Reklama

Strážte si svoje súkromie na Facebooku, môžete prísť o hromadu peňazí

Drahomír Piok

Ako je dôležité si strážiť svoje osobné údaje na Facebooku by ste určite mali vedieť. Kam to ale až môže zájsť? Istý obyvateľ Veľkej Británie zhromažďoval údaje o svojich susedoch, ktoré získal len prezeraním Facebooku. S pomocou takto získaných informácií ich potom sofistikovane a ľahko pár rokov nevedomky okrádal. Ako je to možné?

Iain Wood

Šikovný podvodník?

Iain Wood nie je žiaden hacker, ktorý by nevedomky prenikal do počítačov a odchytával údaje. Jednoducho a cielene sa zameral na svojich susedov, ktorí s ním žili v paneláku. Sledovaním pošty zistil kto akú banku využíva a následne cez internet banking alebo telefonátmi priamo do bánk čistil účty, no bez PIN kód. Jednoducho pri požadovaní vstupných údajov zodpovedal všetky bezpečnostné otázky, ktoré mal daný vlastník účtu nastavené. Tým, že trávil denne približne až 18 hodín na sociálnych sieťach hľadaním podobných údajov, primárne cez Facebook, to nebol žiaden problém. Zistil tak mená rodičov, priezviska matiek za slobodna, obľúbené farby, dátumy narodenia alebo iné informácie, ktoré mu umožnili sťahovať peniaze. Možno by ho nechytili ani doteraz. Sám pochybil, keď sa snažiť preniesť vyššiu čiastku priamo na svoj účet. 

Doplatil na vlastnú chamtivosť

Jednému zo susedov prevádzal 1 700 €, a to už nie je zanedbateľná čiastka. Sused si to samozrejme ihneď všimol a kontaktoval políciu. Pri následnej kontrole a objasňovaní vyšlo na povrch, že Iain Wood po malých čiastkach ukradol týmto spôsobom až neuveriteľných 35 000 €! A ako to už býva zvykom, všetky peniaze minul na hazard. Bol odsúdený a teraz putuje do väzenia na 15 mesiacov.

facebook

Strážte si svoje súkromie

Dávajte si dobrý pozor aké informácie, a s ktorými ľuďmi zdieľate. Ak používate Facebook alebo inú službu s vašimi osobnými údajmi nikdy sa nezabúdajte odhlasovať, hlavne ak nepracujete na svojom počítači. Dbajte na nastavenia súkromia a neuverejňujte tie informácie, ktoré by vás v prípade odcudzenia mohli poškodiť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.