Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ste internetový troll? V Austrálii by ste si už neškrtli

Ste internetový troll? V Austrálii by ste si už neškrtli
Zdroj | Tim Bennett
Michal Sobek
Ste internetový troll? V Austrálii by ste si už neškrtli
Zdroj | Tim Bennett
Zdroj | Tim Bennett

Austrália chce prijať novú legislatívu, podľa ktorej bude môcť žiadať od spoločností prevádzkujúce sociálne siete, aby v niektorých prípadoch poskytla informácie a totožnosť internetového trolla. Problém môže nastať v ochrane súkromia.

Pozrite si

Facebook a Instagram odkladajú šifrovanie správ až na rok 2023

Austrálsky premiér, Scott Morrison, predstavil plány svojej novej legislatívy, ktorá sa týka práve sociálnych sietí. Pointa je v tom, že austrálska vláda by mohla v niektorých špecifických prípadoch žiadať odhalenie identity používateľa – trolla, ktorý využíva internet na nenávistné a ohováračské komentáre.

Morrison nazval sociálne siete Divokým západom, kde trollovia môžu anonymne ubližovať ľudom. Sociálne siete podľa jeho názoru musia brať zodpovednosť za zverejnené príspevky a pripravené zmazať ich. Ak to neurobia, Morrison je pripravený to zabezpečiť novou legislatívou. Trend trollov chce vo svojej krajine minimalizovať a dať sa za príklad ostatným krajinám.

Zdroj | LoboStudioHamburg (Pixabay.com)

Mechanizmus sťažností by od sociálnych sietí vyžadoval zmazanie daného príspevku. Po neuposlúchnutí by súdny systém mohol nariadiť, aby spoločnosť poskytla podrobnosti o používateľovi.

Návrh legislatívy prichádza po tom, čo v septembri austrálsky najvyšší súd rozhodol, že vydavatelia správ musia niesť zodpovednosť za komentáre, ktoré používatelia uverejnia na svojich stránkach sociálnych médií. Kvôli obavám zo zodpovednosti CNN obmedzila prístup na svoj účet na Facebooku.

Pozrite si

V Austrálii budú musieť sociálne siete platiť médiám za zverejnený obsah

Veľkou témou je ochrana súkromia. Austrália musí zabezpečiť, aby sa zverejňovanie identít nedostalo do nesprávnych rúk a nedošlo k zneužívaniu dát. Nikde zatiaľ nie je napísané, aký rozsah by musel mať tento čin, aby muselo dôjsť o odhaleniu identity trolla. Návrh zákona bude zverejnený tento týždeň a do národného parlamentu sa dostane začiatkom budúceho roka.

Zdroj