Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Stredoškoláci z Trnavy predstavili elektromobil s extrémne nízkou spotrebou

Stredoškoláci z Trnavy predstavili elektromobil s extrémne nízkou spotrebou
Tomáš Kuník
Stredoškoláci z Trnavy predstavili elektromobil s extrémne nízkou spotrebou

Šikovní študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave dnes predstavili novú generáciu elektromobilu, s ktorým zabojujú o popredné priečky v súťaži Shell Ecomarathon Europe 2022 vo Francúzsku.

V závere školského roka sa študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave pochválili svojim veľkolepým projektom. Na začiatku školského roka dostali za úlohu skonštruovať elektromobil s čo najnižšou možnou spotrebou. Nejde pritom o prvé takéto auto, ktoré vyšlo z rúk študentov tejto školy.

Už prvá verzia dosiahla naozaj skvelé čísla, keďže na 1 kWh dokázalo prejsť až 176 kilometrov. Po dvojročnej pandemickej prestávke majú v rukách vylepšený a potenciálne efektívnejší model. Telo má totiž vyrobené z karbónového plátna, ktoré zabezpečuje dostatočnú pevnosť a zároveň nízku hmotnosť. Súčasný elektromobil váži iba 40 kilogramov, čo je 6 kilogramov menej ako predchádzajúci model.

Pohon zabezpečuje elektrický motor z bicykla a o dostatok energie sa stará lítiumiónový akumulátor. Maximálna rýchlosťou vozidla je len 35 km/h, čo pre účely súťaže postačuje. Za vozidlom stojí osemčlenný tím šikovných trnavských študentov z rôznych ročníkov na čele s učiteľom Milanom Eliášom. Dôležitý cieľ postaviť novú verziu funkčného a efektívneho elektromobilu sa im podaril dosiahnuť, teraz však miera za ďalším.

Elektromobil už o pár dní poputuje spolu so študentmi na medzinárodnú súťaž Shell Eco-marathon Europe 2022 vo Francúzsku, kde sa pokúsia zlomiť svoj pôvodný rekord a zároveň zabojovať o popredné priečky v európskej konkurencii: „Veľmi sa tešíme na tohtoročné preteky. Keďže pandémia nám umožnila dlhšiu prípravu vozidla, veríme, že sa nám podarí prekonať naše doterajšie prejdené maximum,“ hovorí Nela Štefanovičová, kapitánka trnavského tímu.

Súťaž začína už 3. júla a potrvá do 6. júla. Na pretekoch sa predstaví až 39 tímov zo stredných a vysokých škôl. Vzhľadom na lepšie parametre súčasného elektromobilu očakávajú, že sa im podarí dosiahnuť dojazd cez 200 kilometrov na 1 kWh, čo znamená naozaj extrémne nízku spotrebu. Shell podobné aktivity podporuje ako súčasť stratégie s názvom Powering Progress: „Jedným zo spôsobov ako dosiahnuť tento cieľ, je rozvoj elektromobility
v osobnej doprave.“ dopĺňa Jana Voštinárová, manažérka korporátnej komunikácie Shell.