Ten oceníte najmä ak milujete online boje, lebo si tam zoberiete vytvorené postavy a môžete sa dosýta vyšantiť v online súbojoch. Treba sa akurát zaregistrovať cez Capcom ID (na to vás hra často vyzýva). Potom už skúsite boje s inými avatarmi, dostať sa do svetových rebríčkov či splašiť niečo v obchode.

World Tour – konečne boje v uliciach

Najväčšou devízou hry je mód World Tour. Po vzore iných súčasných hier chce ponúknuť Capcom aj otvorený svet a súboje v uliciach. A tak si vytvoríte vlastnú postavu a idete sa mlátiť do ulíc. Prvé hodiny slúžia ako tutoriál a tipy, čo sa tu dá robiť, no rýchlo to pochopíte. Znalosti bitiek prenášate do úloh a je tu fantastický element vyzvať hocikoho vo svete do boja – pravda, je dobré sledovať level postáv, ten váš i konkurentov, inak vyzvete niekoho oveľa silnejšieho a bitka rýchlo skončí (a ste K.O).

Vaším sprievodcom vo svete je Luke, ktorý vás posiela na prvé úlohy, neskôr sa v kampani vystriedajú všetky dôležité postavy a ponúknu svoje bojové štýly, ťahy a tie môžete mixovať i vylepšovať. Štýlov je veľa, preto si treba vybrať, do čoho chcete investovať. Bojovať budete proti rôznym protivníkom a je to celkom dobrá zábava, ktorá sa prvé hodiny nezunuje.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Svet je totiž zložený z dvoch miest a ďalších prostredí, minimálne pocit z objavovania a plnenia misií je silný. Presúvate sa pešo či mestskou dopravou, mapa sveta je celkom nápomocná. Za vyhraté súboje dostanete odmeny či rôzne suveníry. Občas sa ukážu aj minihry týkajúceho sa jedla či výbavy.

Od World Tour nečakajte hutný príbeh či niečo mimoriadne – ale je to rozhodne mód, čo pozitívne rozšíri hrateľnosť a strávite v ňom slušnú kopu času.

Pekná grafika, rýchly štýl

Street Fighter 6 má krásnu grafiku – na nových konzolách núka detailné postavy, pekné prostredia, všetko je rýchle a farebné. Hru poháňa RE engine a je fajn vidieť, že si poradí pekne s jednotlivými arénami (americké i japonské majú top atmosféru). World Tour taký prepracovaný nie je, ale dýcha životom a na obrazovke má desiatky postáv.

Zdroj | Steam

Poteší aj rýchla muzika, dobré zvuky, bleskové načítavanie dát. Xbox Series X verzia sa inštaluje trošku zvláštne – stiahnete si hlavnú hru a zvlášť módy, no potom pôsobí ako jeden celok.

Celkovo je Street Fighter 6 výborne zloženou hrou. Parádna akčná zábava, dobré postavy, arény i módy a do toho nový režim World Tour.

Street Fighter 6 vyšiel 2. júna 2023 na Xbox Series, PS5, PS4 a PC.

88 %
Jeden z najlepších dielov bojovky v histórii, ktorý prichádza v správnom čase na nové konzoly.

Výhody

  • robustný bojový systém plný ťahov a špecialít
  • pestrá paleta postáv a ich možností
  • rozmanité ovládanie pre rôzne typy hráčov
  • Fighting Ground s možnosťami odblokovania obsahu
  • pomerne zábavný World Tour mód a jeho prostredia
  • pekná rýchla grafika a dravý štýl
  • Battle hub vrátane crossplay funkcie

Nevýhody

  • Capcom ID je nutnosť pre multiplayer
  • World Tour nemá hutný príbeh či systém

Obsah pokračuje pod reklamou

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.